Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2
im. Jarosława Dąbrowskiego
10-553 Olsztyn, ul. Kościuszki 70, mail: kancelaria@sp2olsztyn.pl

 

3.09.2018  INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

 

3 września uczniowie Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego uroczyście rozpoczęli nowy  rok szkolny w Cerkwi Greckokatolickiej p.w. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie. Dzieci i młodzież wypoczęta, pełna energii, w strojach galowych, czyli tradycyjnych ukraińskich wyszywankach, wzięła udział we mszy świętej celebrowanej przez proboszcza ks. Jana Hałuszkę w intencji pomyślności w nowym roku szkolnym 2018/19.

MCz


4.08.2018   JUBILEUSZOWA X WYCIECZKA DZIECI I MŁODZIEŻY Z PARAFII GRECKOKATOLICKIEJ W OLSZTYNIE NA UKRAINĘ

 

W dniu 4 sierpnia br. zakończyła się jubileuszowa X wakacyjna wycieczka dzieci i młodzieży z Parafii Greckokatolickiej pw. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie. Stało się tradycją, że od 10 lat w wakacje, organizowane są wyjazdy dzieci i młodzieży z Parafii na Ukrainę. Celem takich podróży jest przybliżenie młodym parafianom ojczyzny przodków, zaznajomienie z kulturą, historią, zapoznanie z przepięknymi zabytkami oraz umożliwienie praktykowania w posługiwaniu się z językiem ukraińskim. Podczas tegorocznego wyjazdu, który przebiegał w dniach 28.07 – 04.08., dzieci i młodzież przebywały w stolicy Ukrainy – Kijowie oraz Kaniowie - miejscu pochowania wielkiego wieszcza Ukrainy Tarasa Szewczenki. Program wycieczki okazał się niezwykle bogaty, w stolicy uczestnicy zwiedzili najważniejsze miejsca kultu religijnego: kompleks monasterów - Ławrę Peczerską, Michajłowski Monaster o Złotych Kopułach, Sobór Sofijski, Cerkiew św. Andrzeja, Sobór św. Włodzimierza, Patriarchalny Sobór Zmartwychwstania Pańskiegona lewym brzegu Dniepru. W 2013 roku miała miejsce uroczysta konsekracja soboru koncelebrowanaprzez ZwierzchnikaUkraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosława Szewczuka.

Młodzi parafianie z Olsztyna zwiedzili także historyczne zabytki najstarszej części stolicy, m.in. zarys fundamentów Cerkwi Narodzenia Bogurodzicy Dziesięcinnejna Górze Zamkowej– pierwszej na Ukrainie cerkwi murowanej, ufundowanej w X w. przez Włodzimierza Wielkiego w podziękowaniu za chrzest Rusi Kijowskiej; Padół (Miasto Dolne) - najstarsze podgrodzie, które rozwinęło się po spaleniu grodu Jarosława przez Tatarów w 1240 r. oraz Złote Wrota strzegące wejścia do miasta wybudowane przez Jarosława Mądrego i nigdy nie zdobyte.

Podczas wycieczek pieszych uczestnicy wyjazdu mieli możliwość obejrzenia najważniejszych i różnorodnych architektonicznie budynków  administracyjnych, m.in. siedziby Prezydenta Ukrainy, Wysokiej Rady, Gabinetu Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mera Kijowa, Uniwersytetu Tarasa Szewczenki oraz  muzeum T. Szewczenki.  Na trasie zwiedzania był także  siedziby Narodowego Banku Ukrainy, Kijowsko-Mohylańskiej Akademii, Filharmonii, Czekoladowy Budynek i szereg innych  oraz najpopularniejsze place m.in.: Majdan Niezależności, Teatralny, Pocztowy i ulica Chreszczatyk.

Szczególne chwile wzruszenia towarzyszyły wszystkim przy pomniku pamięci Niebiańskiej Sotni, gdzie oddano cześć ofiarom Rewolucji Godności. W wykonaniu olsztynian zabrzmiała żałobna pieśń Majdanu Pływe kacza oraz hymn Ukrainy. W 2014 roku, podczas rewolucji na ulicy Instytuckiej przylegającej do Majdanu Niezależności, zginęła największa liczba osób, które określa się mianem  Niebiańskiej Sotni. Wszyscy polegli zostali upamiętnieni wzdłuż tej ulicy wraz z wskazanymi miejscami w których zginęli, a nazwa ulicy została przemianowana na Niebiańskiej Sotni.  Inne miejsce, w którym upamiętniono tragiczne dzieje w historii Ukrainy XX wieku to Memoriał i muzeum Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu (Hołodomoru) 1932-33, który znajduje się  w Parku Wiecznej Chwały na naddnieprzańskiej wysokiej skarpie.

W programie zaplanowano i zrealizowano wycieczkę do Meżyhirja (Межигір'я), do rezydencji byłego Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Młodzież na własne oczy mogła zobaczyć i ocenić przepych i bogactwo luksusowej willi oraz zwiedzić ponad 120-hektarową, otoczoną wysokim ogrodzeniem posiadłość. Niestety, ku wielkiej rozpaczy chłopców,  nie udało się zobaczyć imponującej kolekcji samochodów rodziny Janukowycza, ponieważ akurat tego dnia muzeum było nieczynne. Dodatkową atrakcją pobytu w Kijowie był rejs statkiem po Dnieprze, oglądanie panoramy Kijowa i kąpiel w wodach Dniepru.

Warto nadmienić, iż po drodze do Kijowa uczestnicy wycieczki zwiedzili kompleks historyczno-kulturalny „Zamek – Radomyśl”, który mieści się na terenie największej fabryki papieru z XVII w. Na szczególną uwagę zasługuje mieszczące się tam Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych. Ta imponująca kolekcja pochodzi ze zbiorów prywatnych lekarki i działaczki społecznej  Olhi Bohomoleć.

Program wycieczki obejmował pobyt w Ambasadzie Polskiej w Kijowie, gdzie zostaliśmy zaproszeni na  spotkanie z Janem Piekło- Ambasadorem RP. Wizyta była organizowana przez panią Alewtynę Sedoczenko, pracownika Ministerstwa Oświaty Ukrainy w Kijowie, która w maju w ramach wizyty studyjnej przedstawicieli ukraińskiej oświaty odwiedziła Szkołę Podstawową nr 2 w Olsztynie. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Organizacja i zaplanowanie tegorocznej wycieczki na Ukrainę to zasługa Państwa Mirosławy i Zbigniewa Piszczako, którzy od dziesięciu lat, zachęcają młode pokolenie do „złapania bakcyla  wyjazdów na Ukrainę”, umożliwiając w ten sposób młodzieży z Parafii Olsztyńskiej poznanie ciekawych miejsc na Ukrainie oraz południowo-wschodniej Polsce, jak również przybliżenie ukraińskiej kultury, historii, obrzędów i tradycji.

Jan Kuryj,

Mirosława Czetyrba-Piszczako

 

Poniżej Notka o naszym spotkaniu na stronach Ambasady RP w Kijowie.

https://kijow.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/spotkanie_ambasadora_pieklo_z_uczniami_szkoly_podstawowej_nr_2_im__jaroslawa_dabrowskiego_z_olsztyna

 

 


17.06.2018  UKRAINA - RZECZPOSPOLITEJ

W niedzielę 17 czerwca Wokalny Zespół Dziecięcy Suzirjaczko brał udział w uroczystym koncercie Ukraina - Rzeczypospolitej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, który odbył się w amfiteatrze im. Luisa Armstrąga w Iławie. Koncert rozpoczął się uroczystą modlitwą w intencji odzyskania niepodległości. W prawie 3-godzinnym programie artystycznym uczestniczyły dziecięce zespoły z Przemyśla oraz  młodzieżowy zespół folkowy „Hopak” z Olsztyna.

MCz

 

 


16.06.2018  DZIEŃ RODZINY W TUŁAWKACH

W sobotę 16 czerwca w Tuławkach zorganizowano Dzień Rodziny, który został połączony z zakończeniem roku artystycznego Wokalnego Zespołu Dziecięcego Suzirjaczko. Organizatorem przedsięwzięcia był jeden z rodziców, pan Stefan Melnyk - mieszkaniec Tuławek.  Należy nadmienić, iż organizatorzy i sami rodzicie zapewnili wiele atrakcji dla dzieci, m.in. gry zręcznościowe, wóz strażacki i polewanie wodą, chodzenie po linie, rysowanie, piłka nożna. Animatorem zabaw była pani Katarzyna Brewka. Zaplanowano także część artystyczną, w której wystąpiła fantastyczna miejscowa grupa taneczna pod kierunkiem p. Krupy ze wspaniałym pokazem tańca zumba.  Nasza młodzież w lot pojęła zasady zabawy oraz przedstawiła własną wersję tańca. W ramach tej części wystąpił także zespół Suzirjaczko  z krótkim koncertem dla zgromadzonej publiczności. Andrzej Ciupa, kierownik artystyczny  Suzirjaczka, podziękował członkom zespołu za wspaniałą pracę w minionym roku szkolnym oraz życzył zapału na kolejny sezon artystyczny. Anna Jarmoła, starosta zespołu, podziękowała opiekunowi oraz zapewniła, że nadal wszyscy będą ciężko pracować na  utrzymaniem dobrej marki zespołu.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Stefana Melnyka za odpowiednie wyposażenie miejsca spotkania oraz wszystkim rodzicom za przygotowanie smacznego poczęstunku.

MCz


 

 

15.06.2018  WIZYTA STUDYJNA PRZEDSTAWICIELI OŚWIATY Z UKRAINY

W piątek 15 czerwca w naszej szkole gościła 15 osobowa grupa ukraińskich dyrektorów szkół, kierowników gminnych wydziałów oświaty oraz ośrodków metodycznych z obwodu chmielnickiego. Wizyta studyjna ukraińskich nauczycieli została zorganizowana przez Fundację Solidarności Międzynarodowej na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Była to już kolejna wizyta ukraińskich przedstawicieli oświaty w Polsce, którzy zapoznają się z polskim modelem oświaty oraz wdrażają pewne zadania oświatowe w reformowanym szkolnictwie na Ukrainie. Dyrektor szkoły pani Iwona Jasińska dokonała prezentacji szkoły ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki i organizacji oddziałów sportowych, które znalazły się w kręgu zainteresowań delegacji. Poza tym omówiono funkcjonowanie Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego oraz organizację lekcji języka ukraińskiego dla mniejszości ukraińskiej. Następnie goście zwiedzili szkołę, sale gimnastyczne, klasy, w którym prowadzone są lekcje języka ukraińskiego, bibliotekę szkolną, a niektórzy nawet kierowali do uczniów krótkie pytania odnośnie wiedzy o Ukrainie.

MCz


 

12.06.2018  KONCERT W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JONKOWIE

12 czerwca na zaproszenie dyrektor Szkoły Podstawowej w Jonkowie, pani Anny Smolskiej, zespół Suzirjaczko reprezentował dzieci mniejszości ukraińskiej i uświetnił programem artystycznym uroczystość szkolną zorganizowaną na cześć gości z Ukrainy. Szkołę odwiedziła delegacja składająca się z przedstawicieli wydziałów oświaty obwodu chmielnickiego na Ukrainie. Obecnie szkolnictwo ukraińskie znajduje się na etapie reformy i wizyty w polskich szkołach mają na celu zapoznanie się z modelem polskiej oświaty. Koncert, na który składały się ukraińskie piosenki był miłym zaskoczeniem dla nauczycieli z Ukrainy. 

MCz


 

9-10.06.2018  FESTIWAL KOSZALINIE

W dniach 9-10 czerwca Wokalny Zespół Dziecięcy Suzirjaczko brał udział w 42 Festiwalu Ukraińskich Zespołów Dziecięcych w Koszalinie. W Festiwalu wzięło udział ponad 200 uczestników. W sobotę każdy z podmiotów artystycznych miał do dyspozycji 15 minut na zaprezentowanie swoich talentów wokalnych, tanecznych i aktorskich. Podczas sobotniego przeglądu jury festiwalu uważnie przysłuchiwało się wykonawcom, aby wybrać najlepsze pokazy artystyczne na niedzielny koncert galowy. Wybór programu został szczegółowo omówiony z kierownikami i nauczycielami zespołów. Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny i wokalny naszego zespołu oraz wspaniały debiut duetu Igoriana, czyli Igor Jarmoła i Oriana Szczerbik. Naszym debiutantom składamy serdeczne gratulacje. Występ Suzirjaczka i duetu Igoriana na koncercie galowym był potwierdzeniem profesjonalizmu olsztyńskich chórzystów, którzy zostali entuzjastycznie przyjęci przez koszalińską publiczność. A piosenka Myr nad Ukrainoju czyli pokój nad Ukrainą wywołała owacje na stojąco.

MCz


 

 

8.06.2018  NOWOSIELSKI W BWA

W piątek 8 czerwca w ramach lekcji religii oraz języka ukraińskiego uczniowie klasy VI oraz III klasy gimnazjalnej  wraz z nauczycielkami Mirosławą Czetyrbą-Piszczako i s. Zofią Oksaną Waszczur odwiedzili galerię BWA, by obejrzeć wystawę ikon Jerzego Nowosielskiego pt „Po śladach...”. Jerzy Nowosielski uważany jest za jednego z największych twórców polskiej sztuki współczesnej XX wieku. Skąd więc u tego artysty zainteresowanie twórczością sakralną i pisaniem ikon? Należy dodać, że jego ojciec był Łemkiem i pochodził z Odrzechowej w powiecie sanockim, a latach 40. Nowosielski studiował ikonopisarstwo w Ławrze w Uniowie pod Lwowem. Prezentowane na wystawie ikony pochodziły z oryginalnego ikonostasu z cerkwi w Krakowie. Ikony Nowosielskiego można podziwiać także w cerkwi greckokatolickiej w Górowie lławeckim, gdzie znajduje się ikonostas autorstwa tego artysty.  

MCz


31.05.2018  MODLITWA, ŚWIĘTOWANIE I ZABAWA

31 maja 2018 r. uczniowie z Olsztyna wzięli udział w Małej Sarepcie, czyli spotkaniu integracyjnym dzieci i młodzieży z dekanatu olsztyńskiego i elbląskiego.  Wszyscy uczestnicy spotkali  się w  Cyganku– Żelichowie, by razem uczestniczyć w modlitwie, a następnie integrować się przy  grach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. Pogoda była wspaniała, więc przyjemnie było poleżeć na ciepłym piasku i słyszeć szum bałtyckiego morza. Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla ducha oraz odpocząć od trudów nauki w szkole.

s. Oksana Zofia Waszczur

 


 

27.05.2018  OBRZĘD WESELNY

W niedzielę 27 maja młodzież klas starszych zaprezentowała publiczności program artystyczny oparty o obrzędy tradycyjnego wesela ukraińskiego. Przedstawienie było rezultatem pracy w ramach realizacji projektu gimnazjalnego. Od kilku lat projekty te są realizowane w zakresie cyklu „Ukraina z bliska”.  

Dzisiaj większość obrzędów dorocznych i rodzinnych mniejszości ukraińskiej uległa zanikowi lub modyfikacji w skutek unifikacji kultury oraz interferencji z polską tradycją i kulturą. Spośród wszystkich zwyczajów ludowych obrzęd weselny był najszerzej i najdłużej kultywowany przez społeczność ukraińską, choć i on podlegał znaczącym zmianom. Z ceremoniału przedślubnego, na przykład, zniknęły rozpleciny, tradycyjny korowaj zastąpiono tortem weselnym, w zapomnienie poszedł zwyczaj przetargów o dziewczynę.

Młodzież przygotowała teatralizowane widowisko bogate w treści i formie, które zawierało takie elementy obrzędu weselnego jak: swatanie (zmówiny), rozpleciny, przetarg o dziewczynę, błogosławieństwo.

Przedstawienie młodzieży było swojego rodzaju lekcją otwartą z zakresu zwyczajów i tradycji, zarówno dla młodszych kolegów, jak i rodziców i dziadków. Publiczność entuzjastycznie, gromkimi brawami nagrodziła grę młodych aktorów. W realizacji projektu młodzież wspierali: nauczycielka Mirosława Czetyrba-Piszczako i kierownik artystyczny zespołu Suzirjaczko Andrzej Ciupa.

MCz


23.05.2018  GOŚCIE  Z FRANCJI

 

23 maja w naszej szkole w ramach wizyty studyjnej gościli przedstawiciele Inspekcji Edukacji z Chateauroux. Jednym z celów pobytu było zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu kształcenia uczniów mniejszości narodowych i etnicznych. Uczniowie mniejszości romskiej, niemieckiej i ukraińskiej uczący się w SP 2 uświetnili tę wizytę swoimi występami artystycznymi. Zebrani na uroczystości uczniowie i nauczyciele razem z francuskimi gośćmi mieli możliwość przez chwilę wsłuchać się rytmy piosenki romskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Nasi goście byli pod wrażeniem pracy nauczycieli, entuzjazmu dzieci do kultywowania swoich tradycji, wysokiego kunsztu artystycznego wykonawców oraz integracji środowisk mniejszościowych.

MCz

 


 

20.05.2018   ŚWIĘTO MIŁOŚCI BOGA DO CZŁOWIEKA

Eucharystia jest niezwykłym darem Boga, który pragnie być pokarmem dla człowieka już tu, w wymiarze życia doczesnego. Tradycyjnie, jak co roku w maju, dzieci klasy II Szkoły Podstawowej przystąpiły do Pierwszej Spowiedzi i Uroczystej Komunii Świętej. W tym roku do tej wyjątkowej uroczystości przystąpiło ośmioro drugoklasistów. Jednym z najbardziej wzruszających momentów było błogosławieństwo rodziców. Boską Liturgię odprawił i Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii, ks. Jan Hałuszka. Na pamiątkę I Komunii Św. dzieci otrzymały ikonę Matki Bożej Eleusa. Dzieci do I Komunii Św. oraz całą uroczystość przygotowała s. Oksana Zofia Waszczur.

s. Oksana Zofia Waszczur


 

19.05.2018  FESTIWAL W ELBLĄGU

Wspaniały występ zespołu Suzirjaczko

 

W dniach 19-20 maja odbył się 52. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej w Elblągu. Jest to największe na Warmii i Mazurach cykliczne wydarzenie poświęcone  prezentacji osiągnięć artystycznych dzieci i młodzieży ukraińskiej mniejszości narodowej. To piękne dwudniowe święto ukraińskiej kultury, muzyki i tańca. Podczas pierwszego dnia festiwalu wystąpiły 23 podmioty artystyczne z Międzyszkolnych Zespołów Nauczania Języka Ukraińskiego i Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, prezentując własne interpretacje znanych bajek, piosenek, kabaretów, utworów literackich oraz programy poświęcone Dniu Mamy i rocznicy Niebiańskiej Sotni.  

W niedzielę, drugiego dnia festiwalu, zaplanowano koncert galowy z udziałem najlepszych zespołów artystycznych. Gościnnie wystąpił ukraiński tercet bandurystek ze Lwowa pod nazwą „Makiw cwit” (Kwiat Maku), który wykonał wiązankę ukraińskich piosenek ludowych przy akompaniamencie bandury (bandura - ukraiński strunowy instrument ludowy). Gośćmi festiwalu byli pracownicy zaprzyjaźnionej z naszą szkołą Wojewódzkiej Biblioteki Dziecięcej we Lwowie, którzy przedstawili publiczności prezentację z realizacji międzynarodowego projektu „My Ukraińcy. Ja i Ty”, zachęcając wszystkie ośrodki do współpracy, wymiany doświadczeń oraz wspólnej realizacji kolejnych przedsięwzięć. Na niedzielnym koncercie obecni byli przedstawiciele miejscowych władz miejskich i samorządowych.

W tym roku organizatorzy wyróżnili Olsztyn. W roli gościa honorowego festiwalu wystąpił Wokalny Zespół Dziecięcy Suzirjaczko pod kierownictwem Andrzeja Ciupy. Zgodnie z festiwalową tradycją młodzi artyści otrzymali możliwość godzinnej prezentacji swojego programu artystycznego. Zaprezentowana publiczności kompozycja obejmowała piosenki z zakresu bloków tematycznych poświęconych Szewczence, rodzinie, w szczególności mamie, miłości i tęsknocie za „małą ojczyzną” oraz współczesnym dążeniom Ukraińców do wolności, swobody i pokoju.  Występ zespołu Suzirjaczko  został entuzjastycznie przyjęty przez elbląską publiczność. Owacjami na stojąco i bisami widzowie nagrodzili młodych olsztyńskich artystów, a na sali teatralnej zapanowała euforia podczas wykonywania piosenki „Myr nad Ukrajinoju”, która stała się przebojem wieczoru festiwalowego. W rytmie porywającej muzyki publiczności trudno było usiedzieć na miejscu, wiec rozpoczął się swoisty karnawał taneczny na scenie. Było to wspaniałe i niezapomniane zakończenie pierwszego dnia festiwalu.

Suzirjaczko, gratulujemy. Spisaliście się na medal.

MCz

 


 

 

 

1-5.05.2018  WYCIECZKA SZKOLNA DO LWOWA

Na długi weekend majowy 1-5 maja zaplanowana została  wycieczka szkolna na Ukrainę grupy uczniów Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego. Do wyjazdu zostali zakwalifikowani uczniowie klas V-VII szkoły podstawowej oraz młodzież klas gimnazjalnych, w sumie 40 szczęśliwców. Przygotowania do wyjazdu trwały kilka miesięcy, ponieważ obok celu poznawczego wyjazd  połączono z koncertami artystycznymi Wokalnego Zespołu Dziecięcego „Suzirjaczko”.  

Cel wyjazdu zakładał pobyt we Lwowie oraz  przybliżenie młodzieży terenów południowo-wschodniej Polski, które do 1947 roku zamieszkane były przez ich przodków wysiedlonych na ziemie odzyskane. Swoją podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Chełma, dawnej stolicy księstwa Halicko-Włodzimierskiego i siedziby króla ruskiego Danyła Halickiego. Panoramę miasta obejrzeliśmy z Górki Chełmskiej, najstarszej części miasta. Odwiedziliśmy budynek, w którym urodził się Mychajło Hruszewski, wybitny historyk oraz pierwszy prezydent Ukrainy w 1919 roku. Młodzieży szczególnie  spodobał się szlak podziemiami kredowymi, które stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych tego miasta. Wycieczka wielopoziomowym kompleksem korytarzy odbyła się w towarzystwie sympatycznego i wesołego przewodnika, który uatrakcyjniał opowieść o historii powstania korytarzy legendami o duchu podziemi - Bieluchu. Dreszczyk emocji wywołało spotkanie z tą tajemniczą postacią w zakamarku jednej z ciemnych komór. Po długim dniu podróży i  atrakcjach turystycznych Chełma udaliśmy się na nocleg do miejscowości Zwierzyniec. Tam w pensjonacie „Zacisze” zjedliśmy pyszną kolację przy ognisku. Pogoda sprzyjała, więc młodzież zdecydowała się kontynuować wieczór przy ognisku i wspólne śpiewanie.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była niewielka wieś Żurawce w gminie Lubycza Królewska. Przed wojną miejscowość zamieszkana była przez ludność ukraińską. Jak się okazało była to rodzinna miejscowość dziadków naszego pilota wycieczki p. Pawła Pietnoczki. Na miejscowym cmentarzu zachowało się kilka nagrobków z tym właśnie nazwiskiem. W Żurawcach znajduje się budynek dawnej cerkwi greckokatolickiej (obecnie kościół) oraz cmentarz. Następnie zwiedziliśmy przepiękną starą cerkiew i dzwonnicę w miejscowości Hrebenne. Drewniana cerkiew p.w. św. Mikołaja z XVII w., położona jest na wysokim wzgórzu i otoczona starymi lipami. Ogromne wrażenie wywarł na nas piękny drewniany ikonostas.

Z Hrebennego udaliśmy się do przejścia granicznego z Ukrainą. Szczęście nam sprzyjało, więc bez problemów i  oczekiwania w kolejce przejechaliśmy na Ukrainę, by następnie po drodze do Lwowa zatrzymać się w Żółkwi. Niegdyś Żółkiew była siedzibą króla Jana Sobieskiego, a jej fundatorem był hetman koronny Stanisław Żółkiewski. W towarzystwie miejscowego przewodnika obejrzeliśmy rynek, Kolegiatę św. Wawrzyńca, w podziemiach której znajdują się grobowce Żółkiewskich i Sobieskich, podziwialiśmy fascynujący pięciorzędowy ikonostas w drewnianej Cerkwi Trójcy Świętej, która została wpisana  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety nie udało nam się zwiedzić Zamku Sobieskich, ponieważ obecnie trwają tam prace konserwatorskie.

Na Lwów pozostały nam jedynie dwa dni, które zaplanowaliśmy co do godziny. Rozpoczęliśmy przygodę z tym miastem od zwiedzania centrum oraz starego miasta. Pani przewodnik zaplanowała trasę zwiedzania od Baszty Prochowej przez ulice Pidwalną do Prospektu Swobody, na którym znajduje się pomnik Tarasa Szewczenki i Adama Mickiewicza. Na całej długości Prospektu rozstawione były kramy z różnymi pamiątkami oraz tradycyjnymi ukraińskimi potrawami. Po obejrzeniu  Teatru Opery i Baletu udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie po drodze, nęceni zapachem, wstąpiliśmy do manufaktury czekolady, by podziwiać oryginalne wyroby z czekolady i oczywiście zakupić te czekoladowe smakołyki. Po południu zwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski, na którym znajduje się wiele oryginalnych nagrobków o artystycznej wartości. Zobaczyliśmy m.in. pomnik poety Iwana Franki, pisarza Markiana Szaszkiewicza, kompozytora Wołodymyra Iwasiuka, pisarek Gabrieli Zapolskiej i Marii Konopnickiej oraz znanego działacza walczącego o polskość na Warmii - Wojciecha Kętrzyńskiego. Szczególne miejsce Nekropolii Łyczakowskiej  zajmuje  Cmentarz Orląt Lwowskich oraz kwartał przeznaczony dla pochówku żołnierzy poległych w walce prowadzonej na wschodzie Ukrainy.

Kolejny dzień pobytu we Lwowie przeznaczyliśmy na zapoznanie się z dziełami architektury sakralnej. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Archikatedralnego Soboru św. Jura. Obecnie pełni on rolę archikatedry Cerkwi Greckokatolickiej. W parku przed soborem usytuowany jest pomnik Andreja Szeptyckiego, natomiast w podziemiach soboru znajdują się krypty arcybiskupów greckokatolickich - Andreja Szeptyckiego i Josyfa Slipyja. Poza tym obejrzeliśmy wspaniały barokowy Kościół Dominikanów, spacerowaliśmy po Starym Rynku, podziwialiśmy panoramę miasta z wieży widokowej Ratusza oraz zwiedziliśmy trasę podziemną Lwowa. Wieczorem odpoczywaliśmy w Teatrze Opery oglądając piękne przedstawienie baletowe „Don Kichot”.

Jak wcześniej wspomniano wyjazd połączony był z koncertami Wokalnego Zespołu Dziecięcego Suzirjaczko. Podczas pobytu nasi artyści występowali  dwukrotnie. 3 maja odbył się koncert w Szpitalu Wojskowym dla żołnierzy ze strefy ATO (teren działań wojennych na wschodzie Ukrainy), którzy obecnie przebywają na leczeniu i rehabilitacji we Lwowie. Drugi koncert miał miejsce 4 maja w sali sesyjnej Ratuszu Miejskiego. Zespół Suzirjaczko pod kierownictwem Andrzeja Ciupy przedstawił publiczności półtoragodzinne koncerty, które zostały przyjęte bardzo entuzjastycznie i jednocześnie wzruszyły do łez zebraną widownię. Wszyscy podziwiali kunszt artystyczny i wokalny młodych wykonawców, znajomość języka ukraińskiego, kultywowanie tradycji swoich przodków. Wzruszony kierownik artystyczny Andrzej Ciupa (rodowity Lwowianin) podkreślił, że koncerty są spełnieniem jego marzeń o zaprezentowaniu zespołu na Ukrainie. Było to także urzeczywistnienie pragnień wielu dzieci o wyjeździe na Ukrainę. Należy nadmienić, iż otrzymaliśmy kolejne propozycje koncertowe, m.in. udział w festiwalu w Jaremczy na Zakarpaciu oraz projekt wystąpienia w szkołach lwowskich.

Pięć dni wyjazdu minęło niepostrzeżenie. Bawiliśmy się wspaniale, chociaż czasami narzekaliśmy na upał i zmęczenie. Ale wyjeżdżaliśmy ze Lwowa pełni pozytywnych wrażeń, nieco zdziwieni faktem, że język polski słychać tu na każdym kroku, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta.

Miłym akcentem wycieczki był wybór najmilszej i najmilszego uczestnika wyjazdu. Zostali nimi Kaja Suduł (kl. VII) i Michał Tyburski (III gim). Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu. 

MCz


 

15.04.2018  LAUREACI KONKURSU  "TARAS SZEWCZENKO – NASZ PRZYJACIEL"

          W niedzielę 15 kwietnia 2018 r. w bartoszyckim Domu Kultury odbył się koncert poświęcony ukraińskiemu wieszczowi Tarasowi Szewczence. Do udziału w koncercie został zaproszony Dziecięcy Wokalny Zespół  "Suzirjaczko". Zespół wykonał piosenki do poezji T. Szewczenki, jak i również piosenki nawiązujące swoją tematyką do aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Gospodarze koncertu, uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach, również zaprezentowali program poświęcony wieszczowi. Pieśni i  tańce umilały niedzielne popołudnie licznie zgromadzonej publiczności. Na koncercie byli m. in.  Starosta Powiatu Bartoszyckiego Wojciech Prokocki oraz Burmistrz Bartoszyc Piotr Petrecki.  Koncert transmitowała bartoszycka telewizja  BART-SAT.

          Podczas koncertu dyrektor SP nr 8 Lubomira Tchórz ogłosiła rezultaty   V Ogólnopolskiego  Konkursu  Rysunków "Taras Szewczenko – Nasz Przyjaciel". Uczniowie, z którymi pracuje nauczycielka języka ukraińskiego Sylwia Pietnoczka wykonali prace plastyczne, które zostały docenione przez jury. Gratulacje i nagrody dla zwycięzców, jak również i podziękowanie dla nauczycielki Sylwii Pietnoczki wręczył Starosta Powiatu Bartoszyckiego Wojciech Prokocki. Lareatami konkursu zostali: Emilia Pidsudko  (kl. V) i Borys Hałuszka  (kl. V). Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Cieślak (kl. III), Maria Gaszyńska  (kl. V)  i Wiktor Piszczako (kl. V)

                                                                                                               S.P.   


 

1.04.2028  WIELKANOCNY JARMARK

1 kwietnia, w Niedzielę Palmową, w parafii greckokatolickiej, odbył się Jarmark Wielkanocny, przygotowany przez  s. Oksanę Zofiaę Waszczur, uczniów i rodziców. Można tu było znaleźć  tradycyjne ozdoby wielkanocne, pisanki, stroiki, haftowane, świąteczne serwetki czy kartki świąteczne oraz smaczne, domowe wypieki. 

s. Oksana Zofia Waszczur

 


 

25.03.2018   PISANKI DO WIELKANOCNEGO KOSZYKA

We wszystkie niedziele Wielkiego Postu pod wprawnym okiem s. Oksany Zofii Waszczur odbywały się zajęcia z „pisania” pisanek tradycyjną metodą przy użyciu wosku. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem młodszych i starszych.  Każdy swoje pisanki zabierał do domu, by mogły znaleźć się w wielkanocnym koszyku, jak również obdarować nimi  najbliższych. 

s. Oksana Zofia Waszczur

 

 


 

23.03.2018  LEKCJA ZE LWOWA

W piątek, 23 marca uczniowie III klasy gimnazjum z MZMJU uczestniczyli w lekcji online prowadzonej przez Bibliotekę Lwowską. Temat lekcji „Postacie fantastyczne w dramacie Pieśń Lasu Łesi Ukrainki”. Lekcja była wspaniałym uzupełnieniem naszych rozważań odnoszących się do omawianego wcześniej utworu.

Okazało się, że niektórzy baśniowi bohaterowie przedstawieni zostali w utworze inaczej niż w wyobrażeniach ludowych. Uczniowie próbowali zrozumieć postępowanie tych mitycznych postaci zaczerpniętych z mitologii Polesia, które strzegą przed człowiekiem swój niewidzialny świat.

Według wierzeń ludowych wszystkie te duchy mają wpływ na ludzkie życie, dlatego trzeba znać sposoby na pozbycie się "niechcianych gości" z swojej chaty. Dzięki tej lekcji poznaliśmy jeden z elementów ukraińskiego folkloru związanego z tradycyjnymi wierzeniami.

MCz


20.03.2018  WYSZYWANKA - LEKCJA ONLINE


W ramach programu „My Ukraińcy – ja i ty” MZNJU kontynuuje współpracę z Biblioteką Wojewódzką dla dzieci we Lwowie.
We wtorek, 20 marca uczniowie klas VII  i II gimnazjum uczestniczyli w lekcji pt. „Tradycja wyszywanki” przygotowanej przez pracowników biblioteki w Sokalu, którzy po raz pierwszy przeprowadzili lekcję dla dzieci mniejszości ukraińskiej w Polsce. Pani Ola, bardzo ciekawie opowiedziała o tym, skąd na Ukrainie pojawił się zwyczaj wyszywania, przedstawiła młodzieży różnorodne ornamenty haftu i kolorystykę typową dla sokalskiej wyszywanki. Okazało się, że haft sokalski zdobywa popularność wśród gwiazd hollywoodzkich, a ornamenty z wyszywanek wykorzystywane są przez światowych projektantów mody.

Nasi uczniowie przynieśli na lekcję haftowane koszule, ręczniki i serwetki, które są przechowywane w domach. Niestety tradycja wyszywania zachowała się jedynie w niektórych rodzinach naszych uczniów.

W tradycji ukraińskiej wyszywane koszule i ręczniki są swoistym talizmanem szczęścia i dobrobytu.

 

MCz


 

 

11.03.2018  Koncert ku czci Tarasa Szewczenki

Jak co roku społeczność mniejszości ukraińskiej Warmii i Mazur organizuje w marcu koncerty poświecone poecie - wieszczowi narodowemu Tarasowi Szewczence, który był jednocześnie  etnografem, folklorystą i malarzem. W sobotę takie koncerty odbyły się w Kętrzynie i Dobrym Mieście, a w niedzielę (11.03) w olsztyńskim CEiK-u. Marcowa data nie jest przypadkowa. Taras Szewczenko bowiem urodził się 9 marca 1814 r., a zmarł 10 marca 1961 r.  

Koncert rozpoczął Dziecięcy Zespół Wokalny Suzirjaczko z Olsztyna, którego członkowie uczą się  języka ukraińskiego w Międzyszkolnym Zespole Nauczania Języka Ukraińskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie. Młodzi wykonawcy zaśpiewali bardzo żywiołowo i emocjonalnie piosenki do tekstów Tarasa Szewczenki w nowych aranżacjach. Warto nadmienić,  że dyrygent zespołu, Andrzej Ciupa, specjalnie na taą okazję napisał muzykę do dwóch wierszy Szewczenki.

W drugiej części koncertu wstąpili goście z Kijowa. Zespół bandurzystów Szpylasti Kobzari, który powstał w 2010 roku to pięciu absolwentów Stritiwskiej Szkoły Sztuki Kobziarskiej, obdarzonych nadzwyczajną biegłością techniczną w grze na bandurze. Publiczność usłyszała w ich wykonaniu nie tylko utwory do słów Szewczenki, ale i popularne piosenki ukraińskie, a także kompozycje autorskie lidera zespołu Jarosława Dżusia. Artyści zafundowali widowni olsztyńskiej wielkie muzyczne show.  Pokazali wirtuozerię gry, na wydawałoby się nieco zapomnianym, ukraińskim instrumencie ludowym – bandurze, udowadniając, że może to być instrument koncertowy na scenach młodzieżowych. Wykorzystali także fragmenty kowerów  do własnych aranżacji popularnych piosenek ukraińskich.

Szpylasti Kobzariw Polsce występowali już 7-krotnie, a także w Europie, Kanadzie  Chinach. Zespół koncertował podczas Euromajdanu w Kijowie, jak również na wschodzie Ukrainy dla mieszkańców okupowanych miast obwodu donieckiego.

 

MCz


 

4.03.2018  NIEBIAŃSKA SOTNIA – NOWI BOHATEROWIE UKRAINY

21 lutego obchodzono na Ukrainie czwartą rocznicę Rewolucji Godności zwaną Euromajdanem, w wyniku której obalono prezydenta Wiktora Janukowicza. Pod koniec listopada 2013 r. rozpoczęły się antyrządowe protesty, które wybuchły na skutek wstrzymania podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Najtragiczniejsze wydarzenia miały miejsce pomiędzy 18 a 20 lutym 2014 r. Wówczas śmierć poniosło około 100 osób zastrzelonych przez snajperów. Poległych nazwano Nebesną Sotnią.

W niedzielę (4.03) rocznicę Euromajdanu uczcili wierni Parafii Greckokatolickiej Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie. Uczniowie Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 zaprezentowali przedstawienie słowno-muzyczne p.t. „Niebiańska Sotnia – nowi bohaterowie Ukrainy”, w którym nawiązali do tragicznych wydarzeń rozgrywających się na przełomie 2013/14 r. na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Bardzo licznie zgromadzeni wierni ujrzeli wzruszający spektakl. Uwagę widzów przyciągała scena za sceną. Czy to zrywanie kajdan z rąk i radość z wolności, czy napierający na manifestujących tłum uzbrojonego oddziału policji Berkut, czy ta, w której giną młodzi ludzie od strzałów snajperów, czy moment zapalania świec przy poległych, czy przejmująca modlitwa za zmarłych. Wspomnienie tamtych tragicznych dni udokumentowano fragmentami filmów z wydarzeń na Majdanie.

W scenie finałowej odśpiewano hymn Ukrainy, podkreślając w ten sposób, że ludzie są pełni nadziei na przyszłość i wierzą w wolność i niezależność.

Publiczność doceniła zaangażowanie i wkład pracy aktorów i osób, które włożyły wiele trudu w przygotowanie tego przedstawienia.  

Młodzi wykonawcy otrzymali aplauz na stojąco. Byli wręcz zaskoczeni tak owacyjnym przyjęciem. Po spektaklu podkreślali, iż trudno było im grać swoje role, ponieważ wdzieli łzy wzruszenia w oczach widzów.

Scenariusz i reżyseria przedstawienia: Mirosława Czetyrba-Piszczako;  współpraca muzyczna: Andrzej Ciupa (kierownik artystyczny Zespołu Suzirjaczko).

MCz


 

24.02.2018   KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

 

Nasi uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjum:  Anna Jarmoła, Julia Bełej, Julia Doskocz, Julian Hałuszka i Mateusz Derbin wzięli udział w Archidiecezjalnym Konkursie Wiedzy Biblijnej nt. Ewangelia wg św. Marka. Konkurs odbył się w Górowie Iławeckim 24.02.2018 r.  Do pierwszej dziesiątki zakwalifikowała się trójka naszych uczniów. Julia Doskocz zajęła 4 miejsce w konkursie. Uczniów przygotowała s. Oksana Zofia Waszczur.

s. Oksana Zofia Waszczur


4.02.2018   NIE TYLKO ŚWIĘCI PISZĄ IKONY

W niedzielę 4 lutego uroczyście zakończyła się  IV edycja warsztatów pisania ikon zorganizowanych przez olsztyńską Parafię Greckokatolicką p.w. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie. Proboszcz parafii, ks. Jan Hałuszka, po zakończeniu liturgii św. poświęcił ikony wykonane przez młodzież z gimnazjum, liceum i studentów. Warsztaty odbywały się podczas drugiego tygodnia ferii szkolnych. Przez tydzień  uczestnicy warsztatów zgłębiali tajniki pisania ikon tradycyjną techniką tempery jajecznej na bazie naturalnych barwników. Samodzielnie przygotowywali także spoiwo  do pigmentów z żółtka kurzego i białego wina. W tym roku młodzież podjęła zadanie przedstawienia ikonograficznego postaci Anioła Stróża – Anheła Choronytela. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia kursu pisania ikon.  Warsztaty prowadziła, jak co roku, pani Iwona Pasławska-Kircio, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która od 9 lat zajmuje się m.in. sztuką sakralną.

MCz


21.01.2018  KONCERT KOLĘD

W niedzielę 21 stycznia po mszy św. w cerkwi p.w. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie Wokalny Zespół Dziecięcy Szirjaczko podarował publiczności ponad półgodzinny koncert kolęd i piosenek bożonarodzeniowych. Publiczność zawsze z przyjemnością słucha koncertów zespołu, docenia jego zaangażowanie w życie kulturalne parafii, dostrzega rozwój młodych talentów i podziwia młodzieńczą energię wykonawców.

Na zakończenie koncertu wszyscy razem zaśpiewali popularną kolędę Boh sia rażdajeWystęp zespołu Suzirjaczko został nagrodzony obfitymi brawami i gratulacjami.

 

MCz


 

10.01.2018   IX REGIONALNY PRZEGLĄD WERTEPÓW, KOLĘD I SZCZEDRIWEK

 

Już po raz dziewiąty odbył się Regionalny Przegląd Wertepów, Kolęd i Szczedriwek w Węgorzewie. W sobotę 20 stycznia 2018 r. w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Św. 12 dziecięco-młodzieżowych grup artystycznych  prezentowało swoje bożonarodzeniowo-noworoczne przedstawienia. W tym roku do Węgorzewa przybyło ponad 150 kolędników z Bań Mazurskich, Giżycka, Pozezdrza, Kruklanek, Kętrzyna, Srokowa, Bajor, Dobrego Miasta, Węgorzewa i Olsztyna. Organizatorem Przeglądu była Parafia Greckokatolicka w Węgorzewie i lokalny oddział Związku Ukraińców w Polsce. Wśród zaproszonych gości byli burmistrz Węgorzewa Krzysztof  Piwowarczyk, starosta powiatu węgorzewskiego Halina Faj, zastępca starosty Krzysztof Kołaszewski oraz posłanka na Sejm RP Urszula Pasławska.

Zgodnie z regulaminem Przeglądu młodzi artyści mogli zaprezentować swoje programy w dwóch kategoriach – jasełka lub kolędy. Na tegorocznym Przeglądzie Międzyszkolny Zespół Nauczania Języka Ukraińskiego reprezentowały dwa zespoły artystyczne. Był to Dziecięcy Zespół Wokalny Suzirjaczko pod kierunkiem Andrzeja Ciupy przy współpracy z nauczycielkami Mirosławą Czetyrbą-Piszczako i Sylwią Pietnoczka oraz grupa kolędnicza przygotowana przez s. Oksanę Zofię Waszczur.

Zespół Suzirjaczko wystąpił z repertuarem piosenek bożonarodzeniowych prezentując wysoki kunszt artystyczny i sceniczny profesjonalizm. Program był odzwierciedleniem radosnego przeżywania  okresu Świąt Bożego Narodzenia i noworocznych powinszowań, szczęścia, dostatku i wszelkiej pomyślności.

Olsztyńska grupa kolędników przedstawiła oryginalny program, na który złożyły się dwie teatralizowane scenki  dawnych noworocznych zwyczajów: chodzenie z Kozą i Małanka. Koza w tradycji ukraińskiej jest uosobieniem obfitości, bogactwa i siły życiowej. Dawniej kolędnicy chodząc z Kozą na Nowy Rok powiadali: Gdzie Koza chodzi tam wszystko rodzi, Gdzie Koza bywa tam wszystko przybywa, A gdzie nie bywa - tam ubywa.

W ten sposób nasi przodkowie starali się wywróżyć urodzaj na przyszły rok oraz odrodzić dobrą życiową energię dla swojego rodu.

Małanka to przedstawienie, w którym chłopiec odgrywa rolę dziewczęcą starając się w humorystyczny sposób przedstawić ją w krzywym zwierciadle. Scenka ma na celu rozbawić i rozśmieszyć gospodarzy.

Wśród mniejszości ukraińskiej w Polsce te tradycje już zanikły, dlatego warto je odtwarzać i zapoznawać młode pokolenie z tymi zwyczajami.

Gratulujemy młodym artystom, którzy po mistrzowsku odegrali swoje role.

Na Przeglądzie obie olsztyńskie grupy artystyczne zostały wyróżnione i docenione. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

MCz

 

 


 

12.01.2018    KUTIA CZYLI SPOTKANIE WIGILIJNE

W piątek 12 stycznia 2018 r. w sali parafialnej odbyła się tradycyjna coroczna „Kutia” – spotkanie wigilijne.  Licznie przybyłych uczniów wraz z rodzicami (132 osoby) powitała s. Oksana Zofia Waszczur i zaprosiła ks. proboszcza Jana Hałuszkę o odczytanie fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa. Następnie Ksiądz złożył życzenia i wraz z Radą Rodziców podzielili się „prosforą”.  Przez prawie dwie godziny rozbrzmiewały kolędy, nie zabrakło kolędników,  były też konkursy. Dzięki dobrej organizacji s. Oksany i przy współpracy z p. Mirosławą Czetyrbą-Piszczako, p. Sylwią Pietnoczką i rodziców wszyscy mogli częstować się kutią, „uzwarem”, pierogami, barszczem i słodkościami.  Wszystkim ogromne Bóg zapłać! 

 

   s. Oksana Zofia Waszczur


 

17.12.2017    ŚWIĘTY MIKOŁAJ W CERKWI

O tym, iż Święty Mikołaj już odwiedza ukraińskie dzieci przekonaliśmy się w parafii greckokatolickiej w Olsztynie.  Spotkanie ze Świętym Mikołajem odbyło się w niedzielę 17 grudnia 2017 r. w sali parafialnej. Siostra Oksana Zofia Waszczur z dziećmi i młodzieżą przygotowała program poprzedzający przyjazd Świętego Mikołaja. Najbardziej urzekła wszystkich piosenka w wykonaniu Wiktorii i Ołeksandra oraz renifery, które przywiozły podarunki. Według kalendarza gregoriańskiego Święty Mikołaj odwiedza dzieci mniejszości ukraińskiej 19 grudnia.

Siostra Oksana Zofia Waszczur


 

10.12.2017 JARMARK BOŻONARODZENIOWY

 

W niedzielę 10 grudnia 2017 r. w olsztyńskiej parafii odbywał się Jarmark bożonarodzeniowy. Licznie przybyli parafianie skorzystali z zaproszenia ks. Jana Hałuszki - proboszcza parafii. Można było podziwiać i kupić ręcznie wykonane ozdoby: aniołki, choinki, bombki, świeczki, ozdoby na stół wigilijny, wyszywanki, pierniki i sianko na stół wigilijny. Dekoracje te w większości zostały wykonane przez dzieci, młodzież i ich rodziców w czasie warsztatów pod okiem s. Oksany Waszczur przy współudziale nauczycielki Sylwii Pietnoczki. Na kiermasz rodzice przygotowali ciasta i słodkości własnego wypieku, swojski chleb posmarowany domowym smalcem z ogórkiem, nie zabrakło też pizzy. Jarmark bożonarodzeniowy wzbudził duże zainteresowanie i obecni na nim parafianie byli zgodni, aby ten pomysł kontynuować w następnych latach.

s. Oksana Zofia Waszczur


10.12.2017 KONKURS NA „KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ”

Siostra Oksana Zofia Waszczur zorganizowała i przeprowadziła III Parafialny Rodzinny Konkurs na „Kartkę bożonarodzeniową”. Wpłynęło bardzo dużo ciekawych propozycji. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 10 grudnia 2017 r.

I miejsce – rodziny: Bodnar oraz Czepil

II miejsce – rodziny: Cholewka oraz Gaszyńscy

III miejsce – rodziny: Brewka oraz Derbin

Nagrodzone kartki zostały wydrukowane i można je było kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Na zdjęciach Rodzina Cholewków i Rodzina Brewków.

s. Oksana Zofia Waszczur


9.12.2017 XIV PRZEGLĄD UKRAIŃSKIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ

W sobotę 9 grudnia na scenie CEiK-u odbył się XIV Przegląd Ukraińskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Współczesnej. Organizatorem Przeglądu był Olsztyński Zarząd Związku Ukraińców w Polsce. W tym roku do konkursu przystąpiło 20 podmiotów artystycznych z Bartoszyc, Dobrego Miasta, Lidzbarka Warmińskiego, Kandyt i Topryn. Na Przeglądzie nie zabrakło silnej reprezentacji z Olsztyna w składzie: Doskocz Oksana – 6 lat, Doskocz Julia – II klasa gimnazjum, Gaszyńska Maria - V klasa, Cholewka Piotr - V klasa, Cholewka Hanna - III klasa, Hałuszka Borys - V klasa, Jarmoła Anna - II klasa gimnazjum, Jarmoła Igor - III klasa gimnazjum, Piszczako Wiktor - V klasa, Szczerbik Oriana - VII klasa, Wojnicka Julia - VII klasa. O wysoki poziom artystyczny naszych wykonawców zadbał niestrudzony kierownik zespołu Suzirjaczko, pan Andrzej Ciupa.

Zgodnie z regulaminem każdy uczestnik zobowiązany był do wykonania 2 piosenek: jednej poetyckiej, drugiej dowolnej. W tym roku dominowała poezja Tarasa Szewczenki. Były także utwory do tekstów Łesi Ukrainki oraz Iwana Franki. Prowadzącymi Przegląd były uczennice klas gimnazjalnych: Julia Bełej, Anna Melnyk i Julia Omelan. Konferansjerka została przygotowana pod kierunkiem nauczycielki Mirosławy Czetyrby-Piszczako. Po prezentacjach artystycznych odbyła się część koncertowa Przeglądu. Niespodzianką dla publiczności był występ pary tanecznej Oksany Doskocz i Borysa Hałuszki, którzy zaprezentowali się w tańcu huculskim, wzbudzając aplauz widowni. Gwiazdą koncertu był znany olsztyński zespół muzyczny Chata Wuja BenaOrganizatorzy zadbali o upominki i słodycze dla każdego uczestnika. Na zakończenie Przeglądu wszyscy obecni wykonali wspólnie popularną ukraińską piosenkę estradową Czerwona Ruta.

MCz


 

6.12.2017    WYJ ĄTKOWE MIKOŁAJKI

Wspólna realizacja projektu „Barwy kultur” mieni się coraz to nowymi odcieniami.  Tym razem dla dzieci romskich i ukraińskich zabłysła mikołajkowa gwiazdka. Spotkanie integracyjne odbyło się w Międzyszkolnym Zespole Nauczania Języka Ukraińskiego w obiekcie nr 2. Wszystkie dzieci z niecierpliwością i radością wyglądały Świętego Mikołaja. Oczekując na jego  przybycie opiekunowie i dzieci podzieliły się opowieściami o swoich tradycjach świątecznych. 

W tradycji romskiej w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wszyscy spotykają się w wybranym miejscu, wymieniają się nowinkami, następnie każda z rodzin  prezentuje swoje talenty artystyczne, a później wszyscy razem świętują. Romowie traktują swoje dzieci jak małe księżniczki i małych królewiczów spełniając wszystkie ich zachcianki, a dzieci, z kolei, odnoszą się z wielkim szacunkiem do osób starszych. W tradycji ukraińskiej Boże Narodzenie obchodzi się w ściśle rodzinnym gronie i bardziej zbliżone jest do tradycji polskiej.

Dzwoneczki aniołków obwieściły przybycie Świętego Mikołaja. Jakież było zdziwienie dzieci romskich, gdy ujrzały postać w szatach biskupich z pastorałem, nie podobną do tej, którą kojarzą jako Mikołaja. Ale bez wątpienia był to Mikołaj, bo przyniósł ze sobą prezenty. I nie było je łatwo otrzymać. Każdy musiał wykazać się jakimś talentem, np. zanucić piosenkę, powiedzieć wiersz lub zatańczyć. Na zakończenie dzieci z wielką radością ustawiły się do wspólnej fotografii ze Świętym Mikołajem.

MCz


 

3.12.2017   FILM EDUKACYJNY p.t. „IKONOSTAS OLSZTYŃSKI”

Już po raz trzeci uczniowie MZNJU wzięli udział w realizacji kolejnego zadania w ramach projektu wolontariatu pracowniczego w Michelin Polska S.A. „Moc Dobra”. W 2015 roku zorganizowaliśmy warsztaty muzyczne, a w 2016 zrealizowaliśmy nagranie płyty p.t. „Zaspiwajmo razom druzi” Wokalnego Zespołu Dziecięcego „Suzirjaczko”. W ramach tegorocznego projektu, realizowanego od maja do października, nakręciliśmy film edukacyjny p.t. „Ikonostas olsztyński” w cerkwi greckokatolickiej  p.w. Pokrow Matki Bożej oraz wydaliśmy płytę DVD. Centralnym miejscem w każdej cerkwi jest ikonostas, któryprzez odpowiedni porządek ikon ma odsłaniać tajemnice wiary i pozwalać na lepsze zrozumienie sacrum. Aby przybliżyć symbolikę ikonostasu  osobom odwiedzającym cerkiew, staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: jak patrzeć na ikonostas, jak interpretować rozmieszczenie ikon i treści poszczególnych scen w nich zawartych. Inicjatorami projektu byli Zbigniew Piszczako (lider projektu Michelin) i nauczycielka Mirosława Czetyrba-Piszczako. Uczennica II klasy gimnazjum, Anna Jarmoła, była lektorem oprowadzającym po tajnikach ikonostasu. Konsultacji w sprawach merytorycznych udzielał nam proboszcz  parafii olsztyńskiej ks. Jan Hałuszka, a dźwięk zrealizował kierownik artystyczny zespołu „Suzirjaczko” – Andrzej Ciupa. Wsparli nas także Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Caritas  Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. Zachęcamy uczniów i nauczycieli do obejrzenia filmu edukacyjnego „Ikonostas olsztyński” na stronie internetowej:

MCz


26.11.2017  DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR WIELKIEGO GŁODU NA UKRAINIE

26.11.2017 r. na Ukrainie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932–33, który uznawany jest za największą tragedię mieszkańców tego kraju. Według historyków sztucznie wywołana w czasach stalinowskich klęska głodu pochłonęła życie około 4 mln osób. Co roku w ostatnią sobotę listopada Ukraińcy przychodzą przed pomnik ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie z kłosami zboża i świecami. Uczniowie MZNJU  klas V i VI również uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Poezja, piosenki i kompozycja teatralno-muzyczna  wprowadziły nastrój refleksji i zadumy. Uczniów do występu przygotowała nauczycielka Sylwia Pietnoczka.

Sylwia Pietnoczka


 

26.11.2017   WARSZTATY OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH

W niedzielę 26 listopada w sali parafialnej cerkwi greckokatolickiej zostały zainaugurowane warsztaty ozdób świątecznych (Різдвяне рукоділля) prowadzone przez s. Oksanę Zofię Waszczur we współpracy z nauczycielką Sylwia Pietnoczką. Do tej ciekawej inicjatywy czynnie włączyła się pani Anna Farańczuk specjalizująca się w ozdobach z orgiami. Zajęcia warsztatowe będą kontynuowane przez dwie najbliższe niedziele grudniowe. Efekty pracy dzieci i młodzieży zostaną zaprezentowane na jarmarku świątecznym, który zaplanowano w okresie przedświątecznym. Uczniowie z zainteresowaniem wykonywali różne świąteczne ozdoby z makaronu, kolorowego papieru, kolorowych koralików itp. Dla zainteresowanych mam zostało przygotowane specjalne stanowisko do haftowania i wykonywania kartek świątecznych. W czasie gdy mamy zajęły się haftowaniem, uczeń Paweł Szydłowski prezentował swoje umiejętności w przygotowaniu pizzy. Ku zadowolenia wszystkich dzieci i rodziców na koniec zajęć mogliśmy delektować się smaczną pizzą. Serdecznie zapraszamy za tydzień na następne zajęcia.

 

                          s. Oksana Zofia Waszczur


 

2.11.2017    Barwy kultury

W Szkole podstawowej nr 2 od kilku lat realizowany jest projekt mniejszości narodowych „Barwy kultury”, którego koordynatorem jest Barbara Berezowska.  W tym roku do projektu po raz pierwszy włączyli się  uczniowie z mniejszości ukraińskiej z III i IV klasy. W ramach projektu gościliśmy w świetlicy romskiej Gaja, gdzie wspólnie wykonaliśmy flagi narodowe Polski, Niemiec i Ukrainy oraz flagę romska. Z zainteresowanie odwiedziliśmy dom mniejszości niemieckiej Kopernik, po którym oprowadziła nas pani Anna. Po wysłuchaniu historii o losach ludności niemieckiej zamieszkującej te tereny dzieci żywo włączyły się do dyskusji przytaczając historię swoich pradziadków, którzy także zmuszeni zostali do opuszczenia swoich ziem rodzinnych.

22 listopada zaprosiliśmy do cerkwi greckokatolickiej dzieci z mniejszości romskiej wraz z opiekunami. S. Oksana opowiedziała o cerkwi, zwróciła uwagę na ikonostas, wyjaśniła mistykę tego miejsca. Następnie wszyscy zebrali się w domu parafialnym na wspólnym wieczorze andrzejkowym. Razem tańczyliśmy, braliśmy udział w zabawach, ale największą atrakcją było wróżenie z kart. Dzieci z wielkim przejęciem i uwagą słuchały przepowiedni o czekającej ich przyszłości. Kolejne wspólne spotkanie zaplanowaliśmy na 6 grudnia i będą to Mikołajki.

 

MCz


 

19.11.2017    Koncert charytatywny Dzieci dla Sofijki

W  niedzielę 19 listopada uczniowie z MZNJU wzięli udział we wzruszającym koncercie charytatywnym, podczas którego zebrano fundusze na leczenie 4-letniej Sofijki z Ukrainy, która przebywa na oddziale intensywnej terapii Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Inicjatorkami tej szlachetnej akcji były nauczycielki  s. Zofia Waszczur, Mirosława Czetyrba-Piszczako i Sylwia Pietnoczka oraz proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Olsztynie ks. Jan Hałuszka.

Koncert charytatywny p. t. „Dzieci dla Sofijki” odbył się w cerkwi. Uczniowie klas młodszych pod kierunkiem S. Pietnoczki oraz s. Oksany przygotowały album z własnoręcznie wykonanymi rysunkami i życzeniami powrotu do zdrowia, który wręczyły mamie Sofijki. Wzruszona publiczność potwierdziła powszechną prawdę, że ludzka dobroć zna granic.

 


 

  LAUREACI KONKURSU MAŁYCH FORM TEATRALNYCH

W piątek 3 listopada w Bartoszycach, w Szkole z Ukraińskim Językiem Nauczania, odbył się IX Wojewódzki Przegląd Małych For Teatralnych zatytułowany „Ja i Mały Teatr”. W przeglądzie, który miał charakter konkursowy uczestniczyło 21 podmiotów artystycznych z Międzyszkolnych Zespołów NJU oraz Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania. W konkursie można było przedstawić takie formy teatralne jak: spektakl, kabaret, skecz, inscenizację wiersza i scenkę humorystyczną.

Na przeglądzie MZNJU z Olsztyna był reprezentowany przez uczniów szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych. Nauczycielka Sylwia Pietnoczka z grupą dzieci młodszych „Maladko” przygotowała inscenizację dwóch bajek: „Lisica i Żuraw” oraz „Rzepka”. Natomiast uczniowie klas II i III gimnazjum zaprezentowali scenkę humorystyczną p.t. „Nasze rendez-vous” przygotowaną pod kierownictwem Mirosławy Czetyrby-Piszczako. Nasza grupa „Maladko” spośród innych uczestników konkursu wyróżniała się pomysłowo przygotowanymi strojami, atrybutami scenicznym oraz scenografią.  Dzieciom i młodzieży gratulujemy udanych występów oraz tytułu laureata w obu kategoriach.


 

PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI RELIGIJNEJ 

W sobotę  28 października 2017 r. uczniowie z Międzyszkolnego Zespołu NJUi Religii Greckokatolickiej wzięli udział w XVIII Archidiecezjalnym Przeglądzie Twórczości Religijnej Kościoła Greckokatolickiego w Górowie Iławeckim. Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu była liturgia i modlitwa. Nasi uczniowie wystąpili z programem p.t. „Przychodzimy z pieśnią i modlitwą”, który został przygotowany przez Andrzeja Ciupę i s. Oksanę. Uczestnicy przeglądu, a było ich prawie 300, zaprezentowali różnorodne formy przekazu, od scen – poszczególnych elementów liturgii po kompozycje słowno-muzyczne.


 

13.10.2017 KONCERT Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek 13 października Wokalny Zespół Dziecięcy Suzirjaczko gościł z koncertem na uroczystej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie. Zaproszenie na tę uroczystość było dla Zespołu ogromnym wyróżnieniem.  Pani Ewa Kaliszuk, dyrektor ZSM-E, gościła w ubiegłym roku na jubileuszu 5-lecia naszego Zespołu.

 


 

10.10.2017 WIZYTA GOŚCI ZE LWOWA

W dniach 10-13 października w Olsztynie gościli pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki dla dzieci ze Lwowa. Wizyta była rezultatem dwuletniej współpracy w projekcie „Jesteśmy Ukraińcami - Ja i Ty” oraz lekcji online między Biblioteką i Międzyszkolnymi Zespołami Nauczania Języka Ukraińskiego w Olsztynie, Świątkach, Dobrym Mieście i Lidzbarku Warmińskim. Koordynatorami spotkania byli nauczyciele Piotr Tabaka i Mirosława Czetyrba-Piszczako.  Program pobytu gości obejmował wizyty w bibliotekach publicznych i szkolnych, spotkania z przedstawicielami władz samorządowych regionu i pobyt w szkołach, w których odbywają się lekcje języka ukraińskiego dla dzieci mniejszości ukraińskiej.

W środę delegacja Biblioteki  spotkała się z dyrektor SP 2 panią Iwoną Jasińską i zapoznała się z funkcjonowaniem szkolnej biblioteki. Zarówno Szkoła jak i Biblioteka wyraziły chęć dalszej, efektywnej współpracy przy realizacji kolejnych projektów i ciekawych inicjatyw.

W czwartek, na zaproszenie nauczycielek MZNJU, goście przeprowadzili lekcję otwartą z uczniami klas szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych. Następnie goście ze Lwowa spotkali się z dziećmi i rodzicami w świetlicy parafialnej. Wicedyrektor Biblioteki Ołena Kremniowa przedstawiła rodzicom sprawozdanie z realizacji projektu „Jesteśmy Ukraińcami - Ja i Ty”. Lwowscy bibliotekarze byli uczestnikami cotygodniowej, roboczej próby Wokalnego Zespołu Dziecięcego Suzirjaczko. Po części oficjalnej odbyła się wspólna kolacja, połączona ze śpiewaniem popularnych ukraińskich piosenek. 


7.10.2017 ŚWIĘTO PARAFII

W sobotę 7 października Parafia Greckokatolicka p.w. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie obchodziła swoje coroczne święto parafialne. Z tej okazji odprawiona została uroczysta msza św., którą koncelebrował Eugeniusz Popowicz – Metropolita Przemysko-Warszawski Kościoła Greckokatolickiego. W liturgii św. uczestniczyli przedstawiciele wspólnoty parafialnej, a także goście, wśród których była dyrektor szkoły podstawowej nr 2 Iwona Jasińska. Na zakończenie mszy św. metropolita wraz z towarzyszącymi mu księżmi poświęcili ikonę Matki Bożej Myłoserdia Dweri. Po uroczystościach religijnych odbyła się część koncertową, w której wystąpił Wokalny Zespół Dziecięcy Suzirjaczko.  Następnie wszyscy spotkali się w parafialnej świetlicy przy ukraińskich pierogach i innych smakołykach.

 


 

 

1.10.2017  KONCERT W DOBRYM MIEŚCIE

W niedzielę 1 października Wokalny Zespół Dziecięcy Suzirjaczko  z  Międzyszkolnego  Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpił  w Dobrym Mieście  z programem artystycznym z okazji 70 rocznicy akcji ”Wisła”.  Akademia okolicznościowa p.t. „Pamiętamy” upamiętniała przymusową deportację około 150 tysięcy Ukraińców z terenów południowo-wschodniej Polski na tzw. Ziemie Odzyskane. Uroczystość miała charakter spektaklu – wspomnienia. Reminiscencje tamtych dni w wykonaniu uczniów  ze Szkoły z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim wywołały  szczególnie w oczach osób starszego pokolenia, często uczestników brutalnego  przesiedlenia, łzy wzruszenia.  Licznie zgromadzonej publiczności zespół Suzirjaczko zaprezentował kilka piosenek nawiązujących  do tematyki tęsknoty za utraconą „mała ojczyzną” za rodzinnym domem i krajobrazem.