Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2
im. Jarosława Dąbrowskiego
10-553 Olsztyn, ul. Kościuszki 70, mail: kancelaria@sp2olsztyn.pl

 

   KLASY DWUJĘZYCZNE - wydarzenia                              

 

Teatr Szekspirowski

Czy wiesz?

Ile kosztowały bilety do teatru w czasach Szekspira? Skąd mieszkańcy Londynu wiedzieli , w którym teatrze jest przedstawienie skoro nie było Internetu?  Jak długo trwały sztuki i co w tym czasie mogła robić publiczność? Dlaczego królowa oglądała przedstawienie siedząc za sceną, przodem do publiczności? Na te i inne pytania  uczniowie klasy dwujęzycznej poznali odpowiedzi odwiedzając Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Wysłuchali, w języku angielskim opowieści o tym, jak to naprawdę było za czasów Szekspira, zbioru ciekawostek o czasach elżbietańskich, o tym jak wyglądała scena w ówczesnym teatrze, jak teatr był postrzegany i jak aktorzy radzili sobie w tej nietypowej dzisiaj sytuacji teatralnej.  Następnie zwiedzili teatr, weszli na scenę, zwiedzili zakamarki, odbyli spacer po murach. Na warsztatach ćwiczyli koncentrację, utrzymanie się w roli, kreatywność, oraz wykonywali proste zadania aktorskie. Wszystkie informacje były przekazane w języku angielskim, tym bardziej cieszył nas świetnie zdany quiz z wiedzy o teatrze czasów Szekspira. Sprawdził on naszą wiedzę i zrozumienie przekazanych informacji w języku angielskim.

Zwiedziliśmy także Europejskie Centrum Solidarności, w którym poznane wydarzenia historyczne, były dla nas punktem wyjścia do dyskusji na temat mechanizmów  życia społecznego, reguł i procedur demokracji.

                                                                                                             Danuta Anaszewicz

 


I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O USA

12 kwietnia w naszej szkole odbył się finał I Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o USA. Odwiedzili nas uczniowie z olsztyńskich szkół podstawowych. Byli to zwycięzcy  eliminacji szkolnych. Podczas wielu konkurencji i zadań młodzież wykazała się znajomością zarówno przeszłości jak i aktualnych wydarzeń związanych z historią i kulturą Stanów Zjednoczonych. Nieobce im były znane miejsca, osoby i różnice leksykalne jakie istnieją w języku angielskim i amerykańskim. W przerwie wysłuchaliśmy pięknego koncertu w wykonaniu uczennicy naszej szkoły  Anastazji Maciąg oraz spróbowaliśmy pyszności przygotowanych przez uczniów klasy VII i.

A oto zwycięzcy I Międzyszkolnego Konkursu o USA:

I miejsce – Monika Czupryńska (SP 13)

II miejsce – Jakub Fred (SP 30)

III miejsce – Kacper Siwecki (SP 2)

Gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku na II edycję konkursu.

 

WARSZTATY KULTUROZNAWCZE DLA UCZNIÓW KLAS VI
                                                            

Uczniowie klasy dwujęzycznej VII i: Wiktoria Byszko, Kamila Dzioba, Dominika Lecewicz, Alicja Steinlin, Sandra Zemsta,  Kamil Lipiński i Kacper Siwecki pod opieką nauczyciela języka angielskiego Danuty Anaszewicz przygotowali warsztaty na temat Stanów Zjednoczonych. Warsztaty były okazją do zaprezentowania klasy dwujęzycznej z językiem angielskim, która rozpoczęła naukę w naszej szkole w roku szkolnym 2017/2018, podzielenia się wiedzą na temat Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim okazją sprawdzenia się w roli osób przygotowujących   i przeprowadzających spotkanie. Uczniom klas VI bardzo podobały się warsztaty i zadania przygotowane przez ich starszych kolegów. Było dużo śmiechu, rywalizacji oraz słodkie nagrody dla grup zwycięskich. Młodzież z klasy dwujęzycznej zaproponowała już następne warsztaty, ale na nie musimy zaczekać do przyszłego roku szkolnego, a warto.

Danuta Anaszewicz


Valentine’s Day
 
Valentine’s Day to nie tylko święto zakochanych, to również dzień kiedy możemy okazać serce i sympatię innym osobom. My zorganizowaliśmy „Speed dating” , aby lepiej się poznać, dowiedzieć się więcej o sobie. Mieliśmy 2 minuty na zadawanie pytań partnerowi i wypełnienie kwestionariusza. Niektórzy z nas mieli okazję dowiedzieć się o sobie więcej i bliżej się poznać.
Było barwnie i wesoło.
 
Danuta Anaszewicz   

Podsumowanie I semestru

We wrześniu 2017 rozpoczęliśmy naukę w nowej szkole i nowej klasie - klasie dwujęzycznej. Niektórzy pełni nadziei, inni pełni obaw jak to będzie, jaka będzie nasza klasa i jaka będzie nowa szkoła? Co to znaczy przedmioty nauczane dwujęzycznie i co to znaczy lekcje z kultury? 
I semestr klasa dwujęzyczna zakończyła ze średnią...5,01! Mamy 19 uczniów ze średnią powyżej 4,75 i zachowaniem wzorowym lub bardzo dobrym. Teraz czekamy na wyniki Wojewódzkich Konkursów Kuratoryjnych mając nadzieję, że wśród laureatów i finalistów znajdą się uczniowie naszej klasy. 
                                                     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
Danuta Anaszewicz   

 Boże Narodzenie w USA

Czy wiesz jak Amerykanie świętują Boże Narodzenie? Kiedy przychodzi do nich Święty Mikołaj (Santa Claus a może Father Christmas)? Kiedy i gdzie zostawia prezenty? Chcesz dowiedzieć się więcej? Klasa dwujęzyczna w ramach pracy projektowej przygotowała wystawę informującą o Świętach Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych, którą można obejrzeć w oknach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Starym Mieście.

Danuta Anaszewicz                                                                                                              

 

 

Dwujęzyczne kolędowanie

14 grudnia, na zaproszenie klas dwujęzycznych, gościliśmy w II LO .Wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 (klasa dwujęzyczna z językiem niemieckim) wzięliśmy udział w Dwujęzycznym Kolędowaniu. Zostaliśmy podzieleni na 4 grupy (angielsko-niemieckie), które wzięły udział w rywalizacji w konkursach tj. zgadywanie tytułu piosenki świątecznej, wykonanie najdłuższego świątecznego łańcucha oraz plakatu. W ulubionej grze uczniów Kahoot uczestnicy spotkania odpowiadali na pytania dotyczące zwyczajów świątecznych w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Było pracowicie, wesoło i smacznie. Na zakończenie spotkania uczennica naszej klasy – Anastazja Maciąg zaśpiewała piękną kolędę. Dziękujemy za zaproszenie i mile spędzony czas.

Danuta Anaszewicz

 

Thanksgiving

czyli Święto Dziękczynienia

 

Thanksgiving to  doroczne święto obchodzone w Ameryce Północnej. Tego dnia w gronie rodziny lub znajomych Amerykanie świętują na pamiątkę pierwszego  Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621 roku. W tym roku święto to przypadło 23 listopada.

Jest to czas, w którym każdy z nas może pozwolić sobie na chwilę refleksji i uświadomić sobie, jak wiele jest rzeczy, za które powinnyśmy być wdzięczni losowi i osobom, które nas otaczają.

Uczniowie klasy dwujęzycznej z językiem angielskim postanowili przybliżyć ideę tego święta swoim rówieśnikom ze szkoły. Na terenie szkoły pojawiła się piękna gazetka przygotowana przez uczniów, a w oknach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (Stare Miasto) można obejrzeć wystawę dotyczącą Święta Dziękczynienia przygotowaną przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi.

 
Danuta Anaszewicz

Warsztaty językowe z Nauką Bez Granic

15 listopada 2017 roku uczniowie klasy dwujęzycznej z językiem angielskim oraz chętni uczniowie klas VI i VII z opiekunkami p. Danutą Anaszewicz, p. Anastazją Kaźmir, p. Magdaleną Sydoruk i p. Jolantą Szewczyk uczestniczyli w warsztatach językowych prowadzonych przez p. Rossa Mulkerna i p. Nicka Clowesa w ramach programu Nauka Bez Granic w Warszawie.

Mad Science Show to historia dwóch szalonych naukowców  z roku 2036, którzy podczas podróży kosmicznej rozbili swój  statek  w roku 2017. Aby zreperować  wehikuł czasu i kontynuować misję potrzebują pomocy ludzi z 2017 roku, czyli kreatywnej młodzieży z naszej szkoły. Show to interaktywna zabawa, podczas której  młodzież była w pełni zaangażowana w realizację wszelkiego rodzaju zadań . Zreperowanie maszyny wymaga wiedzy z chemii, fizyki i psychologii. Naukowcy przeprowadzali eksperymenty na scenie a uczniowie....niekiedy występowali w  roli królików doświadczalnych.

Druga część warsztatów to zajęcia dramowe, podczas których młodzież między innymi układała krótką historyjkę z wykorzystaniem podanych dźwięków .

Uczniowie początkowo trochę onieśmieleni językiem angielskim spisali się świetnie. Z minuty na minutę ich pewność i swoboda w realizacji zadań wzrastała. Aktywne uczestnictwo w zajęciach i dużo śmiechu pozostawiły bardzo pozytywne wrażenie po warsztatach.

Po południu był obiad, spacer po Starówce no i kawa w Starbucks Coffee.

Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów językowych była „Niewidzialna wystawa”. W całkowitych ciemnościach uczniowie musieli poruszać się w pomieszczeniach imitujących dom, ulicę, park, kawiarnię, muzeum. Okazuje się, że brak możliwości posługiwania się wzrokiem uruchamia pozostałe zmysły, ale nie jest to łatwe. Takie doświadczenie pozostaje na długo w pamięci.

Czekamy już na następne warsztaty.

Danuta Anaszewicz


Halloween

31 października to w USA czy Wielkiej Brytanii to dzień specjalny. Poznając historię i kulturę krajów anglojęzycznych nie sposób pominąć Halloween. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano konkurs na najpiękniejszy lampion z dyni. A klasa dwujęzyczna dodatkowo zapoznała się z tradycyjnymi zabawami, w które gra się między innymi w USA. Jedną z takich zabaw jest ‘apple bobbing’. Wyjąć jabłko z miski z wodą bez użycia rąk nie jest trudno, ale złapać je zębami, gdy jest zawieszone na sznurku to niezły orzech do zgryzienia.

Danuta Anaszewicz

 Ameryka w Twojej bibliotece

9 listopada 2017 klasa 7 i odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w ramach programu „Ameryka w Twojej bibliotece”. Uczniowie klasy dwujęzycznej mieli okazję zapoznać się ze zbiorami anglojęzycznymi biblioteki, wzięli też udział w lekcji przeprowadzonej przez Panią Krystynę Burską zapoznając się z zasobami multimedialnymi oraz stronami internetowymi. Rozwiązali też kilka testów. Test z matematyki okazał się łatwy, uczniowie nie mieli problemów z matematycznymi terminami występującymi w poleceniach.

Danuta Anaszewicz                                                                                                                      


Olsztyńska Noc Naukowców

We know how it works! Nauczanie dwujęzyczne biologii zobowiązuje. W ramach Olsztyńskiej Nocy Naukowców klasa dwujęzyczna wzięła udział w warsztatach biologicznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Pytanie, które przed nami postawiono, to: czy można zobaczyć DNA? Po wysłuchaniu krótkiego wykładu, nastąpił czas na zajęcia praktyczne. Każdy wyposażony w pipety, próbówki i wszelkie potrzebne materiały  przystąpił do robienia eksperymentów. Po wykonaniu wszystkich zadań zobaczyliśmy swoje DNA! Taka lekcja biologii to nie tylko świetna zabawa, ale też wspaniała nauka.

Danuta Anaszewicz

Dzień Chłopaka w klasie VII i

W siódmej klasie poznajemy Stany Zjednoczone - ich kulturę, historię i zwyczaje. Nie mogło zabraknąć tego elementu w Dzień Chłopaka. Były słodkości dla naszych chłopców, a dla całej klasy świetna zabawa, konkursy i różnego rodzaju konkurencje sportowo-integracyjne.

Danuta Anaszewicz

7i-pierwsza klasa dwujęzyczna z językiem angielskim

4.09.2017 uczniowie pierwszej klasy dwujęzycznej z językiem angielskim rozpoczęli naukę w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie. Klasa dwujęzyczna to 5 godzin języka angielskiego, program rozszerzony o elementy kulturoznawstwa, więcej ćwiczenia sprawności mówienia, realizacja projektów i wiele innych przedsięwzięć. To też matematyka, biologia i geografia nauczane dwujęzycznie. A jak będzie? To pytanie zadajemy sobie wszyscy, a odpowiedź przyniesie czas. My jesteśmy pełni nadziei, że będą to 2 lata pełne nauki, rozwoju, ale też nowych przyjaźni i fajnego życia. Pierwsze wrażenie sprawiamy dobre, prawda?

Danuta Anaszewicz

WARSZTATY KULTUROZNAWCZE DLA UCZNIÓW KLAS VI                                                            

Uczniowie klasy dwujęzycznej VII i: Wiktoria Byszko, Kamila Dzioba, Dominika Lecewicz, Alicja Steinlin, Sandra Zemsta,  Kamil Lipiński i Kacper Siwecki pod opieką nauczyciela języka angielskiego Danuty Anaszewicz przygotowali warsztaty na temat Stanów Zjednoczonych. Warsztaty były okazją do zaprezentowania klasy dwujęzycznej z językiem angielskim, która rozpoczęła naukę w naszej szkole w roku szkolnym 2017/2018, podzielenia się wiedzą na temat Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim okazją sprawdzenia się w roli osób przygotowujących   i przeprowadzających spotkanie. Uczniom klas VI bardzo podobały się warsztaty i zadania przygotowane przez ich starszych kolegów. Było dużo śmiechu, rywalizacji oraz słodkie nagrody dla grup zwycięskich. Młodzież z klasy dwujęzycznej zaproponowała już następne warsztaty, ale na nie musimy zaczekać do przyszłego roku szkolnego, a warto.

Danuta Anaszewicz