Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2
im. Jarosława Dąbrowskiego
10-553 Olsztyn, ul. Kościuszki 70, mail: kancelaria@sp2olsztyn.pl

 

 

 

 

 

Letnie zabawy z Dwójką – wspomnienia z półkolonii...

 

W dniach  od 25 czerwca do 13 lipca 2018 roku uczniowie klas I – III i IV - VI uczestniczyli w zorganizowanym w naszej szkole trzytygodniowym letnim wypoczynku Letnie zabawy z Dwójką. Zajęcia odbywały się codziennie od 6.30 - do 17.00. Prowadzone były przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie: p. Elżbietę Strzałkę- kierownika wypoczynku, p. Agatę Kozłowską, p. Krystynę Chendoszkę, p. Dorotę Rogowską, p. Małgorzatę Mierzyńską, p. Magdalenę Sydoruk, p. Iwonę Tankielun, p. Annę Kozłowską. Dzieciaki miały możliwość korzystać codziennie z zajęć ruchowych w sali gimnastycznej, zabaw i zajęć na świeżym powietrzu, prowadzonych przez animatorów sportu-p. Katarzynę Ziółkowską i p. Bartłomieja Bartychę. Uczestnicy wypoczynku każdego dnia mieli zapewnione dwa posiłki, które bogate były w witaminy, wodę, soki, jogurty, warzywa i owoce.

   Na początku naszej półkolonii odwiedziła nas pani Halinka Rucińska- pracownik Wydziału Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olsztynie, aby zapoznać dzieci z zasadami bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

    Uczestnicy półkolonii brali udział w różnorodnych formach aktywności – sportowej, artystycznej i rekreacyjnejDzieci grały w gry planszowe, wykonywały prace plastyczne, uczestniczyły w zabawach sensomotorycznych i terapii ręki. Na Szkolnym Centrum Aktywności Ruchowej odbywały się gry i zabawy oraz rozgrywki w piłce nożnej. Dzieci grały też w klasy, w badmintona, w ringo,w ping- ponga, korzystały z  placu zabaw, zabaw z chustą Klanza, piłek, skakanek, odbyły zabawy w Parku Centralnym.

   Nasi podopieczni byli uczestnikami licznych, zorganizowanych zajęć poza szkołą.Uczestnicy wypoczynku byli trzykrotnie w kinie Helios na filmach: Kuba Guzik. Na tajemniczym lądzie, Odlotowy nielot, Iniemamocni 2. Byli beneficjentami przedstawienia w Teatrze Lalek pt. Sześciu służących. W Miejskim Domu Kultury obejrzeli wystawę Zabawka-Mebel. Wiele emocji wzbudziło wyjście do Olsztyńskiego Centrum Boowlinguoraz doCentrum ZabawMałpi Gaj. Dzieci brały udział w warsztatach kulinarno-plastycznych w Play School oraz w warsztatach pieczenia pizzy wTelepizzy. Pod kopułą Planetarium oglądały pokaz Ziemia, Księżyc i Słońce a wOlsztyńskim Obserwatorium zwiedzały pracownię z astronomem, oglądały pokaz nieba i podziwiały widok Olsztyna z wieży.Odbyły wycieczkę autobusem komunikacji miejskiejdo stadniny koni Janusza Kojrysa w Redykajnach, w której czekało wiele atrakcji: zwiedzanie gospodarstwa, przejażdżki w siodle i bryczką, kiełbaski z grilla, zabawa przy muzyce ludowej w stodole z zespołem i Warmińskimi Dziołchami.  Deszczowe przedpołudnie nie zniechęciło nas do wyjścia na czwartkowe spotkanie  z Mikołajem Kopernikiemna Zamku Warmii I Mazur, aby wziąć udział w licznych warsztatach plastycznych, rzemieślniczych i edukacyjnych.

    Na zakończenie szkolnego wypoczynku Letnie zabawy z Dwójką odbyła się Gra Miejska -Śladami Kopernika po Starówce Olsztyna podczas  której można było dowiedzieć się o nieznanych faktach naszego miasta i jego zabytkach. Na koniec- były pyszne lody😊  

 

                                                         W imieniu kadry notatkę sporządziła Agata Kozłowska😊


22 czerwca 2017r. - Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek...
Koniec roku szkolnego to czas podsumowań wyników i osiągnięć. W klasach I i II odbyły się pożegnalne spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych. Dla klas III-VI zorganizowano uroczystości w sali gimnastycznej. Podczas uroczystych apeli uczniom klas III wręczono dyplomy ukończenia I etapu edukacyjnego oraz wyróżnienia za sukcesy w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. W klasach IV-VII podsumowano wyniki klasyfikacji: średnia szkoły wyniosła 4,6; I miejsce – 4d – 5,35, II miejsce – 5e – 5,19, III miejsce – 7i – 5,12, IV miejsce – 4i , 6a – 5,07, V miejsce – 4a – 5,01.

Świadectwo z wyróżnieniem otrzymało 358 uczniów (49,8%). Najlepsi z najlepszych ze średnią 6,0: Oliwia Dębowska 4a, Amelia Kułakowska 4b, Marta Kowalska 4d, Zuzanna Sierocka 5a, Izabela Romanowska 5e, Jan Paluch 6a, Piotr Zakrzewski 6d, Patrycja Jasińska 7c. Liczne dyplomy i nagrody wręczono również za wzorową frekwencję, sukcesy w zewnętrznych konkursach przedmiotowych i artystycznych oraz zawodach sportowych. 

 


 

 

Warsztaty chemiczne w naszej szkole

W ramach działań zespołu przyrodniczego 20 VI 2018 r. klasa IV D z wychowawcą postawiła pierwsze kroki w pracowni chemicznej pod czujnym okiem p. Anny Wiekiery i Jej młodego asystenta Kuby. Wszyscy z zaintrygowaniem obserwowali pokazy doświadczeń. Na oczach dzieci powstała symulacja erupcji wulkanu, ciecze zmieniały zabarwienie, ulegały rozwarstwianiu i dyfuzji. Uczniowie mieli możliwość wykonywania samodzielnych doświadczeń w oparciu o przygotowane instrukcje. Widać było zaciekawienie na twarzach dzieci i zadowolenie z tego co mogły stworzyć same. Zajęcia rozbudziły wyobraźnię i zainteresowały nową dziedziną nauki jaką jest chemia.

 

Anna Konwicka, Anna Wiekiera


 

W dniach 16-17.06.2018r. odbywały Ogólnopolskie XXIV Finały Czwartków LA w Łodzi, gdzie startowali najlepsi zawodnicy z całego kraju. Szkołę naszą reprezentowali następujący uczniowie Zuzanna Targońska – skok w dal, Michał Godlewski – 1000m, i Michał Bieńkowski – 300m. Uczeń Michał Bieńkowski w swojej Konkurencji po pięknym biegu zdobył złoty medal , jednocześnie ustanawiając swój życiowy rezultat.  Gratulujemy Michałowi i jesteśmy z niego i jego osiągnięć bardzo dumni.

Dariusz Olszewski

 


 

Uczennica klasy 3a Wiktoria Brzezińska zajęła III miejsce w kategorii klas I-III w konkursie plastycznym ,, Legenda obrazem naszej kultury” w ramach programu ,, Zwierciadło narodu - historia i kultura mniejszości narodowych i etnicznych województwa warmińsko- mazurskiego”. Konkurs organizowany był pod honorowym patronatem Pana Artura Chojeckiego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Gratulujemy:)

 

 


 

 

W sobotę 16 czerwca nasze uczennice miały przyjemność troszkę pomuzykować do pędzla. MALALITY 2 to plener malarski zorganizowany przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne “Palium” i Pałac Młodzieży w Olsztynie. Było bardzo przyjemnie i twórczo! Środki zebrane podczas licytacji stworzonych obrazów zostaną przekazane na budowę Hospicjum w Olsztynie.

Tamara Janicka

 

 


 

                             Apele podsumowujące sukcesy uczniów w konkursach szkolnych

13 i 14 czerwca 2018 r. w naszej szkole podczas apeli zostały podsumowane wyniki zmagań młodzieży w konkursach szkolnych i miejskich. Za najwyższe osiągnięcia w konkursach uczniowie zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Cieszy nas fakt, że wielu z nich sprawdzało swoje zdolności i umiejętności z wybranego przedmiotu bądź wykazywało się dodatkowym zaangażowaniem w szkole i poza nią, np. zostając współautorem wystawy ,,Książka zamknięta w lapbooku” czy realizatorem innowacji ,,Akademia Dwójki”. Przygotowanie do konkursu wymaga dodatkowej, często żmudnej pracy. Jednak ten trud się opłaca. Wierzymy, że zmagania konkursowe i zdobyte miejsca oraz tytuły dostarczyły naszym uczniom satysfakcji, a ich rodzicom dumy ze zdolnych i pracowitych dzieci. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a innych zachęcamy, by nie tracili zapału i w nowym roku szkolnym stanęli w konkursowych szrankach.

                                                                                                              Ewa Grudzień


Gorączka Złota 2018

W bieżącym roku szkolnym cała nasza szkoła brała udział w akcji organizowanej przez  Polski Czerwony Krzyż – Gorączka Złota. W klasach I – III akcję koordynowała pani Jolanta Chendoszko, opiekunka Klubu Wiewiórki PCK, a w II etapie pani Lidia Marciniuk, opiekunka Szkolnego Koła PCK.

Klasy I – III zebrały ponad 168 kg groszy, a klasy starsze ponad 33 kg. Zdecydowanym liderem w tej akcji jest od lat pani Małgorzata Grochowska, która ze swoją klasą I B zebrała 67 kg i 87 dag monet jedno, dwu i pięciogroszowych.

W imieniu dzieci z ubogich rodzin, które dzięki tej akcji będą mogły pojechać na krótki wakacyjny pobyt do Kręska ogromnie dziękuję za zaangażowanie w zbiórce groszy  dzieciom i ich rodzicom.

                                                                                                                                         Jolanta Chendoszko

 


 

Lekkie plecaki do szkoły nosimy, bo wszyscy zdrowie sobie cenimy!

 

Pod takim hasłem w maju i w czerwcu Samorząd Uczniowski z Zepołem Promujacym Zdrowie w obiekcie nr 1 przeprowadził akcję ważenia plecaków szkolnych. Jest to systematyczne działanie szkoły zgodne z  ogólnopolskim programem profilaktycznym  od zeszłego roku szkolnego. Założeniem projektu jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy uczniów, rodziców i nauczycieli na tyle, by wiedzieli, jak prawidłowo spakować i nosić plecak i dlaczego wkładanie do niego zbędnych rzeczy może być szkodliwe dla ich kręgosłupów. Mimo udostępnionych szafek i miejsc na przechowywanie książek, wyniki były różne, co dało powód do dyskusji na temat zdrowych pleców i sensu noszenia wielu niepotrzebnych przedmiotów. Podobna akcja odbyła się w obiekcie nr 2. Akcję tę, z pewnością powtórzymy.

Agata Kozłowska


 

Sukcesy taneczne Uli Dramińskiej i Natalii Antolak, uczennic klasy 7f

Pasją Uli i Natalii jest taniec. Ula od kilku lat wiele godzin spędza na sali treningowej doskonaląc swoje umiejętności w tańcu towarzyskim, a Natalka w tańcu współczesnym wPracowni Tańca Pryzmat. 

Ula bierze też udział w wielu turniejach, gdzie zdobywa czołowe miejsca. W bieżącym roku szklonym największymi sukcesami Uli są :

 • 3.miejsce w Mistrzostwach Województwa Warmińsko - Mazurskiego 12-13 MW LA
 • 1.miesjce w XV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Jezioraka Oława 2017 w kategorii 12-13 D/LA
 • 1.miejsce w II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Miasta Pruszcz Gdański w kategorii 14-15 D ST
 • 2. miejsce podczas Mistrzostw Polski Północnej – Grand Prix Polski – VI Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Miasta Rumi w kategorii 14-15 D LA
 • 1.miejsce w I Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Lubawy w kategorii 14 – 15 klasa D
 • 1.miejsce w XII Bemowskich Dniach Tanecznych w kategorii 14-15 „D” ST
 • 1.miejsce w Kleczew Dance Festival OTTS o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew w kategorii 14-15 lat klasa D ST
 • 1.miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego Falcon 2018 w kategorii 14-15 lat klasa C LA

 

Natalka bierze udział w wydarzeniach tanecznych. Występowała w tanecznych scenach w spektaklu Sztukmistrz z miasta Lublina w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, w spektaklu tanecznym dla szkół olsztyńskich GRA O TANIEC w choreografii Katarzyny Grabińskiej w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, czy w spektaklu tanecznym Akademia Pana B w choreografii Katarzyny Grabińskiej i Tatiany Asmolkovej w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Dodatkowo bierze udział w turniejach tańca współczesnego i zajmuje tam zespołowo i indywidualnie czołowe miejsca:

 • GRAND PRIX (zespołowo) – Konfrontacje Kompozycji Tanecznych Teatrów Tańca i Ruchu GALERIA TAŃCA, w choreografii Katarzyny Grabińskiej Potęga słów;
 • 1.miejsce (tytuł mistrza Polski w kategorii Contemporary Ballet Showcases 12-15 lat) (zespołowo) - Mistrzostwa Polski Federacji World Artistic Dance Federation Poland w Białych Błotach, w choreografii Katarzyny Grabińskiej Potęga słów,
 • 3.miejsce (indywidualnie), (tytuł 2 v-ce mistrza Polski):  taniec współczesny, w kategorii 12 -13 lat
 • 5.miejsce (indywidualnie) w kategorii 12-15 lat - V Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej w Łebie (taniec współczesny)
 • wyróżnienie (zespołowo) - Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, w choreografii Katarzyny Grabińskiej Potęga słów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Kowalska

 

 


 

JĘZYKOWE KARAOKE


8 czerwca w naszej szkole zrobiło się melodyjnie, głośno i wesoło! Za sprawą pani Tamary Janickiej przeprowadziliśmy konkurs karaoke. Chętnych do pokazania swego talentu było wielu, a nawet znalazły się dwa zespoły. Dzięki nim mogliśmy usłyszeć i ponucić utwory Michaela Jacksona, Whitney Houston czy Miley Cyrus. Było o co walczyć, bo nagrodą główną okazał się miesięczny kurs nauki na wybranym instrumencie w Szkole Muzycznej Casio Olsztyn. 

Jury, któremu przewodniczyła pani Patrycja Ciborowska - trenerka wokalna, uczestniczka The Voice of Poland i absolwentka SP2, wyłoniło laureata i przyznało trzy wyróżnienia. 
Oto oni:
I miejsce - Miriam Buonagura z 7i
wyróżnienie - Blanka Michniewicz z 7h
wyróżnienie - Igor Bęben z 7i
wyróżnienie - Anastazja Maciąg z 7i
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę i dostarczenie nam endorfin.

Elżbieta Mika

W czwartek 7 czerwca 2018 r. przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Ola Nasińska z kl 7c i Ala Orzeł z kl.5d udały się wraz z opiekunem SU p.Konradem Żeromskim i p. Agatą Kozłowską- koordynatorem zespołu ds promocji zdrowia - na I Forum Uczniowskie olsztyńskich szkół i przedszkolipt: Współpraca z instytucjami wspierającymi wychowawczą rolę szkoły, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 30 im. Marii Zientary - Malewskiej w Olsztynie. W programie Forum była kilkuminutowa, dowolna prezentacja przedstawicieli szkół i przedszkoli na temat współpracy placówek z różnymi instytucjami wspierającymi proces wychowawczy (prezentacja działań). Odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytucji wspierającymi proces edukacyjny: z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Komendy Miejskiej Policji – Wydziału Prewencji, Prokuratury, Fundacji dla Rodaka. Po krótkiej przerwie i pysznym poczęstunku zaproszono wszystkich do głównej części spotkania, w której zaproszeni eksperci odpowiadali uczniom na  przygotowane pytania. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze.Czas umiliły nam również występy uczniów ze SP 30 ; przedstawienie Hejka poklikasz!  oraz Taniec z chustami  przygotowany przez uczniów kl.3a i 3b.   Konkluzją I Forum  jest stwierdzenie iż szkoła i przedszkole są otwarte na potrzeby społeczne środowiska, w którym funkcjonują. Działania społeczności szkolnej, czy przedszkolnej ukierunkowane są na współpracę ze wszystkimi podmiotami, które mają wpływ na wychowanie naszych uczniów, szczególnie te najbliższe jego rozwojowi: rodzina, rodzeństwo, rówieśnicy, jak i dalsze typu: instytucje kulturalne, instytucje oświatowe, użyteczności publicznej.

Agata Kozłowska


W środę 6 czerwca w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej im. prof. T.Kotarbińskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie skierowane do nauczycieli języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej oraz bibliotekarzy zatytułowane „Lektura zamknięta w lapbooku”, połączone z wystawą lapbooków wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie

Podczas spotkania, które mieliśmy zaszczyt poprowadzić, zgromadzeni goście obejrzeli prezentację dotyczącą wykorzystania lapbooka w edukacji oraz wysłuchali przygotowanego przeze mnie wystapienia o doświadczeniach w pracy tą metodą przy omawianiu lektur szkolnych. Swoimi autorskimi pracami pochwalili się również uczniowie. O wrażeniach z pracy z lapbookiem ciekawie opowiedzieli  Krzysztof Lach z klasy VI a oraz Piotr Zakrzewski z klasy VI d. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która dostepna będzie do końca lipca w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej. Zgromadzone na niej prace zachwycają pomysłowością i zachęcają do sięgnięcia po lekturę.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Anna Klimek


 

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, oceny już prawie wystawione, a my bawimy się na szkolnej dyskotece. 7 czerwca uczniowie klas czwartych i piątych spotkali się w sali gimnastycznej by w rytm znanych przebojów tańczyć do utraty tchu. Były zabawy w kółkach, wężykach, parach i indywidualnie. Nikt zbyt długo nie podpierał ścian, bo przy takiej muzyce nie dało się stać spokojnie. To już druga dyskoteka w tym roku szkolnym dzięki środkom finansowym zebranym w czasie kiermaszy ciast. 

Irmina Kłoss, opiekun Zarządu SU

 

Od środy 30 maja przy pokoju nauczycielskim można podziwiać wystawę zdjęć nauczycieli z dzieciństwa pt. "My też byliśmy dziećmi...", a także wystawę wywiadów, które członkowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili z grupą nauczycieli. Dzięki tej wystawie uczniowie mają okazję poznać bliżej sylwetki swoich pedagogów, dowiedzieć się o ich ulubionej książce, przedmiotach szkolnych i tym, jak i dlaczego zostali nauczycielami. Niektóre odpowiedzi są naprawdę zaskakujące. Zapraszamy do lektury!

Irmina Kłoss, opiekun Zarządu SU

 

 


Wyróżnienie w XVI Warmińsko-Mazurskich Zawodach Matematycznych

Kamil Lipiński 7i i Bartosz Bróździński 7f zostali laureatami XVI Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. Znaleźli się w piętnastoosobowej grupie uczniów szkół podstawowych, którzy najlepiej napisali ten ogólnopolski konkurs przygotowany przez pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. W dniu 6 czerwca 2018r. podczas Gali Laureatów XVI Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych zostały im wręczone dyplomy i nagrody. Dodatkowym wyróżnieniem w tych zawodach jest zajęcie 1. miejsca naszej szkoły w kategorii Najlepsza Szkoła Podstawowa 2018. Ten sukces zawdzięczamy trzyosobowej drużynie: Kamilowi Lipińskiemu 7i, Bartoszowi Bróździńskiemu 7f i Arkadiuszowi Tuzimkowi 7f. Bardzo dobry wynik uzyskali także pozostali uczniowie biorący udział w konkursie Bartosz Kitewski z 6b i Maciej Grosz z 7h. Serdecznie gratulujemy Uczniom i ich Rodzicom.

Anna Kowalska

 


 

30 maja 2018 - Finał akcji charytatywnej „Kilometry Dobra”

Akcja charytatywna „ Kilometry Dobra” dobiegła końca. Członkowie Samorządu Uczniowskiego  i Szkolnego  Klubu Wolontariatu  aktywnie włączyli się do zbiórki pieniędzy do puszek / na terenie  szkoły/. Zorganizowaliśmy  również loterię fantową, która cieszyła się dużym  zainteresowaniem wśród naszych uczniów, bo fanty znikały z półek „jak ciepłe bułeczki”.  Udało się nam zebrać łącznie 700 złotych, kwota została wpłacona na konto  Fundacji „ Przyszłość dla Dzieci”. Cieszymy się , że dzięki naszym wspólnym działaniom możemy wesprzeć chore dzieci.

 

                                                                  Organizatorzy  akcji: Irmina Kłoss, Grażyna Zmudzińska, Magdalena Markiewicz, Elżbieta Mika, Katarzyna Ostaszewska

 


 

 

W dniach 31.05-3.06.2018 r. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego Juniorów w szachach. W turnieju wzięło udział 6 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie. Zawodnicy spisali się bardzo dobrze, plasując się w pierwszych dziesiątkach swoich kategorii wiekowych: Dziewczynki do lat 9 - Taranowicz Patrycja zajęła świetne 3. miejsce. Chłopcy do lat 11: Grabowski Wojciech - 2 miejsce, Pałasz Jakub - 6 miejsce, Niewidomski Bartosz - 10 miejsce. Chłopcy do lat 13: Kitewski Bartosz - 2 miejsce, Taranowicz Michał - 4 miejsce. W sumie 3 medale oraz 3 miejsca punktowane :) Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich zawodników :)
 
Mirosław Kaznowski

 


 

Piątoklasiści znają Olsztyn!

 

30 maja odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Olsztynie. Uczniowie klas V  rozwiązywali test wiedzy o Olsztynie. Był wyzwaniem, któremu najlepiej sprostał Franciszek Mickiewicz z klasy Ve wygrywając konkurs. Na II miejscu uplasował się Gabriel Chojnowski z kl. Vd, zaś III miejsce zajęła Maja Giersz z kl. Vd i Piotr Kisiel z kl Ve. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział , zwycięzcom serdecznie gratuluję.

                            Anna Szałkowska- organizator konkursu

 


 

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 

 

29 maja obchodziliśmy Dzień Weterana, w związku z tym, na zaproszenie pani Grażyny Wiśniewskiej, naszą szkołę odwiedził st.kpr. Adam Pytel - żołnierz służący w 2 Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu; weteran misji stabilizacyjnych w Republice Iraku (trzykrotnie) oraz w Republice Afganistanu, odznaczany trzykrotnie medalem „Multinational Division Central South”, medalem “Non Article 5 NATO Medal” oraz dwukrotnie Gwiazdą Iraku.  Podczas spotkania mogliśmy przenieść się w świat Bliskiego Wschodu, poczuć klimat życia żołnierskiego, poznać ciekawostki związane z realiami często trudnych misji. Z zaciekawieniem i nieukrywaną dumą słuchaliśmy historii żołnierza, który wybrał niebezpieczną drogę stania na straży praworządności i bezpieczeństwa. Bardzo ciekawa opowieść, niesamowite zdjęcia i intrygujące filmy przedstawione przez naszego gościa długo zostaną nam w pamięci. Całość dopełnił pokaz polowego umundurowania i musztry w wykonaniu uczniów LO CN-B w Olsztynie. 

Dobrze wiedzieć, że poza granicami naszego państwa stacjonują odważni, honorowi i do tego bardzo sympatyczni żołnierze.

 

E.Mika

 


 

                          Akademia Dwójki   - sesja historyczna

29.05.2018r. odbyła się sesja historyczna  innowacji pedagogicznej „Akademia Dwójki”. Temat sesji „ Czy znasz swoją szkołę?”  związany był ze świętem naszej szkoły  obchodzone 26 maja .  Uczestnikami spotkań byli „bakałarze”  uczniowie klas IV i V,  i „żacy”- adresaci  innowacji, czyli uczniowie klas III.   Żacy wykonywali przygotowane zadania związane z historią naszej szkoły- rozwiązywali krzyżówki, wcielali się w rolę historyków, grali w Chińczyka, rozpoznawali pomieszczenia  szkoły. Uczestnicy sesji  bawiąc się  poznawali  przeszłość  szkoły. Podczas zabawy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy o patronie i szkole.  Taki sposób  zdobywania wiedzy wszystkim  bardzo się podobał.

                                                                                                                    Bogumiła Berlińska

 

 


 

 

Warsztaty cukiernicze

28 maja 20 18 r. uczniowie koła kulinarnego SMAKUSIE z klas szóstych i siódmych uczestniczyli w warsztatach cukierniczych w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Nasi uczniowie wspólnie ze starszymi koleżankami i kolegami pod okiem nauczyciela zawodu cukiernika Pani Marleny Mańczak upiekli i dekorowali muffinki. Uczestnicy samodzielnie wg. przepisu przygotowali ciasto na muffinki i lukier do dekorowania. Uczniowie mogli poznać profesjonalnie wyposażone pracownie technologiczne, w których uczniowie ZSG-S zdobywają zawody związane z gastronomią.

Warsztaty zakończyły się w miłej atmosferze degustacją wspólnie przygotowanych słodkości.

Jolanta Szewczyk


 

Polska biega, SP 2 też biega!

 

Dnia 25.05.2018r. już po raz dziesiąty  na naszym szkolnym boisku spotkali się miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego.  W biegu sztafetowym udział wzięli uczniowie, ich rodziny, nauczyciele i panie dyrektorki. W tym roku w związku ze 100-letnią rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości padł pomysł, żeby każdy z uczestników przebiegł  100 metrów. 100 metrów na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości! –tak brzmiało tegoroczne hasło naszej akcji. Oczywiście większość naszych uczestników przebiegła wiele razy 100 metrów. Rekordzistą został pan Konrad Żeromski, który przebiegł 100 razy 100 metrów!  Wyczyn pana od etyki spotkał się z wielkim podziwem i aplauzem uczestników. W czasie biegu sztafetowego uczennice z klasy VI skrupulatnie liczyły  ilość „kółek”, które przebiegali uczestnicy i okazało się, że i my dokonaliśmy wielkiego osiągnięcia. W sumie wszyscy uczestnicy przebiegli 100 km w ciągu 1 godziny! Bardzo dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w imprezie sportowo – historycznej i godne uczczenie tej okrągłej rocznicy.

Ewa Fisahn-Robak, Małgorzata Swat, Dorota Rogowska, Bogumiła Berlińska, Adam Michalski, Katarzyna Ziółkowska, Jarosław Storoniak

 


 

Dnia 24.05. 2018 r. w auli szkolnej odbył się po raz drugi Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotyczno – Religijnej  dla klas IV - VII.  Wzięło w nim  udział wielu uczniów naszej szkoły. Celem, któremu przyświecała organizacja powyższego Konkursu było:  zainteresowanie poezją  patriotyczno-religijną, umożliwienie obcowania z pięknem słowa, rozwijanie wyobraźni i zdolności recytatorskich, pobudzanie aktywności twórczej. Szanowne Jury w skład, którego  weszli następujący nauczyciele: pani Joanna Bieniecka,  pani Ewa Grudzień,   pani Grażyna Zmudzińska, oceniało uczniów według następujących kryteriów: pamięciowe opanowanie wiersza, trafność interpretacji utworu, kultura języka, dykcja, poprawne akcentowanie, umiejętność operowania siłą głosu, tempo, intonacja, wymowa, ogólne wrażenie artystycznego budowania nastroju. A oto zwycięscy: I miejsce  – Zofia Myśliwczyk V c, II miejsce – Patrycja Gelo  kl. V a, III miejsce – Maria Szymańska  kl. IV a. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w Konkursie recytatorskim w przyszłym roku.

                                                                              

 

                                                                             Beata Kolenda


 

23.05.2018  GOŚCIE  Z FRANCJI

23 maja w naszej szkole w ramach wizyty studyjnej gościli przedstawiciele Inspekcji Edukacji z Chateauroux. Jednym z celów pobytu było zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu kształcenia uczniów mniejszości narodowych i etnicznych. Uczniowie mniejszości romskiej, niemieckiej i ukraińskiej uczący się w SP 2 uświetnili tę wizytę swoimi występami artystycznymi. Zebrani na uroczystości uczniowie i nauczyciele razem z francuskimi gośćmi mieli możliwość przez chwilę wsłuchać się rytmy piosenki romskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Nasi goście byli pod wrażeniem pracy nauczycieli, entuzjazmu dzieci do kultywowania swoich tradycji, wysokiego kunsztu artystycznego wykonawców oraz integracji środowisk mniejszościowych.

MCz

 


 

 

VI Międzyszkolny  Konkurs  Polonistyczny „Mistrz  Języka Polskiego”22 maja 2018r w naszej szkole odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny „Mistrz Języka Polskiego” dla uczniów klas  drugich ze szkół podstawowych w Olsztynie. Za przygotowanie i przeprowadzenie były odpowiedzialne: Jolanta Dzieniszewska, Joanna Milewicz i Małgorzata Swat. Każda szkoła w drodze eliminacji wytypowała po dwóch przedstawicieli. Konkurs dotyczył zagadnień z zakresu edukacji polonistycznej, a jego treści wykraczały poza podstawę programową i był w formie testu pisemnego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała polonistka Pani Wicedyrektor Halina Kotlińska. Tytuł Mistrza Języka Polskiego 2018 otrzymała  - Gabriella Jarota - Lewandowska ze Szkoły Podstawowej nr 29, II miejsce - Gabriel Kimathi- ze Szkoły  Podstawowej nr 22 - III  miejsce Jakub Farończuk- Szkoła  Podstawa nr 29 oraz Rafał Lempkowski - Szkoła  Podstawa nr  30. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody rzeczowe. W oczekiwaniu na wyniki czas umilił dzieciom  słodki poczęstunek.  Gratulacje dla wszystkich uczestników!

                                                                                                                 Jolanta Dzieniszewska 

 


 

Dnia 21.05.2018 r.  byliśmy na szkolnej wycieczce w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.   Na miejscu czekał na nas aktor Marcin Kiszluk.  Na początku poszliśmy na Dużą Scenę. Widownia miała ponad 400 miejsc. Tam dowiedzieliśmy się, że teatr został zbudowany  przez Niemców w 1925r., później wyremontowany przez Polaków. Następnie poszliśmy na najmniejszą 100-miejscową scenę  zwaną Kameralna. W tym czasie odbywała się próba do nowej sztuki. Musieliśmy zachować ciszę. Pani opowiadała nam o patronie teatru - Stefanie Jaraczu. Na zakończenie poszliśmy na Scenę Margines, której widownia posiada ponad 100 miejsc. Była  tam już gotowa scenografia na dzisiejszy spektakl. W drodze powrotnej do szkoły zaszliśmy na plac z pomnikiem Stefana Jaracza. Wyjście do teatru było bardzo niezwykle interesujace, ponieważ mogliśmy zobaczyć teatr „od kulis”.

Michał Rżyski Ve

 


 

 

 

 

18.05.2018r w ramach rozwijania swoich pasji Stefan Kruczek z klasy IVc przeprowadził na przyrodzie dla swoich kolegów i koleżanek zajęcia o skałach i skamieniałościach. Większość z nich zebrał sam lub zakupił przez internet. Stefan poszukuje tylko najciekawsze okazy. Posiada certyfikowany meteoryt z Rosji , skamieniałości dużego trylobita, amonity i wiele innych. Najpierw opowiedział kolegom o rodzajach skał, potem odbyły się zajęcia praktyczne polegające na zapoznawaniu się z okazami. Na koniec Stefan odpowiadał na pytania zadawane przez klasę np.: która skała podoba mu się najbardziej, jaka jest największa, które skały sam znalazł. Mam nadzieję, że swoją pasją zainteresował klasę na tyle, że każdy uczeń będzie teraz patrzył pod nogi i oglądał kamyki rozsypane na placu zabaw.

Sylwia Kuca

 


 

II Konferencja Samorządów Uczniowskich olsztyńskich szkół podstawowych o zdrowiu

   17 maja 2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie odbyła sięII Konferencja Samorządów Uczniowskich olsztyńskich szkół podstawowych  ,,Symbioza dwóch światów- jak się w nich odnaleźć? Przenikanie się świata realnego z wirtualnym jako znak czasów”.  

Pomysł w ubiegłym roku zainicjował pełniący wówczas funkcję przewodniczącego  Samorządu Uczniowskiego Kacper Siwecki z kl. 7i -obecnie sekretarz Samorządu Uczniowskiego w budynku nr 2. Wspólnie z Natalią Antolak z kl. 7f – przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w budynku nr 1- pełnili rolę gospodarzy konferencji. W tym roku beneficjentami Konferencji było 9 olsztyńskich szkół: SP nr 11 im. Hieronima Skurpskiego, SP nr 30 im. Marii Zientary Malewskiej, SP nr 25 z oddziałami integracyjnymi im. Hansa Chrystiana Andersena, SP nr 34 im. Józefa Malewskiego, SP nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego, SP nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej, SP nr 33 im. Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, Sp nr 18  im. Orła Białego, Społeczna Szkoła Podstawowa ,,101”. Konferencję uroczyście otworzyła i powitała gości pani dyrektor SP nr 2 Iwona Jasińska.

 

 

    Gośćmi honorowymi były panie Anna Jankowska – inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyn oraz  Grażyna Dziubanii - kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Olsztynie.

  Przedstawiciele samorządów zastanawiali się nad wpływem życia wirtualnego na rzeczywistość. Jakie oni – młodzi ludzie żyjący w tych dwóch światach - mają możliwości, a jakie czyhają na nas zagrożenia?Co robią w sieci?  I wreszcie, jaką rolę w tej dwoistej rzeczywistości odgrywa szkoła? Czy jej działania są skuteczne? Na te i inne pytania wspólnie szukaliśmy odpowiedzi.

    Nad całością całego wydarzenia czuwała pani Agata Kozłowska– koordynator szkolnego zespołu ds promocji zdrowia, który jako jedno z podstawowych zadań podejmuje stałą współpracę z Samorządem Uczniowskim w celu zwiększania działań związanych z promowaniem zasad zdrowego stylu życia wśród uczniów. W przygotowanie Konferencji zaangażowane były również panie: Elżbieta Mika - opiekun SU w budynku nr 2 i Małgorzata Swat - szkolny logopeda.

                                                    Samorząd Uczniowski i Zespół ds Promocji Zdrowia

 


 

W dniach 15-18 maja klasy IIIGa, IIIGe, IIGe wraz z wychowawczyniami: Krystyną Moszczyńską, Katarzyną Szymochą, Ireną Derbin, przemierzyły trasę: Wrocław-Wałbrzych-Drezno. Podróż była długa, ale opłacało się pojechać na tak atrakcyjną wycieczkę. Pierwszego dnia uczestnicy dotarli do Wrocławia, gdzie mieli okazję zobaczyć Panoramę Racławicką, Stare Miasto, ZOO oraz zapoznać się z wszechobecnymi krasnalami www.krasnale.pl :-) Kolejnym etapem wyprawy była wizyta w Zamku Książ i Starej Kopalni w Wałbrzychu. Po ekscytującej i długiej nocy w Karpaczu wycieczkowicze ruszyli do Drezna. Tam również było na co popatrzeć! Na przystawkę - Pałac Zwinger, a w nim (ku uciesze pani Krysi Moszczyńskiej) Galeria Obrazów Starych Mistrzów, następnie Królewski Zamek Rezydencyjny ze Skarbcem, Zbrojownią i Komnatą Turecką. Kolejną atrakcją okazały się: budynek opery i pałac hrabiny Cosel. Po dniu pełnym pięknych i niezapomnianych wrażeń, nastał czas na deser - ostatni dzień w Karpaczu. Tam uczestnicy wycieczki mogli osobiście poczuć klimat Świątyni Wang - XIII-wiecznego kościoła norweskiego przeniesionego do Karpacza w 1842 roku. Wisienką na torcie okazało się dzieło natury - dziki wodospad na Łomnicy. Powrót do domu, choć długi, minął bardzo przyjemnie, gdyż wszyscy wracali napełnieni wrażeniami, pięknymi widokami i niezapomnianymi chwilami. :-)

E.Mika, K.Moszcyńska

 

 


 

Dnia 17.05.2018 (czwartek) odbyła się druga edycja corocznego konkursu  „Lights On Us”  w Szkole Podstawowej nr 1 w Olsztynie. Uczniowie klasy 6 A, reprezentując naszą szkołę,  wystawili sztukę pt. „Girl in da hoodie czyli Czerwony Kapturek w wersji współczesnej”.  Jak łatwo się domyśleć fabuła inscenizacji odbiegała  nieco od klasycznej wersji bajki. Bohaterka nie jest małą przestraszoną dziewczynką, ale buntowniczą  postacią, która potrafi przeciwstawić się złemu wilkowi. Drużyna przygotowywała przedstawienie kilka tygodni przed konkursem. Jej skład obejmował następujące osoby: Filipa Filipowicza, Huberta Brzostka, Julię Rottau, Lenę Juszczyszyn. Zaprezentowany spektakl  był skróconą wersją sztuki odegranej przez uczniów dwa lata temu w naszej szkole. Wynikiem przygotowań drużyny było zajęcie pierwszego miejsca w konkursie przez jednogłośnądecyzję jury.

Hubert Brzostek, klasa 6A


 

 

Dnia 16 maja dzielna i rozśpiewana reprezentacja szkoły wzieła udział w Konkursie piosenki dziecięcej Pozytywka. Gabriela Janicka, Nadia Surus oraz Tatiana Parszuto pięknie zaprezentowały piosenki na scenie w Pałacu Młodzieży. Nagrodę wyśpiewała Nadia Surus z 3 klasy, która urzekła jury zajmując III miejsce.  

 

Tamara Janicka

 

 


 

 

 

Stan czytelnictwa w Polsce zdaniem ekspertów jest bardzo zły. Wskazują na to raporty Biblioteki Narodowej, a media nadal często rozpoczynają newsy dot. tematu cytując jak mantrę jedno zdanie: „56% Polaków nie czyta książek”. W takiej rzeczywistości na pewno warto szukać nowych sposobów na promowanie książki i czytania. Po pierwsze, by zachęcać do lektury, pozyskiwać jej nowych fanów oraz przywracać chęć czytania tym, którzy książki odłożyli gdzieś na bok. Po drugie, by odwrócić nurt mówienia o czytelnictwie w aspekcie niekorzystnych statystyk. Jednym z przykładów promowania książki jest chętnie wcielany w życie happening czytelniczy. Głównym  powodem organizowania takich akcji jest poprawianie wizerunku czytania poprzez pokazanie książki w innym świetle, w niestandardowym miejscu, w nietypowej sytuacji, w zaskakujący sposób, aktywnie i z uśmiechem. W  dniu 16.05.2018r. na długiej przerwie  (10.50 – 11..05) na boisku szkolnym odbyła się akcja  „Zaczytana SP2”. Uczniowie czytali przyniesione przez siebie książki.. Akcja będzie się powtarzać. Uwaga – jest szansa na złapanie bakcyla czytelniczego.

 

 

Elżbieta Stachowska-Bohdanowicz


 

W dniu 14 maja klasy trzecie spotkały się na uroczystej akademii poświęconej majowym świętom. Występ przygotowały klasy III a i III d wraz z wychowawczyniami. Klasy III b i III f  włączyły się z patriotycznymi pieśniami i wierszem. Dzieci z wszystkich klas trzecich  pięknie śpiewały ,  gdyż każda  wychowawczyni  nauczyła je kilku wybranych pieśni. Akademii towarzyszyła prezentacja przygotowana przez wychowawczynię klasy III a, Jolantę Chendoszko.  Spotkania tego typu  uczą jednocześnie historii naszej Ojczyzny  i patriotyzmu.

                                                                                               

    Jolanta Chendoszko,  wych. kl. III a

 

 

Tydzień z konstytucją w klasach I-III

Z okazji narodowych świąt Dnia Flagi RP i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja uczniowie klas II i III w ramach edukacji społecznej realizowali cykl zajęć na temat : „Dlaczego Konstytucja 3 Maja była ważna dla Polaków?”.

Była to okazja do utrwalenia wiedzy o polskich symbolach narodowych, poznania  najważniejszych wydarzeń historycznych związanych z powstaniem konstytucji, a także wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Uczniowie zrozumieli co znaczą słowa Mazurka 3 Maja: „a wtem 3 Maj zabłysnął, i nasza Polska powstała.” Dowiedzieli się też, że kolejnym pokoleniom konstytucja pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenie sprawiedliwego społeczeństwa.

W dniach realizacji cyklu zajęć o konstytucji odbyło się również spotkanie z prawnikiem p. Dorotą Lis – Staranowicz, która przeprowadziła w klasie III B warsztaty pozwalające dzieciom zrozumieć, że obecnie najważniejszym dokumentem jest Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 roku, a Naród jest najwyższą władzą w Polsce.

Takie warsztaty zostały przeprowadzone w pozostałych klasach II i III w oparciu o scenariusz „Dlaczego potrzebna jest konstytucja?”. Podczas pracy w grupach dzieci biorąc udział w referendum, decydowały o  tym, co chciałyby zmienić w swoim otoczeniu.

Wykonały prace plastyczne na temat „Polska – nasze symbole narodowe” pokazując, że dzieci z klas I-III wiedzą co jest ważne dla Polaków.

Ewa Suchta, Bożena Szczepkowska


Planszówkowy Maraton „Dwójki”

 

Dnia 11 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole Maraton Gier Planszowych. Nasi uczniowie wraz z rodzicami mogli spędzić piątkowe popołudnie w niekonwencjonalny sposób. Mieli szansę zagrać w najpopularniejsze gry planszowe, m.in. Scrabble, Monopoly, 5 sekund i wiele innych. Mogli zmierzyć się z rodzicem, nauczycielem, kolegą/koleżanką z klasy. Celem Maratonu było uświadomienie naszym uczniom, że czas wolny można spędzić z dala od telewizora i komputera, razem z rówieśnikami.

Szkolny Klub Gier Planszowych Planszogranie Dwójki, który od niedawna funkcjonuje w naszej szkole, przez swoją działalność wspomaga rozwój edukacyjny i poznawczy dzieci, logiczne i kreatywne myślenie, a także uczy współdziałania w grupie, zasad zdrowej rywalizacji i asertywności. Na spotkania naszego klubu zapraszamy uczniów z klas I-VII w każdy piątek o godz. 14:00, w sali nr 10.

Marta Grochowska-Piróg, Anna Soliwocka, Ewa Fisahn-Robak i Dorota Rogowska


 

W dniach 08.-10.05. uczniowie naszej szkoły uczący się języka niemieckiego brali udział w wycieczce do Berlina. Młodzież wyruszyła o świcie w drogę, żeby już po południu wjechać na szczyt wieży telewizyjnej na Aleksanderplatz i  podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Tego samego dnia uczniowie mogli zobaczyć pozostałości muru berlińskiego, obecnie East Side Gallerry czyli graffiti na murze. Dzięki wspaniałej lokalizacji hostelu, w którym nocowaliśmy, jeszcze wieczorem po kolacji wybraliśmy się na spacer ulicami Berlina, chłonąc klimat tego światowego miasta. Drugiego dnia dzięki dużej wiedzy naszego przewodnika uczniowie poznali nie tylko historię Berlina, ale również wysłuchali wiele ciekawostek związanych z nim. Charlotennburg, Brama Brandenburska czy spacer najbardziej prestiżową ulicą  Unter den Linden to tylko część atrakcji, które mogliśmy zobaczyć w Centrum .

 

Drugą połowę dnia mieliśmy zarezerwowaną na Poczdam i zwiedzanie Parku Sansussi. Tam również dopisało nam szczęście. Trafiliśmy na wspaniałego przewodnika. Tym razem była to pani, która wprowadziła nas w klimat czasów cesarza pruskiego Fryderyka Wielkiego. Dzieci z otwartymi buziami słuchały opowieści prosto z „dworu”. Poznały kulisy życia panującej tam dynastii Hohenzollernów. Ostatni dzień dostarczył nam też wiele wrażeń. Tego dnia zwiedzaliśmy Reichstag, wchodząc na sam szczyt kopuły budynku. W świetnych nastrojach, pełni wrażeń z małymi suwenirami dla najbliższych wróciliśmy późnym wieczorem do domów. Mamy nadzieję, że tego typu wycieczki staną się tradycją w naszej szkole.

Beata Szwejk


 

 

 

Lekkie plecaki do szkoły nosimy, bo wszyscy zdrowie sobie cenimy! Pod takim hasłem 9 maja 2018r. Samorząd Uczniowski w obiekcie nr 2 przeprowadził akcję ważenia plecaków szkolnych. Wychowujemy wspaniałych sportowców, więc dbałość o zdrowie i prawidłową postawę nie jest nam obca. Od dłuższego też czasu mówimy o "odchudzaniu" teczek, więc wraz z Zespołem ds. Promocji Zdrowia postanowiliśmy sprawdzić, ile pomocy naukowych przynoszą do szkoły nasi uczniowie. Mimo udostępnionych szafek i miejsc na przechowywanie książek, wyniki były różne, co dało pole do dyskusji na temat zdrowych pleców i sensu noszenia wielu niepotrzebnych ciężarów. Akcję tę, z pewnością powtórzymy.

 

 

Elżbieta Mika


 

FINAŁ WOJEWÓDZTWA IGRZYSK DZIECI W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW

 

W Ełku (8-05) odbyły się Mistrzostwa Województwa Igrzysk Dzieci rocznika 2005 i młodszych w koszykówce chłopców. Złoty medal zdobyli gospodarze, reprezentanci SP 5 Ełk. Nasz zespół zajął trzecie miejsce.

Nasz zespół reprezentowali następujący zawodnicy: Fijałkowski Wojciech – VID, Piotr Szczepański -VID, Michał Szut -VID, Michał Godlewskim – VIA, michał Bieńkowski-VIA, Kacper Popiołek-VIE, Bartosz Bróździński-VIIF, Jakub Ciunel-VIIF, Krzysztof Stempliński-VIIF, Michał Minda-VIIF, Karol Perfikowski-VIIF, Maciej Listwan-VIID.

Klasyfikacja końcowa:
1. SP 5 Ełk
2. SP 3 Działdowo
3. SP 2 Olsztyn
4. SP 3 Nidzica
                                          5. SP 4 Kętrzyn

Dariusz Olszewski

 

 

 


 

2 maja 2018

Udział Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie na miejskich obchodach Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej


 

W dniach 27-29.04. 2018 r. odbyły się Mistrzostwa Polski w kickboxingu. 533 zawodników i zawodniczki z 74 klubów startowało w Mistrzostwach Polski w kickboxingu w pointfightingu kadetów, juniorów, seniorów i kick light kadetów młodszych  i starszych. Z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie obiema formułami. 3-dniowe zawody na 4 planszach, będące świętem tej dyscypliny sportu, odbyły się w miejscowości Mysiadło w podwarszawskiej gminie Lesznowola (powiat piaseczyński). Naszą Szkołę oraz Uczniowski Klub Sportowy Akademia Dwójki Olsztynw formule kick light reprezentowała uczennica klasy VII i Idalia Ciereniewicz. Ida pierwszy raz wystartowała w zawodach rangi ogólnopolskiej w kickboxingu jako kadetka młodsza w wadze -52kg.  zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski. To pierwszy taki sukces sekcji kickboxingu działającej przy naszej szkole, następne zawody rangi ogólnopolskiej czekają nas już 8-10.06.2018 r. w Kurzętniku trzymajcie kciuki.

 

Katarzyna Ziółkowska


W zakończonych Mistrzostwach Polski w szachach klasycznych kategoria do lat 12 brał udział nasz uczeń Michał Taranowicz.
W bardzo mocno obsadzonych zawodach wzięło udział 52 zawodników . Michał zaprezentował się z dobrej strony, zdobywając 4 pkt zajął ostatecznie 37 miejsce, które zapewniło mu zdobycie punktu Sportu Młodzieżowego dla naszego województwa. Michałowi niewątpliwie należy pogratulować dobrego występu w tak doborowym towarzystwie :) Trzymamy kciuki, żeby za rok było jeszcze lepiej :)
 
----------------------
Zakończyły się rozgrywki Ligi szachowej pod nazwą Otwarte Mistrzostwa Olsztyna Szkół w szachach pod patronatem OSiRu.
W kategorii szkół podstawowych bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, zajmując drużynowo 2 miejsce na 18 występujących w Lidze. Indywidualnie również nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze zajmując czołowe lokaty:
Chłopcy:
Grabowski Wojciech - 3 msc, Taranowicz Michał - 4 msc, Pałasz Jakub -6 msc, Kitewski Bartosz - 12 msc, Trzaskowski Marek - 13 msc, Marcinkiewicz Grzegorz (debiutant w rozgrywkach)- 16 msc
Dziewczynki:
Taranowicz Patrycja zajęła ostatecznie 5 miejsce
Gratulacje za bardzo udany występ :)
 
Mirosław Kaznowski
 

POLA NADZIEI

 

 

Zakwitły żonkile, więc podjęliśmy kolejny etap w kampanii "Pola Nadziei". 28 kwietnia 2018r. ruszyliśmy na kwestę, by wspomóc Hospicjum Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Olsztynie. Nie mamy się czego powstydzić, ponieważ zebraliśmy 1084,19 zł.

 

Katarzyna Ostaszewska


 

W piątek – 27 kwietnia – w naszej szkole dominowały barwy biało-czerwone. Przed długim weekendem przypomnieliśmy sobie, dlaczego Polacy mogą świętować podczas pierwszych dni maja. Była wystawa, prezentacje, lekcje poświęcone rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, quiz z udziałem przedstawicieli wszystkich klas. Na apelu poznaliśmy preambułę Konstytucji RP, wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych odśpiewanych przez szkolny chór, poznaliśmy utwory literackie związane z ojczyzną. Oprócz tego uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z radcą prawnym, podczas którego mogli porozmawiać o zapisach w obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki tym wydarzeniom mogliśmy, wzorem naszych przodków, poczuć dumę i wspólnotę narodową.

 

 

Elżbieta Mika / Marcin Dłuski

 

 

Dnia 26 kwietnia 2018 roku odbył się uroczysty apel poświęcony 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Był on szczególnie adresowany  do uczniow klas VI i VII, które były aktywnymi uczestnikami uroczystości. Po wysłuchaniu pieśni patriotycznych przygotowanych i zaśpiewanych przez chór, którego opiekunem jest Pani Tamara Janicka, Pan Adam Michalski przybliżył  uczniom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz omówił historię powstania flagi polskiej. Kulminacyjnym momentem apelu było zaśpiewanie trzech pieśni patriotycznych  przez wszystkich uczestników uroczystości. Nad przygotowaniem muzycznym młodzieży czuwały Pani Magdalena Sydoruk oraz Pani Tamara Janicka, zaś nad treściami związanymi z historią Pan Adam Michalski. 

Adam Michalski


27 kwietnia 2018r. - Podsumowanie realizacji ogólnopolskiego programu dla klas pierwszych  "Bezpieczny Puchatek"

Uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców przez cały rok realizowali treści ogólnopolskiego programu edukacyjnego Bezpieczny Puchatek. Zajęcia składały się z wielu etapów. Uczniowie uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadził Pan Artur Serafin - ratownik medyczny oraz  Harcerze Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZHR. Dzieci dowiedziały się jak należy udzielać pierwsze pomocy, co powinna zawierać apteczka oraz utrwaliły numery alarmowe i informacje jakie należy przekazać dzwoniąc na numer alarmowy. Prowadzący zajęcia przynieśli profesjonalne fantomy i pokazywali jak przeprowadza się resuscytację. Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności ćwicząc wszystko w praktyce. Uczniowie wykonali plakaty dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły, podczas samodzielnego pobytu w domu, kontaktu z nieznajomymi, kontaktu ze zwierzętami oraz prawidłowego zachowanie w aucie podczas podróży. Prowadząca Jolanta Dzieniszewska przygotowała dla każdej klasy zagadki, pytania, na które uczniowie odpowiadali prawda lub fałsz oraz wymieniali zasady przechodzenia przez ulicę oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie wszystkich klas pierwszych recytowali wiersze, śpiewali piosenki a na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę "112" Podsumowując apel Pani Wicedytektor potwierdziła, że uczniowie zdali pierwszy egzamin z wiedzy o bezpieczeństwie. 

                                                                                            Koordynator Jolanta Dzieniszewska


27 kwietnia 2018 r. w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie została przeprowadzona dziesiąta edycja Miejskiego Konkursu Poprawnej Polszczyzny „Wiem, co mówię”. Do konkursu zgłosiło się osiemnastu uczestników z dziewięciu olsztyńskich szkół podstawowych. Laureatami kolejny raz zostali uczniowie naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajął Maciej Być z klasy VII b, a trzecie Kacper Siwecki z VII i. Podziękowania otrzymały także nauczycielki języka polskiego Ewa Grudzień i Urszula Skolimowska. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                                                                          

 

 

26 kwietnia 2018 r. w Pałacu Młodzieży W Olsztynie odbył się XXXVI Wojewódzki Konkurs Recytatorski „ Spotkanie z poezją” adresowany do uczniów szkól podstawowych i gimnazjów naszego miasta. II miejsce w kategorii klas I-III zajął uczeń klasy I b Michał Kiewisz, natomiast uczennica klasy VI a Julia Zabielska za recytację wiersza „ Ręce” Marii Zientary – Malewskiej uzyskała III miejsce w kategorii klas IV-VI. Naszą szkołę reprezentował też Antoni Kisielewski z klasy VII a. Gratulujemy laureatom i nauczycielom: pani Małgorzacie Grochowskiej, Halinie Kotlińskiej i Joannie Bienieckiej.                                                                       

 Katarzyna Gałęziewska

 


Książka za książkę

 

W dniach 23-27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się wymiana książek pochodzących z domowych bibliotek pt. Książka za książkę. Głównym celem tej inicjatywy było propagowanie czytania wśród dzieci i młodzieży. Szkolna wymiana cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci bardzo chętnie angażowały się w przeprowadzenie projektu zarówno w roli organizatorów, jak i „klientów”. Serdecznie dziękujemy uczniom klas: IV e i IV g za pomoc w przeprowadzeniu III edycji Książki za książkę. Wszystkim uczniom, którzy skorzystali z wymiany życzymy udanej lektury!

Elżbieta Jurgielewicz

 

 


Dokuczanie może się zdarzyć każdemu i wszędzie. Niestety coraz częściej jesteśmy świadkami tego zjawiska. Uczniowie klasy 4e ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie wraz ze swoją wychowawczynią, p. Irminą Kłoss, włączyli się do akcji BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ zorganizowaną przez stację Cartoon Network. Okazja była doskonała, ze względu na przyjęcie nowego ucznia w klasie. W ramach godziny wychowawczej, zorganizowaliśmy zabawy integracyjne zaproponowane przez ekspertów .  Udało nam się opracować własne powitanie, które zbliżyło zespół klasowy do siebie. Wykorzystaliśmy nagrania dostępne na stronie http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl, żeby rozpocząć dyskusję na temat dokuczania. Postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą z uczniami młodszych klas. Wydrukowaliśmy i zawiesiliśmy na szkolnym korytarzu „Praktyczny poradnik dla uczniów i uczennic, jak sobie radzić z dokuczaniem”. Na kolejnych zajęciach z wychowawcą, założyliśmy własny Klub Kumpli i przygotowaliśmy krótki występ o dokuczaniu i o tym co zrobić by być dobrym kumplem. 26 kwietnia odwiedziliśmy klasę 1b, by zaprosić ich do naszego klubu. Uczniowie bardzo uważnie słuchali zasad, dowiedzieli się czym jest dokuczanie i jak sobie z nim radzić. Ponadto wszyscy uroczyście złożyli przysięgę Klubu Kumpli i otrzymali zapewnienie, że zawsze mogą liczyć na starszych kolegów z klasy 4e. Na koniec, na ręce wychowawczyni klasy I b, złożyliśmy słowa przysięgi do zawieszenia w klasie, a dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki. Mamy zamiar zaprosić więcej członków do naszego Klubu.

Irmina Kłoss


 

 

26.04.2018r. odbyła się sesja przyrodnicza innowacji pedagogicznej „Akademia Dwójki” dla klas IIIc, IIId, IIIf. Celem sesji było wykrywanie składników odżywczych w pożywieniu. Żacy pod kontrolą bakałaży przeprowadzili dwa doświadczenia : wykrywanie cukrów przy pomocy jodyny oraz wykrywanie tłuszczów. Odbyły się też pokazy wykrywania białek i witaminy C.  Żacy przyklejali na kartki  produkty zawierające dużą ilość cukrów, tłuszczów i białek. Aby spalić nadmiar tłuszczów klasy trzecie wykonały zestaw ćwiczeń fizycznych. Potem obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą nowej piramidy żywienia. W czasie podsumowania żacy odpowiadali na pytania dotyczące przeprowadzonej sesji przyrodniczej.

Sylwia Kuca


 

25 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Olsztynie już po raz 12 odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Poezja Mistrza Konstantego”Udział w nim wzięli uczniowie z 11 szkół. „Dwójkę” reprezentowało trzech chłopców: Dominik Moroz z IV b, Arkadiusz Niewęgłowski z VI b i Kornel Polakowski z VII f. Dzieci recytowały poezję Konstatntego Ildefonsa Gałczyńskiego. W tym roku najpopularniejszym utworem we wszystkich grupach wiekowych była „Strasna zaba”. Recytatorzy prezentowali wysoki poziom.Wyłaniając laureatów jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: „ZIELONA GĘŚ”, „ŚPIEWAJĄCY OGÓREK”, „STRASNA ZABA” i  „ZACZAROWANA DOROŻKA”. Nasi uczniowie swoimi wystepami ujęli słuchaczy i zakończyli udział w konkursie sukcesem. Kornel Polakowski recytując utwór „Skromność” zdobył I miejsce w kategorii „ZACZAROWNA DOROŻKA”. Tuż za nim, miejsce na podium w tej samej kategorii zajął Dominik Moroz z „ Balladą o trzęsących się portkach”. Arkadiusz Niewęgłowski i jego interpretacja „Satyry na bożą krówkę” zasłużyli na II miejsce w kategorii „ZIELONA GĘŚ”. Gratulujemy!

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy oraz wyjątkowe statuetki wykonane przez panią Annę Marczuk.

Anna Klimen


 

 

W kwietniu klasa VII f gościła w Bibliotece Niemieckiej i Mediotece Języka Niemieckiego w Starym Ratuszu .Nasi uczniowie brali udział w warsztatach pt."Na tropach języka niemieckiego w gwarze i kulturze niemieckiej.Uczniowie podczas zajęć poznali zapożyczenia z języka niemieckiego .Mieli okazję poznać gwarę typową dla naszego regionu,obejrzeć starodruki pisane zarówno w języku niemieckim jak i polskim oraz poznać elementy budowy charakterystyczne dla budowli w stylu pruskim. Uczniowie z zainteresowaniem brali udział w zajęciach.

Beata Szwejk

 


25.04.2018r odbył się VI Międzyszkolny Turniej Ekologiczno-Sportowy, w którym zajęliśmy trzecie miejsce. Celem Turnieju było propagowanie idei ekologicznych, rozszerzenie wiadomości o płazach, gadach, znajomość drzew. W turnieju brały udział cztery szkoły z Olsztyna: SP6,SP9, SP2 i SP15. Był on podzielony na dwie części: konkurs ekologiczny oraz część sportową z konkurencjami sportowo- ekologicznymi. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą ekologiczną podczas segregowania odpadów, rozpoznawania roślin, zwierząt i znaków ekologicznych.Wcześniej drużyny przygotowały plakaty ekologiczne, za które też otrzymały dodatkowe punkty. W części sportowej wykorzystane zostały odpady papierowe i baterie. Uczniowie biegali z baterią na podstawce  i slalomem z kulą papierową. Ciekawa była konkurencja, w której uczniowie zamiast butów mieli kartoniki po papierze ksero. Wszyscy uczniowie szkół otrzymali ciekawe nagrody zakupione za pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury.

Sylwia Kuca


 

20 kwietnia 2018r. - Apel z okazji DNIA ZIEMI

 

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole, na stałe wpisane są do kalendarza ważnych uroczystości w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. To czas  na refleksję,  że przyroda  jest dla nas ważna, fascynująca, piękna i ciekawa. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej sortowania śmieci, zachęcania do dbania o rośliny i zwierzęta. Uczniowie klasy I c wcielając się w role ulubionych bohaterów baśniowych apelowali do widzów,  by pochylili się nad losem planety, na której żyją. Przedstawienie pt."Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków" podobało się wszystkim widzom, obejrzały go dzieci z klas I-III oraz licznie przybyli rodzice uczniów występujących. Część ról uczniowie napisali sami wyrażając swoją troskę o naszą planetę Ziemię.

Jolanta Dzieniszewska

 

Monika Sylwanowicz


 

W ramach zajęć  dotyczących krajobrazów świata w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie klasy VI b z panią Beatą Szwejk pt. "Chiny - tajemniczy świat za wielkim murem. Pani Beata dzieliła się z nam wrażeniami z wycieczki do Chin. Pokazała nam film przedstawiający miejsca, które trzeba zobaczyć będąc w Pekinie: Zakazane Miasto, Plac niebiańskiego spokoju, czy mur chiński , należący do  siedmiu cudów świata. Opowiedziała o kulturze i zwyczajach chińczyków tak odmiennych od naszych  europejskich. Zachęciła naszych uczniów  do odwiedzenia w przyszłości tego bardzo orientalnego dla nas  kraju.

Sylwia KucaWARSZTATY KULTUROZNAWCZE DLA UCZNIÓW KLAS VI                                                            

 

Uczniowie klasy dwujęzycznej VII i: Wiktoria Byszko, Kamila Dzioba, Dominika Lecewicz, Alicja Steinlin, Sandra Zemsta,  Kamil Lipiński i Kacper Siwecki pod opieką nauczyciela języka angielskiego Danuty Anaszewicz przygotowali warsztaty na temat Stanów Zjednoczonych. Warsztaty były okazją do zaprezentowania klasy dwujęzycznej z językiem angielskim, która rozpoczęła naukę w naszej szkole w roku szkolnym 2017/2018, podzielenia się wiedzą na temat Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim okazją sprawdzenia się w roli osób przygotowujących   i przeprowadzających spotkanie. Uczniom klas VI bardzo podobały się warsztaty i zadania przygotowane przez ich starszych kolegów. Było dużo śmiechu, rywalizacji oraz słodkie nagrody dla grup zwycięskich. Młodzież z klasy dwujęzycznej zaproponowała już następne warsztaty, ale na nie musimy zaczekać do przyszłego roku szkolnego, a warto.

Danuta Anaszewicz


 

W dniu 18 kwietnia, w bibliotece szkolnej, odbyło się spotkanie z przedstawicielem IPN-u, Panem Dawidem Zagziłem. Pan Zagził przygotował prezentację, omawiającą kulisy zbrodni katyńskiej i kłamstwa katyńskiego.Kłamstwem katyńskim nazywamy zmowę władz komunistycznych ZSRS oraz Polski,ukrywającą prawdę o tym tragicznym epizodzie w historii Polski. Uczestnikami odczytu byli uczniowie klasy VId oraz uczestnicy konkursu wiedzy: "Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo". Nad oprawą przedsięwzięcia czuwali Pani Elżbieta Stachowska- Bohdanowicz oraz Pan Adam Michalski.

 

W dniu 17 kwietnia 2018 roku w auli odbył się montaż słowno- muzyczny, przeznaczony dla klas VI i VII, a poświęcony 78 rocznicy zbrodni katyńskiejUroczystość przygotowali uczniowie klasy VIb, pod kierunkiem Pani Beaty Kolendy (część artystyczna) oraz Pani Magdaleny Sydoruk (oprawa muzyczna, chór). Występ był przeplatany prezentacją przedstawiającą uczniom zbrodnię katyńską, przygotowaną przez Pana Adama Michalskiego. Na koniec  Pan Michalski, w 15 min. wykładzie, przybliżył uczniom kulisy oraz przebieg tego dramatycznego wydarzenia z najnowszej historii Polski.

Adam Michalski

 


 

13 kwietnia gościliśmy w naszej szkole aktorkę Teatru Lalek, panią Jagnę Polakowską, mamę naszego ucznia. Klasa VII f przygotowuje inscenizację bajki braci Grimm "Żabi król". Pani Jagna udzieliła nam wiele cennych wskazówek dotyczących mimiki twarzy, gestów i dykcji.Uczniowie uważnie słuchali rad aktorki ,które wykorzystali odgrywając swoje role.

Beata Szwejk

 

 

13 IV 2018 - Obchody 78.rocznicy zbrodni katyńskiej

 

W tym roku, w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości,  uroczystości „Katyń… ocalić od zapomnienia” przybrały wymiar wojewódzki i odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim  w Olsztynie. Organizatorami obchodów byli: Rodzina Katyńska w Olsztynie, Kuratorium Oświaty, olsztyńska delegatura IPN.  Honorowym patronem był wojewoda warmińsko- mazurski Pan Artur Chojecki. W uroczystości z naszej szkoły wzięli udział  Panie: dyrektor  Iwona Jasińska, wicedyrektor  Halina Kotlińska, nauczyciele  historii - Pani Bogumiła Berlińska i Pan Adam Michalski oraz uczniowie klas VI i VII– Krzysztof Lach VIa, Bartosz Kitewski VIb, Kacper Trykacz VIe, Aleksandra Nasińska VIIc, Jan Doliwa VIIf. Zgromadzeni w skupieniu wysłuchali przemówień  zaproszonych gości, występów słowno- muzycznych, apelu poległych, prezentacji bohaterów, którym zostaną posadzone Dęby Pamięci. Wręczono także okolicznościowe ryngrafy. Pan Adam Michalski otrzymał legitymację honorowego członka Stowarzyszenia  Rodzina Katyńska. Rozstrzygnięto także II edycję konkursu „Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo". Był to dwuetapowy konkurs wiedzy o zbrodni katyńskiej dla uczniów szkół podstawowych. Uczniowie Krzysztof Lach i Bartosz Kitewski zostali laureatami  tego konkursu. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Byliśmy dumni z sukcesu naszych uczniów.

 

                                                                  Przygotowali : Bogumiła Berlińska, Adam Michalski

 


W dniach 9-13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się „Tydzień z profilaktyką uzależnień”, której odbiorcami byli uczniowie klas szóstych. Szóstoklasiści podsumowali tym samym cykl zajęć  mających służyć uświadomieniu szkód fizycznych, psychicznych i społecznych związanych z podejmowaniem zachowań ryzykownych (papierosy, alkohol, substancje psychoaktywne).

 Dzieci  przygotowały plakaty, z których powstała wystawa na korytarzu na I piętrze. Podczas  zajęć z wychowawcą przeprowadziły  „Sąd nad papierosem”, skazując winowajcę na dożywocie. Wzięły również udział w treningu asertywności, nabywając umiejętności mówienia „nie”. Zdobytą wiedzę ćwiczyły odgrywając zaaranżowane scenki, aby zrozumieć, że stanowcze „nie” wśród nacisków grupy rówieśniczej to często mądra obrona młodego człowieka przed wejściem w sytuacje ryzykowne i grożące uzależnieniem.

 

Magdalena Sydoruk


Witaminy radosne na wiosnę. Projekt profilaktyczny

 

11 kwietnia w naszej szkole odbyło się kolejne wydarzenie związane z projektem Witaminy radosne na wiosnę.  Program ma na celu wyrobienie odpowiednich nawyków sprzyjających zdrowemu odżywianiu oraz uzyskanie wiedzy nt. zdrowego odżywiania. Tym razem uczniowie mieli mozliwość kosztowania kanapeczek z razowego chleba z twarożkiem i naturalnym masłem, posypanych szczypiorkiem, koperkiem i gwiazdnicą pospolitą. Pani Ania Matraś częstowała swieżymsokiem z brzozy – oskołą. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o walorach zdrowotnych i smakowych gwiazdnicy oraz naturalnego soku z brzozy. Napoje i kanapki cieszyły sie zainteresowaniem i szybko rozeszły się. Informacje o leczniczym i zdrowotnym znaczeniu tych roślinwraz udostępniamy tutaj. W przygotowaniach  pomocna była pani Ela z biblioteki szkolnej oraz uczniowie klasy 3b Michał Grzegorczyk i klasy 2c Olek Kocenka. Dziekujemy:)

 

A.Kozłowska, A.Matraś


Gimnazjaliści - pierwszakom . Wiosenne spotkanie integracyjne.

 

W dniach 5 i 9 kwietnia 2018r. odbyło się kolejne spotkanie integracyjne. Zgodnie z hasłem roku SP2 ,,Tworzymy szkołę uczącą się we współpracy”, które jest jednocześnie  tegorocznym priorytetem Szkoły Promującej Zdrowie, nastąpiło kolejne spotkanie uczniów gimnazjum i pierwszaków.  Uczniowie gimnazjum z klasy IIId Roksana Chachuła, Arina Gabrielyan, Pola Więckiewicz, Ola Sztynio, Iza Ślężak oraz uczeń IIIc Wojtek Zieliński przygotowali miłą wiosenną propozycję dla klas Ia Ib Id  i IIc w postaci wiosennych zagadek i zdrowego poczęstunku -  chrupiacych marcheweczek, wręczanych przez Zajączka. Spotkanie dużych i małych kolegów z jednej szkoły kolejny raz utwierdziło nas w przekonaniu, że to dobry sposób na integrację, lepsze poznanie i świetną zabawę.

                                                                                                                          Agata Kozłowska – szkolny koordynator SzPZ

Elżbieta Mika- opiekun SU, obiekt nr 2


ZWYCIĘSTWO W  IGRZYSKACH DZIECI W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW - PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI

 

W dniu 04- 04 -2018, o godz. 11.00 w SP 4 Kętrzyn, przy ul. Moniuszki  odbył się turniej IGRZYSK DZIECI W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW - PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI.  Nasza Szkoła rozgrywała turniej w piłkę koszykową. W turnieju wzięły udział trzy drużyny  SP 4 Kętrzyn , SP Wilkowo i SP 2 Olsztyn. Drużyna nasza wygrała cały turniej zajmując I miejsce. Dzięki temu zwycięstwu awansowaliśmy do dalszych rozgrywek wojewódzkich w koszykówkę. Skład drużyny: Wojcech Fijałkowski, Piort Szczepański, Michał Szut. Michał Godlewski, Michał Bieńkowski, Maciej Listwan, Jakub Ciunel, Krzysztof Stempliński, Jakub Koprucki, Marcin Suchecki.

Dariusz Olszewski


               I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY  O STANACH ZJEDNOCZONYCH 

 UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO ETAPU MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

Szkoła Podstawowa nr 7                                          Maciej Spirydowicz,   Nadia Klyszewska

Szkoła Podstawowa nr 13                                       Monika Czupryńska,  Pola Radziszewska, Laura Trytek                                                                                                                                                       

Szkoła Podstawowa nr 30                                        Wiktoria Bartków, Mateusz Latanowicz, Jakub Fred

Społeczna Szkoła Podstawowa 101                        Bartłomiej Nosek, Emilia Wachowska

Szkoła Podstawowa nr 2                                           Kacper  Siwecki, Paweł Czapliński

Gratulujemy i zapraszamy na II etap konkursu, który odbędzie się 12.04.2018 w godzinach 9-11 w Szkole Podstawowej nr 2 (budynek Gimnazjum nr 7) ul. Żołnierska 39.

Danuta Anaszewicz 

Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty

 

W roku szkolnym 2017/2018 możemy się poszczycić tytułami 7 laureatów i 22 finalistów  konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

Przedmiotowy konkurs z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych:

 • Laureaci:Patrycja Jasińska VIIc, Dominika Tetych VIIb, Piotr Zakrzewski VId,
 • Finaliści:Julia Matysiuk VIIe, Marta Stankiewicz VIIb, Izabela Pachar VIIb

 

Przedmiotowy konkurs z matematyki dla uczniów szkół podstawowych:

Finaliści: Bartosz Bróździński VIIf, Julia Matysiuk VIIe, Bartosz Kitewski VIb,

Przedmiotowy konkurs z historii dla uczniów szkół podstawowych:

 • Laureat:Kacper Siwecki VIIi.
 • Finaliści:Jan Doliwa VIIf, Jan Janda VIIg

 

Przedmiotowy konkurs z języka angielskiego dla uczniów szkół podstawowych:

 • Laureaci:Joanna Klimaszewicz Via, Jakub Sawczuk VIIb, Arkadiusz Tuzimek VIIf
 • Finaliści:Bartosz Bróździński VIIf, Julia Chabrowska  VIIc, Lena Czerniak VIIc, Aleksandra Domańska VIIi, Kamil Lipiński VIIi, Aleksander Majewski VIa, Michał Minda VIIf, Kacper Siwecki VIIi, Jakub Wszeborowski VIIf, Jan Paluch VIa i Dominika Lecewicz VIIi oraz Jakub Patejuk VII i

 

Przedmiotowy konkurs z informatyki dla uczniów szkół podstawowych:

 • Finalista: Kacper Siwecki VIIi
 •  
 •  

Przedmiotowy konkurs z historii dla oddziałów gimnazjalnych:

Finalista:Jakub Młodzianowski IIIGd

Przedmiotowy konkurs z wiedzy o społeczeństwie dla oddziałów gimnazjalnych:

Finalista:Jakub Młodzianowski IIIGd

Serdecznie gratulujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom!

 

 


 

Dnia 28 marca 2018r. w auli szkolnej odbył się montaż słowno- muzyczny pt. „Triduum Paschalne” przygotowany przez p. Grażynę Zmudzińską i p. Tamarę Janicką. Uczniowie klasy VII d we współpracy z uczniami należącymi do chóru szkolnego zaprezentowali program artystyczny. Uczniowie klas IV i V w wyciszeniu słuchali niezwykle ważnych słów i pieśni płynących z ust koleżanek i kolegów. Pani Tamara uświetniła występ solowym utworem „Golgota”, który  poruszył serca  i zachwycił wszystkich obecnych, czego dowodem były gromkie brawa. Przedstawienie  z pewnością przybliżyło uczniom wydarzenia paschalne i wprowadziło w atmosferę Świąt Wielkanocnych.

                                                                                                        Grażyna Zmudzińska i Tamara Janicka

 


 

W sobotę 24.03 odbyły się w Elblągu Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w biegach przełajowych. W biegach towarzyszących na dystansie 1000 m, startowali nasi dwaj uczniowie, na co dzień reprezentujący barwy AZS UWM Olsztyn. Złoto wywalczył Stefan Markowski z klasy VI C natomiast Michał Bieńkowski z Kasy VI A ukończył bieg na piątym miejscu. Gratulujemy.

 

 

Dariusz Olszewski


 

 

Dnia 23 marca 2018 r. po raz kolejny odbyła się Sesja Artystyczna Akademii Dwójki. Sesja poświęcona była wykonaniu ozdób wielkanocnych. Bakałarze z klas IVc, Vb, VIa i VIId przedstawili prezentację o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Uczniowie klas trzecich zapoznali się   z metodami  ozdabiania jajek i  poznali różnicę między kraszanką a pisanką. Następnie pokazana została  prezentacja o sposobie filcowania na sucho. Żacy klas trzecich wykonali pisanki ozdobione czesanką wełnianą techniką filcowania na sucho. Uczniowie klasy III c, d, f- wykonali ozdobne zajączki, a uczniowie klasy III a, b, e, g - kurczaczki na patyczkach. Wykonane prace były oryginalne i dostarczyły uczestnikom dużo radości. Wystrój auli utrzymany był w klimacie zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

 

                                                                                                                              Anna Matraś, Jolanta Szewczyk


 

Witaminy radosne na wiosnę.

Wokół wielkanocnego jajkazdrowe kanapki

22 marca  w naszej szkole odbyła się kolejna edycja  projektu Witaminy radosne na wiosnę.  Członkowie Szkoły Promującej Zdrowe: Agata Kozłowska- koordynator, Bogumiła Świtek- pielęgniarka, Krzysztof Łukaszczuk – intendent,  Anna Matraś- członek- podjęli po raz drugi wspólny projekt profilaktyczny Witaminy radosne na wiosnę. Beneficjentami projektu są uczniowie i społecznośc szkolna, a program ma na celu  wyrobienie odpowiednich nawyków sprzyjających zdrowemu odżywianiu  oraz uzyskanie wiedzy nt. zdrowego odżywiania. Bohaterem tego dnia było JAJKO, podane na ciemnym, razowym pieczywie, ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Kanapeczki cieszyły się  dużym zainteresowaniem i szybko rozeszły się. Postanowiliśmy w ten piękny przedświąteczny czas podzielić się w symboliczny sposób jajeczkiem z uczniami.

Jajko to symbol nowego życia. Jajkiem dzielimy się podczas wielkanocnego śniadania... 

W przygotowaniach otwarte i pomocne były:  Pani Elżbieta Stachowska-Bohdanowicz- nauczyciel biblioteki szkolnej oraz uczennice z klasy 7d.

Chcesz wiedzieć więcej o symbolice jajka i jego wartościach odżywczych , wejdź tutaj.

Życzymy wszystkim pięknego przeżywania Świąt!

 

Agata Kozłowska

Anna Matraś


 

Kilka dni przed świętami w klasie III g odbyły się warsztaty wielkanocne, które prowadziła pani Urszula Młodziejewska – mama Huberta, pani Katarzyna Kubicka – mama Amelki. W pracy pomagała również pani Monika Jarka – mama Milenki. Dzieci dowiedziały się, na czym polega technika decoupage (czyt. dekupaż) i jaka jest historia jej stosowania, dlaczego i gdzie w dawnych czasach wytwarzano rzeczy z filcu. Uczniowie pod okiem prowadzących pań wykonali piękne pisanki oraz dekoracje na bazie filcu. Nauczyły się również przyszywać guziki i radzić sobie   z igłą i nitką. Ozdoby zostały zabrane przez dzieci do domów, aby mogły je udekorować z okazji Wielkanocy.  Te dwa dni warsztatów były dla dzieci wspaniałą okazją do nauki przez zabawę. Dziękujemy mamom za zaangażowanie, poświęcony czas oraz za podzielenie się swoimi pasjami i umiejętnościami.

Grażyna Jankiewicz

 


 

DZIEŃ TALENTÓW W KLASACH I-III

Dzień 21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Dzień Talentu. Uczniowie klasy I b zaprosili do swojej sali uczniów klasy I d. Dzieci z obu klas prezentowały różnorodne talenty: muzyczne, taneczne, sportowe, plastyczne, recytatorskie. Opowiadały także o swoich zainteresowaniach, np. o jeździe konnej i potrzebnych do niej akcesoriach. Miłosz z klasy I b wcielił się w rolę iluzjonisty i pokazał kilka magicznych sztuczek. Odbył się także pokaz mody wiosennej w rytm śpiewanej przez wszystkich uczestników piosenki o wiośnie. Uczniowie z klas: II a, II b i III f wzięli udział
w turnieju wiedzy na zasadach znanego telewizyjnego programu „Milionerzy”. W klasie III a jedna z uczennic zaprezentowała talent muzyczny, grając na skrzypcach. Wszyscy uczniowie gorąco dopingowali biorących udział w pokazie talentów i gromkimi brawami nagradzali występy kolegów i koleżanek. To był dzień pełen wrażeń. Wszystkim utalentowanym uczniom gratulujemy udanych występów i życzymy sukcesów, a tym, którzy w tym roku nie zgłosili się do prezentacji, odwagi za rok. Każdy ma jakiś talent!

Małgorzata Grochowska

Uczniowie klas III b, III e i III g wspólnie powitali pierwszy dzień wiosny. Uczniowie prezentowali najrozmaitsze talenty: wokalne, muzyczne, taneczne, rękodzielnicze oraz recytatorskie. Były również popisy iluzjonisty oraz niezwykły układ akrobatyczny. Niespodzianką był pokaz kulinarny i sałatka z brokułów. Wszyscy świetnie się bawili, aula rozbrzmiewała gromkimi brawami.

Bożena Szczepkowska

 

DZIEŃ TALENTÓW w klasach IV-VII

21 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się Dzień Talentu. Uczniowie klas czwartych wzięli udział w Turnieju „Matematyka na wiosnę”. Tego dnia każdą klasę reprezentowały kilkuosobowe drużyny: czteroosobowe w rywalizacji z zakresu wiedzy matematycznej i drużyny ośmioosobowe, które brały udział w konkurencjach sportowych z matematyką w tle. Było dużo emocji, zabawy, głośnego dopingowania swoich przedstawicielom. Na drugiej lekcji spotkały się klasy 4b, 4e, 4f, 4g, 4h, na trzeciej – 4a, 4c, 4d, 4i. Najlepszą klasą w pierwszej turze okazała się klasa 4f, zaś w drugiej pierwsze miejsce zdobyły klasy 4a i 4i. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Uczniowie klas piątych mieli okazję podziwiać występy Odyseuszy i uczniów utalentowanych muzycznie. Dzieci prezentujące swoje talenty wykazały się wspaniałymi umiejętnościami. Udowodniły, że potrafią łączyć w praktyce wiedzę i wyobraźnię, pokonywać nieśmiałość, myśleć samodzielnie i nieszablonowo.

Uczniowie klas szóstych mieli okazję wziąć udział w niecodziennych doświadczeniach przeprowadzanych pod kierunkiem Pani Anny Wiekiery oraz swojego kolegi Arkadiusza Niewęgłowskiego z klasy VIb.

Siódme klasy sprawdzały swój typ inteligencji.

W bibliotece szkolnej mogliśmy się spotkać z uczniami, którzy od wielu lat rozwijają swoje pasje i talenty: literackie, artystyczne, sportowe, kolekcjonerskie. Ich prace zostały wyeksponowane na wystawie.

Wszystkie spotkania i zajęcia dostarczyły uczniom wielu emocji.

Ewa Grudzień

 

 

 

 

 


 

KOŁO KULINARNE „SMAKUSIE”2018

Rozpoczęliśmy kolejną edycję zajęć koła kulinarnego „Smakusie” 2018. Nasze zajęcia odbywają się w  pięknej, nowo wyposażonej pracowni kulinarnej. W nowej pracowni uczymy się przygotowywać różne ulubione dania. Samodzielnie pieczemy babeczki, pierniczki, mazurki, smażymy naleśniki.  Naszą specjalnością są gofry, którymi od paru lat częstujemy przyszłych pierwszoklasistów w czasie dnia otwartego szkoły. Na zajęciach uczymy się obsługiwać sprzęt gospodarstwa domowego oraz zasad savoir-vivre przy stole. Od paru lat współpracujemy z Zespołem Szkół Gastronomiczno-Spożywczych. Wspólnie ze starszą młodzieżą przygotowujemy smakołyki. Najwięcej przyjemności daje nam degustacja samodzielnie przygotowanych dań przy wspólnym stole.

 

Jolanta SzewczykW piątek 16 marca  w ramach obchodzonego w naszej szkole Tygodnia Języków Obcych, świętowaliśmy  dzień Patrona Irlandii - Świętego Patryka. Z tej okazji  uczniowie brali udział w warsztatach tańca irlandzkiego, konkursie na najlepiej przebraną klasę oraz grę terenową z użyciem technologii multimedialnych, podczas której uczniowie musieli popisać się wiedzą na temat Irlandii.

Po trudach dnia pełnego emocji wszyscy mogli posilić się słodkościami, przygotowanymi na kiermasz ciast.

W konkursach wzięło udział bardzo wielu uczniów, z czego bardzo się cieszymy i gratulujemy.

W konkursie na najlepiej przebraną klasę wygrały  kl IVb oraz V c.

Spośród osób, które odpowiedziały poprawnie na pytania konkursowe pierwsze miejsce ex quo zdobyły: Idalia Ciereniewicz i Dominika Lecewicz, drugie miejsce zdobyła Katarzyna Krzewska.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim ochotnikom za pomoc w przeprowadzeniu konkursów, kiermaszu ciast oraz warsztatów tańca irlandzkiego.       

Danuta Anaszewicz, Anastazja Kaźmir

galeria zdjęć


Zakończył się projekt szkolny dla klas IV Tydzień z dobrymi manierami. W ramach projektu nauczyciele czytali z uczniami wierszyki związane z zasadami savoir-vivru, na plastyce wykonali plakaty przedstawiające te zasady. Na godzinie wychowawczej  - 14 marca - obejrzeliśmy cykl filmów edukacyjnych – Kubusiowe opowieści. W zabawny sposób ukazane zostały zasady dobrego zachowania i przyjaźni niezależnie od tego jak jesteśmy różni. Na „ściance” Tygodnia dobrych manier  fotografowali się najwięksi przyjaciele. W dniu 12.03.2018 klasa IV i w ramach tygodnia dobrych manier  uczestniczyła w spotkaniu z aktorem teatru lalek- Adamem Hajduczenia. Pan Adam w bardzo ciekawy sposób opowiedział do czego w życiu codziennym potrzebne są dobre maniery,  jak należy zachowywać się w miejscach takich jak teatr, kino, opera. Pan Hajduczenia przybył na spotkanie z lalkami  i opowiedział jakie są ich rodzaje i jak wygląda jego codzienna praca. Każdy uczeń mógł wziąć lalkę i powiedzieć z nią kilka magicznych słów tj. proszę, przepraszam, dziękuję... W czasie tygodnia z dobrymi manierami toczyły się konkursy klasowe na wybór mistrza bon tonu. Uczniowie obdarowywali się karteczkami za uczynność i właściwe postawy wobec innych. W piątek – 16 marca – wyłoniliśmy mistrzów dobrych manier. Oto  zwycięzcy:

Victoria Łatienkow- klasa IVa

Filip Gmurkowski -klasa IVb

Stefan Kruczek-klasa IVc

Stanisław Wiatrowski, Jakub Pałasz -klasa IVd

Marcelina Orzechowska-klasa IVe

Aleksandra Mądra -klasa IVf

Wiktor Tarwacki-klasa IVg

Nina Sontowska, Zuzanna Urbańska -klasa IV h

Marcin Bieńkowski, Piotr Cieciuch -klasa IV i

 

Sylwia Kuca - koordynator projektu


 

IV Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie

14 marca 2018 roku odbyły się IV Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie, zorganizowane przez MK Ubezpieczenia Mirosław Kaznowski, Szkołę Podstawową nr 2 oraz Radę Rodziców. Szachy, jako gra planszowa mają bogaty wachlarz zadań, które stawiane są graczowi podczas rozgrywanej partii, dlatego gra w szachy zapewnia wszechstronny rozwój intelektualny. W królewskiej grze wiek nie gra roli, a podczas mistrzostw mogliśmy zobaczyć ucznia klasy I podającego nad szachownicą dłoń uczniowi klasy VII. Zawodnicy zagrali 6 rund, z tempem 10 minut dla zawodnika, w systemie szwajcarskim. Sędzią podczas mistrzostw był Pan Mirosław Kaznowski.

Ostatecznie po długich zmaganiach, najlepszym spośród wszystkich okazał się być Wojciech Grabowski IV i, który zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej. Na drugim miejscu uplasował się Michał Taranowicz V c,  a na trzecim Mateusz Stryjek V e. Ponadto, spośród uczniów klas I-III wyłoniono następujących zwycięzców: pierwsze miejsce zajął Hubert Młodziejewski III g, drugie miejsce Patrycja Taranowicz III d, trzecie Natasza Bober I a.

Dla naszych graczy przygotowany został słodki poczęstunek. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale. Gratulujemy i życzymy naszym uczniom dalszych sukcesów szachowych.

tabela wyników

tabela wyników I-III

Angelika Baniukiewicz


Spotkanie z aktorem Adamem Hajduczenia w ramach Tygodnia z... dobrymi manierami
 
W dniu 12.03.2018 klasa IVi w ramach tygodnia dobrych manier  uczestniczyła w spotkaniu z aktorem teatru lalek- Adamem Hajduczenia. Pan Adam w bardzo ciekawy sposób opowiedział do czego w życiu codziennym potrzebne są dobre maniery jak należy zachowywać się w miejscach takich jak teatr, kino, opera. Pan Hajduczenia przybył na spotkanie z lalkami  i opowiedział jakie są ich rodzaje i jak wygląda jego codzienna praca. Każdy uczeń mógł wziąć lalkę i powiedzieć z nią kilka magicznych słów tj. proszę, przepraszam, dziękuję...
 
Małgorzata Adamowicz
 
 

Dnia 10 marca 2018 r. w godz. od  10. 00 - 19. 00 uczniowie należący do Szkolnego  Klubu Wolonrariatu  uczestniczyli w  Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności  TAK, POMAGAM organizowanej  przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Zbieraliśmy artykuły spożywcze w sklepie "Biedronka" przy ul. 1 Maja. We współpracy z Panią Pedagog zebraną żywność (130  kg) przekazaliśmy rodzinom uczniów naszej szkoły. 20 rodzin otrzymało pomoc w postaci  paczek żywnościowych. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc potrzebującym.  Dziękujemy naszym wolontariuszom za ogromne zaangażowanie i trud  włożony w przebieg akcji charytatywnej. 

                                      Grażyna Zmudzińska i Magdalena Markiewicz

galeria zdjęć

 

Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie - obiekt 1.        

10 marca 2018 r.w naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z bazą i ofertą edukacyjną szkoły, zasadami rekrutacji do klas pierwszych oraz skorzystania z konsultacji z dyrektorem szkoły, nauczycielami oraz pracującymi w szkole specjalistami: psychologiem, pedagogiem, logopedą i terapeutą. Natomiast dzieci chętnie uczestniczyły w różnorodnych grach i zabawach edukacyjnych, ruchowych i plastycznych. Goście mogli też skosztować słodkości przygotowanych przez szkolne koło kulinarne „Smakusie”.  Dużą popularnością cieszyły się zabawy z komputerem, tablicą interaktywną oraz występy artystyczne. Jednak główną atrakcją tego dnia dla maluchów okazał się już tradycyjnie „Rajd po szkole” i zdobycie przynajmniej 6 pieczątek na otrzymanych mapkach szkoły. W nagrodę na zakończenie dnia dzieci losowały nagrodę niespodziankę.  Mamy nadzieję, że wywołane tego dnia uśmiechy długo pozostaną na twarzach naszych najmłodszych gości i już niedługo znowu spotkamy się w Dwójce!

     Elżbieta Jurgielewicz

 

                                                                           


Spotkanie z p. Joanną Kućko

Dnia 8.03.2018 r. z okazji Dnia Kobiet   w bibliotece szkolnej  odbyło się cykliczne spotkanie „Nauczyciel też człowiek”. Tym razem   p. Joanna Kućko wraz z mężem Łukaszem zaprezentowali grę na bębnach afrykańskich, która  jest ich pasją. Nasz gość opowiedział między innymi o tym, dlaczego jest to ważna muzyka w ich życiu. Mąż p. Joanny w chwilach wolnych sam wytwarza  instrumenty, na których wspólnie grają. Zarażają swoja pasję swoje dzieci. Więcej informacji o spotkaniu na stronie: 

https://www.olsztyn24.com/news/31626-pani-joanna-z-bebnami-za-pan-brat.html             

Pani Jonna Kućko zaprezentowała grę na bębnach także  uczniom klasy V e i V a.        

galeria zdjęc

 Anna Matraś


 

6.03.2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie, na którym pan Dawid Zagził , pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie wystąpił z wykładem "Wyklęci niezłomni 1944 - 1963", dzięki któremu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania historii Polski. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona bohaterom - żołnierzom AK, którzy nie złożyli broni po roku 1945.

 

galeria zdjęć

Elżbieta Stachowska-Bohdanowicz


28 lutego 2018 r.w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas piątych z Panią Lidią Cynt – przedstawicielem Wydziału Prewencji KWP. Spotkanie było poświęcone zagrożeniom w Sieci. Stanowiło ono podsumowanie projektu profilaktycznego ,,Tydzień z cyberprzestrzenią" realizowanego przez uczniów i wychowawców klas piątych. Podczas prelekcji zostały przedstawione materiały edukacyjne na temat bezpiecznego korzystania z możliwości, jaką daje nam Internet. Podczas prelekcji prowadząca zachęcała uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Uczniowie dzieli się spostrzeżeniami i wiedzą na temat cyberprzestrzeni. Dzieci często korzystają z Sieci. Dzięki powyższym działaniom uczniowie nauczyli się rozponawać niebezpieczeństwa i odpowiednio na nie reagować. Seredecznie dziękujemy Pani Lidii Cynt za ciekawe i pouczające spotkanie. Życzymy sukcesów zawodowych oraz liczymy na dalszą wspólpracę.

Ewa Grudzień

 


 

Na początku lutego został ogłoszony konkurs na logo szkolnego chóru "ROZŚPIEWANA DWÓJKA". Spośród wielu piękny prac członkowie chóru wybrali te, które najbardziej chcieliby zobaczyć na swoich koszulkach podczas występów. Głosowanie odbyło się na czwartkowej próbie chóru. Większością głosów chór wybrał pracę Ady Juśkiewicz z klasy V e. Gratulujemy twórczej pracy i bardzo dziękujemy za zaangażowanie wszystkim osobom biorącym udział w konkursie. Już niedługo logo chóru pojawi się na koszulkach "ROZŚPIEWANEJ DWÓJKI".

Tamara Janicka

 

 


SESJA REGIONALNA AKADEMII DWÓJKI

28 lutego odbyła się sesja regionalna w ramach innowacji Akademii Dwójki pod tytułem Baśnie i legendy warmińskie źródłem wiedzy o regionie.      Bakałarze- uczennice klasy Va i Vc zaprezentowały krótką historię pochodzenia naszego regionu, wyjaśniały skąd się wzięły baśnie i legendy, przedstawiły naszych regionalnych twórców oraz wartości płynące z baśni. Następnie żacy z klasy IIIc, IIId i IIIf zmierzyli się z zadaniami wyjaśniającymi pochodzenie nazwy regionu oraz obyczajami związanymi zwierzeniami, kulturą, zwyczajami i zajęciami dawnych Warmiaków. Niezwykle trudne okazało się wykonanie ściegu tkackiego z wycinanek. Cóż, życie Warmiaków nie było łatwe, o czym mogli się przekonać trzecioklasiści. Mamy nadzieje ,że mądrość płynąca z odczytanych baśni pozostanie na długo w pamięci żaków, podobnie jak przesłanie kończące sesję: Człowiek, który nie kocha ziemi, po której stąpa i  nie poznaje jej historii, nie jest jej godzien. Już w marcu kolejna Akademia Dwójki - zapraszamy!

                                                                 Anna Szałkowska    


Dnia 27 lutego w szkole gościła autorka książek dla dzieci i młodzieży  pani Monika Kowaleczko-Szumowska. Spotkanie rozpoczęła od wyjaśnienia , skąd w jej twórczości pojawiło się zainteresowanie historią. Opowiadała o swojej pracy w Muzeum Powstania Warszawskiego z racji bycia archeologiem i tłumaczem wystaw, o pasji rozmów z ludźmi – świadków historii, od których uczy się , tego co w życiu ważne. Motywem przewodnim uczyniła jedną ze swoich książek Fajna Ferajna- rozmów z uczestnikami Powstania Warszawskiego oaz prezentacji filmu, który powstał na jej podstawie. Uczniów interesował warsztat pisarski autorki: jak długo pisze się książki, skąd bierze pomysły na tytuły, jej bohaterów. Mamy nadzieję, że spotkanie zainspiruje uczniów do czytania książek tej autorki i zainteresowania historią, która jest naszym dziedzictwem narodowym.

Anna Szałkowska i Ewa Grudzień


 

W niedzielę 25 lutego odbyły się Regionalne Eliminacje 27. edycji Odysei Umysłu w Warszawie. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 5 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych.

W problemie 2. O co chodzi z emocji w I grupie wiekowej reprezentowała nas drużyna w składzie: Oliwia Anszczak, Zuzanna Czodrowska, Filip Gmurkowski, Hania Olejnik, Franciszek Podgórski i Marcelna Wawrzyn pod okiem trenerki Karoliny Cieśluk. Drużyna tych Odyseuszy okazała się w Warszawie niepokonana i zajęła najwyższą lokatę ze wszystkich drużyn w swojej kategorii. 24 i 25 marca pojadą do Gdyni na Finały Ogólnopolskie. 

W problemie 3. Bajdokument prawie prawda reprezentantów mieliśmy w dwóch kategoriach wiekowych:

I grupa wiekowa to drużyna z klasy VB: Julka Wójcik, Ola Strzyż, Kinga Kaczyńska, Oliwka Szulc, Rafał Parniewicz, Tymek Niedźwiedź i Mateusz Paliszewski. Trenowały tę drużynę Dorota Rogowska i Joanna Bieniecka. Ta drużyna również przeszła do Finałów Ogólnopolskich w Gdyni.

II grupa wiekowa to uczniowie klasy VIb: Kuba Brzostek, Maciek Flis, Kuba Kardaś, Asia Klimaszewicz, Karol Pietkun i Julia Wojnicka. Trenerki tej drużyny: Ania Lis, Grażyna Kwiatkowska i Iwona Tankielun. Spektakl był rewelacyjny, a Maciek Flis pokazał prawdziwą klasę aktorską.

W problemie Nieziemska miejscówka również mieliśmy  reprezentantów w dwóch kategoriach wiekowych:

I grupę wiekową reprezentowały uczeniowie klasy IVc: Eliza Błażewicz, Patryk Albin, Amelia Bącik, Kinga Poborska, Weronika Wilchowska, Stefan Kruczek. Uczniowie ci, trenowani przez panią Jolantę Dzieniszewską również zdobyli wysokie noty i będą występować na Finałach Ogólnopolskich.

II grupę wiekową w tym problemie reprezentowały uczennice z klasy VIIc: Lena Czerniak, Dominika Miarczyńska, Klaudia Ołtarzewska, Ola Melnicka, Natasza Gawryś i Emilka Karaźniewicz. Trenerkami tej drużyny były panie Magdalena Sydoruk i Agata Kozłowska. Dziewczyny pokazały piękne dekoracje, rekwizyty i bezbłędnie rozwiązały swój problem.

Wszyscy Odyseusze naszej szkoły godnie reprezentowali „Dwójkę” i pokazali, że są w stanie rozwiązać każdy problem – długoterminowy i spontaniczny. Tym, którzy 24 i 25 marca 2018roku będą wystepować na Finałach Ogólnopolskich w Gdyni, życzmy wielu kreatywnych pomysłów.

 

                                                                                                    trenerka O.U. Joanna Bieniecka

 


21.02.2018 w naszej szkole uczciliśmy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie podczas długich przerw brali udział w happeningu przygotowanym przez klasy Vb i VIb. Rozdawali językowe łamigłówki i krzyżówki, które miały rozwiązać ich koleżanki i koledzy. Pojawiły się hasła promujące dbałość o kulturę i poszanowanie naszego wspólnego dziedzictwa – języka polskiego. Happening był uzupełnieniem tematycznym odbywających się tego dnia lekcji.

                                                                                                      Joanna Bieniecka i Anna Klimek                       


 

Żywa   lekcja historii

 20 lutego 2018 r. w naszej szkole realizowana była kolejna edycja żywej lekcji historii. W tym roku temat brzmiał: ,,Rycerze i wojowie  za czasów Piastów.”  Uczniowie  klas IV i V  dzięki  Panu Krzysztofowi Góreckiemu  i aktorom  Teatru Historycznego „Chorągwi Komturstwa Gniewskiego” przenieśli się w czasy średniowiecza.  Poznali  elementy uzbro-jenia woja, giermka i rycerza. Dowiedzieli się, jak wyglądało pasowanie na rycerza, w jaki sposób strzelało się z kuszy. Uczniowie  były nie tylko widzami, ale również aktorami podczas tego widowiska. Jako widzowie dobrze się bawili i wykazali się dużą wiedzą o epoce wczesnych Piastów, a jako aktorzy poczuciem humoru, dużym zaangażowaniem w odgrywane role, a nawet siłą  i zręcznością.  Zgromadzonym bardzo podobał się taki sposób przyswajania wiedzy.

Bogumiła BerlińskaJak co roku, dzień zakochanych obchodziliśmy hucznie i różnorodnie. W przeddzień miłosnego święta Samorząd Uczniowski w obiekcie 2. zorganizował dyskotekę walentynkowo-karnawałową, która przyciągnęła nie tylko zakochanych, ale również wszystkich miłośników tańca i dobrej zabawy. 14 lutego był czas na wyznania miłości, które przekazała niezawodna "poczta walentynkowa". 

Tego dnia w całej szkole zapanował kolor miłości - czerwony, symbolizujący obchodzone święto i...zwalniający z odpowiedzi.​  Obdarowanych było wielu, więc miłosny i przyjazny klimat udzielił się wszystkim.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Elżbieta Mika

Z okazji walentynek w dniu 14 lutego 2018r.  nasza biblioteka w obiekcie 2. przygotowała zabawę czytelniczą "Randka w ciemno z książką". Uczniowie mieli okazję skusić się i wypożyczyć książkę "w ciemno"- bez rekomendacji, bez czytania recenzji, może z gatunku, który dotychczas omijali. Pięknie zapakowane książeczki rozeszły się jak "świeże bułeczki". Niebawem zaskoczymy znów naszych czytelników.​

W dniu zakochanych w naszej szkole odbył się Walentynkowy Kiermasz Ciast.  W myśl zasady "przez żołądek do serca" wszyscy zakochani mogli poczęstować się słodkimi wypiekami. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, co sprawiło, że wszystkie ciasta zniknęły ze stoiska. Pomysłodawcą i opiekunem akcji była pani Anna Kuskowska-Smułka wraz z uczniami z koła teatralnego

Anna Kuskowska-Smułka

 


Z serduszkiem radośniej – akcja Zespołu Promujacego Zdrowie

 

14 lutego- w walentynki Zespół ds Promocji Zdrowia promował ZDROWE SERCA. Uczniowie mieli okazję degustować serduszka z chleba razowego z przygotowanym kremem czekoladowym z awokado. Kanapeczki rozeszły się błyskawicznie:)  Kolejna zdrowa niespodzianka  niebawem...

Agata Kozłowska - szkolny koordynator SzPZ, Anna Matraś-czlonek zespołu                                                                                            

Przepis na pyszny i zdrowy krem czekoladowy z awokado:

 • 1 dojrzałe awokado
 • 2 łyżeczki karobu / lub zamiennie kakao/
 • 1 łyżeczka miodu lub syropu daktylowego
 • 3 łyżeczki  zmielonych migdałów, orzechów
 • prazone płatki migdałowe

Awokado obrać i zmiksować z karobem, miodem, migdałami i orzechami. Stosować do pieczywa i naleśników posypane prażonymi migdałami.


 

 Bal karnawałowy w klasach I-III

W dniu 9 lutego uczniowie klas I- III  bawili się na balu karnawałowym. W sali przystrojonej balonami , w takt najnowszych przebojów, bawiły się  królewny i czarownice. Nie brakowało też piłkarzy, policjantów, jednorożców i wielu innych bajkowych oraz filmowych postaci. W zabawie czynny udział brali też nauczyciele. Wszyscy wspaniale się bawili. Zabawa była doskonała, a wszystkim czas szybko minął.

 

Joanna Kuropatwa


 

8 lutego 2018r.  Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił naszą placówkę certyfikatemSzkoła Promująca Bezpieczeństwo. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest za wielopłaszczyznowe działania mające na celu bezpieczeństwo uczniów, włączanie do tych działań rodziców uczniów, społeczności lokalnej, instytucji działających na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy oraz doskonalenie procesu dydaktycznego i wychowawczego poprzez realizację w różnorodnych formach zagadnień z zakresu zapobiegania zjawisku agresji i przemocy.

Certyfikat nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym w szkole, potwierdza, że idziemy we właściwym kierunku i inspiruje do dalszych poszukiwań skutecznych systemowych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa.

Anna Kotyńska-Buryła

więcej o wydarzeniu: informacja na stronie KO i w lokalnych mediach

 

 

 


7-9 lutego odbyły się apele podsumowujące wyniki klasyfikacji oraz osiągnięcia uczniów klas IV-VII oraz oddziałów gimnazjalnych w I półroczu roku szkolnego 2017/2018.

Średnia ocen w szkole podstawowej wyniosła 4,6. Najwyższą średnią w szkole – 5,17 – uzyskała klasa 4 d, której przedstawiciele z dumą  odebrali po raz trzeci Puchar Najlepszej Klasy w szkole. II miejsce - klasa 5 e  ze średnią ocen 5,12, III miejsce – klasa 7 i ze średnią 5,11. Łącznie 314 uczniów klas IV-VII (44%) wyróżniono za wyniki w nauce, czyli średnią co najmniej 4,75 i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie.

I miejsce w szkole (średnia 6,0): Zuzanna Sierocka 5a,  Izabela Romanowska 5 e, Piotr Zakrzewski 6 d, Patrycja Jasińska 7 c

II miejsce(średnia 5,92): Kacper Siwecki 7i

III miejsce (średnia 5,91): Aleksander Tippe 4d,  Wojciech Grabowski 4i, Bartosz Kitewski  6b

Uczniowie otrzymali również dyplomy za stuprocentową frekwencję w I półroczu. Ponadto nagrodzono laureatów ogólnopolskich, wojewódzkich, miejskich i szkolnych konkursów przedmiotowych i zawodów sportowych.

Anna Kotyńska-Buryła

 

9 lutego odbył się apel podsumowujący wyniki klasyfikacji oraz osiągnięcia uczniów z oddziałów gimnazjalnych w I półroczu roku szkolnego 2017/2018. Średnia ocen w oddziałach gimnazjalnych wyniosła 3,78. Najwyższą średnią – 4,76 – uzyskała klasa 3Gd, II miejsce – klasa 3Gc ze średnią ocen 4,45, III miejsce – klasa 2Gd ze średnią 4,08. Łącznie 40 uczniów klas (16,6%) wyróżniono za wyniki w nauce, czyli średnią co najmniej 4,75 i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie.

I miejsce (średnia 5,47): Piotr Hajduk z klasy 3Gd, Wojciech Domaleski z klasy 3Gc

II miejsce(średnia 5,40): Jakub Młodzianiwski z klasy 3Gd

III miejsce (średnia 5,33): Paweł Krawczyński z klasy 3Gc, Klaudiusz Leszczyński z klasy 3Gc

Uczniowie otrzymali również dyplomy za stuprocentową frekwencję w I półroczu. Ponadto nagrodzono laureatów ogólnopolskich, wojewódzkich, miejskich i szkolnych konkursów przedmiotowych i zawodów sportowych.

Marcin Dłuski


 

W piątek 9.02.18r uczeń klasy VIb Arkadiusz Niewęgłowski w nowo wyremontowanej sali przyrodniczej przeprowadził  zajęcia na temat działania baterii. Lekcję rozpoczął od ciekawego doświadczenia, które wykonali wszyscy uczniowie z klasy. Mieli za zadanie stworzyć najprostszą baterię z łyżeczki, folii aluminiowej i kwasu znajdującego się w jamie ustnej. Większość uczniów poczuła różnicę w smaku dzięki czemu można wnioskować, że ich bateria działała. Arek badał ph substancji kwaśnych, zbudował baterię z owoców i warzyw, na której działał zegar elektroniczny . Wytworzył prąd o napięciu 3,5 wolta. Na koniec zajęć stworzył z metalowych blaszek i octowych wacików ogniwo Volty wytwarzając 7 V. Lekcja przeprowadzona była bardzo profesjonalnie, co wymagało długich przygotowań Arka  dzięki czemu  koledzy z klasy  chętnie brali w niej udział. 

Sylwia Kuca


 
8 lutego uczniowie klasy 4e zorganizowali pierwszy kiermasz ciast i innych słodkości. Chętnych do degustacji było bardzo wielu i to w dobrej sprawie, ponieważ zebrane fundusze zostały przekazane na rzecz Samorządu Uczniowskiego. Dzięki temu, będzie można zorganizować dyskotekę szkolną oraz wiele innych akcji Samorządu. W każdy czwartek aż do końca roku szkolnego będzie odbywał się kiermasz organizowany przez inną klasę. Klasa, która zdobędzie najwięcej funduszy, zdobędzie dofinansowanie do wspólnego wyjścia. 

Irmina Kłoss, opiekun SU


Choć zimowe ferie minęły, to miłe wspomnienia związane z nimi jeszcze na długo pozostaną w pamięci. W drugim tygodniu ferii naszą szkołę odwiedziły dzieci z olsztyńskich przedszkoli: Pluszowego Misia oraz Krasnal. Dzieci uczestniczyły w ciekawych - godzinnych warsztatach laboratoryjnych, które poprowadziła w obiekcie nr 1 Pani Anna Wiekiera – nauczycielka chemii. Warsztaty poprzedzone zostały pokazami doświadczeń. Dzieci mogły zobaczyć: spalanie magnezu w powietrzu, działanie kwasu octowego na wodorowęglan wapnia – sodę, działanie kwasu octowego na skorupę jaja kurzego i wiele innych… Zajęcia cieszyły się tak dużym powodzeniem, że planowane są już kolejne zajęcia (nie tylko z chemii) na kwiecień.

Anna Wiekiera


W dniach  22.01.2018 – 02.02.2018r. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego odbywały się zajęcia w ramach wypoczynku zimowego „ Zimowe zabawy z Dwójką”. Zajęcia odbywały się w trzech grupach w godzinach od 6.30- do17.00. Prowadzone były przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego. Uczestnicy wypoczynku każdego dnia mieli zapewnione dwa posiłki: śniadanie i obiad. Dzieci na zajęcia w ramach wypoczynku zimowego przychodziły  od godz. 6.30. W tym czasie zaznajamiały się z programem dnia i zapisywały się na listę uczestników. Od godziny 8.00 uczestniczyły w zajęciach integracyjnych, konstrukcyjnych, stolikowych; o godzinie 9.00 jadły śniadanie. Od godziny 9.30 odbywały się zaplanowane  zajęcia oraz planowane wyjścia. Uczestnicy dwukrotnie odwiedzili Kino Helios, Planetarium, Małpi Gaj, Olsztyńskie Centrum Bowlingu oraz Teatr Lalek. W godz. 13.00-13.30  dzieci jadły obiad. Po obiedzie od godz. 13.30 do godziny 15.00 odbywały się  gry, zabawy, zajęcia ruchowe i rekreacyjne. Między 15.00 a 17.00  trwały zajęcia w grupach wg preferencji i zgodnie z zainteresowaniami oraz rozchodzenie się dzieci. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach sportowych, plastycznych, muzycznych. Codziennie uczestnicy byli beneficjentami   zajęć ruchowych, rekreacyjno- sportowych  na boisku szkolnym i w sali gimnastycznej  prowadzonych przez  panią Katarzynę Ziółkowską.

Elżbieta Strzałka


Bardzo dziękujemy za pomoc w zbiórce rzeczy do Domu Dziecka w Szymonowie. 21 stycznia zawieźliśmy wszystkie dary zebrane razem ze Szkołą Muzyczną Casio. Większość wychowanków wyjechała na ferie, ale jak wrócą, to będą mieli miłą niespodziankę. Dzieci i kadra, którą zastaliśmy przywitali nas bardzo ciepło i serdecznie. Wspólnie pośpiewaliśmy kolędy, nawet były przymiarki do gry na gitarze. 

Tamara Janicka