Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2
im. Jarosława Dąbrowskiego
10-553 Olsztyn, ul. Kościuszki 70, mail: kancelaria@sp2olsztyn.pl

 

 

 

Zakończył się projekt szkolny dla klas IV Tydzień z dobrymi manierami. W ramach projektu nauczyciele czytali z uczniami wierszyki związane z zasadami savoir-vivru, na plastyce wykonali plakaty przedstawiające te zasady. Na godzinie wychowawczej  - 14 marca - obejrzeliśmy cykl filmów edukacyjnych – Kubusiowe opowieści. W zabawny sposób ukazane zostały zasady dobrego zachowania i przyjaźni niezależnie od tego jak jesteśmy różni. Na „ściance” Tygodnia dobrych manier  fotografowali się najwięksi przyjaciele. W dniu 12.03.2018 klasa IV i w ramach tygodnia dobrych manier  uczestniczyła w spotkaniu z aktorem teatru lalek- Adamem Hajduczenia. Pan Adam w bardzo ciekawy sposób opowiedział do czego w życiu codziennym potrzebne są dobre maniery,  jak należy zachowywać się w miejscach takich jak teatr, kino, opera. Pan Hajduczenia przybył na spotkanie z lalkami  i opowiedział jakie są ich rodzaje i jak wygląda jego codzienna praca. Każdy uczeń mógł wziąć lalkę i powiedzieć z nią kilka magicznych słów tj. proszę, przepraszam, dziękuję... W czasie tygodnia z dobrymi manierami toczyły się konkursy klasowe na wybór mistrza bon tonu. Uczniowie obdarowywali się karteczkami za uczynność i właściwe postawy wobec innych. W piątek – 16 marca – wyłoniliśmy mistrzów dobrych manier.

Oto  zwycięzcy:

Victoria Łatienkow- klasa IVa

Filip Gmurkowski -klasa IVb

Stefan Kruczek-klasa IVc

Stanisław Wiatrowski, Jakub Pałasz -klasa IVd

Marcelina Orzechowska-klasa IVe

Aleksandra Mądra -klasa IVf

Wiktor Tarwacki-klasa IVg

Nina Sontowska, Zuzanna Urbańska -klasa IV h

Marcin Bieńkowski, Piotr Cieciuch -klasa IV i

galeria zdjęć

Sylwia Kuca - koordynator projektu


 

IV Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie

14 marca 2018 roku odbyły się IV Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie, zorganizowane przez MK Ubezpieczenia Mirosław Kaznowski, Szkołę Podstawową nr 2 oraz Radę Rodziców. Szachy, jako gra planszowa mają bogaty wachlarz zadań, które stawiane są graczowi podczas rozgrywanej partii, dlatego gra w szachy zapewnia wszechstronny rozwój intelektualny. W królewskiej grze wiek nie gra roli, a podczas mistrzostw mogliśmy zobaczyć ucznia klasy I podającego nad szachownicą dłoń uczniowi klasy VII. Zawodnicy zagrali 6 rund, z tempem 10 minut dla zawodnika, w systemie szwajcarskim. Sędzią podczas mistrzostw był Pan Mirosław Kaznowski.

Ostatecznie po długich zmaganiach, najlepszym spośród wszystkich okazał się być Wojciech Grabowski IV i, który zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej. Na drugim miejscu uplasował się Michał Taranowicz V c,  a na trzecim Mateusz Stryjek V e. Ponadto, spośród uczniów klas I-III wyłoniono następujących zwycięzców: pierwsze miejsce zajął Hubert Młodziejewski III g, drugie miejsce Patrycja Taranowicz III d, trzecie Natasza Bober I a.

Dla naszych graczy przygotowany został słodki poczęstunek. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale. Gratulujemy i życzymy naszym uczniom dalszych sukcesów szachowych.

tabela wyników

tabela wyników I-III

Angelika Baniukiewicz


Spotkanie z aktorem Adamem Hajduczenia w ramach Tygodnia z... dobrymi manierami
 
W dniu 12.03.2018 klasa IVi w ramach tygodnia dobrych manier  uczestniczyła w spotkaniu z aktorem teatru lalek- Adamem Hajduczenia. Pan Adam w bardzo ciekawy sposób opowiedział do czego w życiu codziennym potrzebne są dobre maniery jak należy zachowywać się w miejscach takich jak teatr, kino, opera. Pan Hajduczenia przybył na spotkanie z lalkami  i opowiedział jakie są ich rodzaje i jak wygląda jego codzienna praca. Każdy uczeń mógł wziąć lalkę i powiedzieć z nią kilka magicznych słów tj. proszę, przepraszam, dziękuję...
 
Małgorzata Adamowicz
 
 

Dnia 10 marca 2018 r. w godz. od  10. 00 - 19. 00 uczniowie należący do Szkolnego  Klubu Wolonrariatu  uczestniczyli w  Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności  TAK, POMAGAM organizowanej  przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Zbieraliśmy artykuły spożywcze w sklepie "Biedronka" przy ul. 1 Maja. We współpracy z Panią Pedagog zebraną żywność (130  kg) przekazaliśmy rodzinom uczniów naszej szkoły. 20 rodzin otrzymało pomoc w postaci  paczek żywnościowych. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc potrzebującym.  Dziękujemy naszym wolontariuszom za ogromne zaangażowanie i trud  włożony w przebieg akcji charytatywnej. 

                                      Grażyna Zmudzińska i Magdalena Markiewicz

galeria zdjęć

 

Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie - obiekt 1.        

10 marca 2018 r.w naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z bazą i ofertą edukacyjną szkoły, zasadami rekrutacji do klas pierwszych oraz skorzystania z konsultacji z dyrektorem szkoły, nauczycielami oraz pracującymi w szkole specjalistami: psychologiem, pedagogiem, logopedą i terapeutą. Natomiast dzieci chętnie uczestniczyły w różnorodnych grach i zabawach edukacyjnych, ruchowych i plastycznych. Goście mogli też skosztować słodkości przygotowanych przez szkolne koło kulinarne „Smakusie”.  Dużą popularnością cieszyły się zabawy z komputerem, tablicą interaktywną oraz występy artystyczne. Jednak główną atrakcją tego dnia dla maluchów okazał się już tradycyjnie „Rajd po szkole” i zdobycie przynajmniej 6 pieczątek na otrzymanych mapkach szkoły. W nagrodę na zakończenie dnia dzieci losowały nagrodę niespodziankę.  Mamy nadzieję, że wywołane tego dnia uśmiechy długo pozostaną na twarzach naszych najmłodszych gości i już niedługo znowu spotkamy się w Dwójce!

     Elżbieta Jurgielewicz

 

                                                                           


Spotkanie z p. Joanną Kućko

Dnia 8.03.2018 r. z okazji Dnia Kobiet   w bibliotece szkolnej  odbyło się cykliczne spotkanie „Nauczyciel też człowiek”. Tym razem   p. Joanna Kućko wraz z mężem Łukaszem zaprezentowali grę na bębnach afrykańskich, która  jest ich pasją. Nasz gość opowiedział między innymi o tym, dlaczego jest to ważna muzyka w ich życiu. Mąż p. Joanny w chwilach wolnych sam wytwarza  instrumenty, na których wspólnie grają. Zarażają swoja pasję swoje dzieci. Więcej informacji o spotkaniu na stronie: 

https://www.olsztyn24.com/news/31626-pani-joanna-z-bebnami-za-pan-brat.html             

Pani Jonna Kućko zaprezentowała grę na bębnach także  uczniom klasy V e i V a.        

galeria zdjęc

 Anna Matraś


 

6.03.2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie, na którym pan Dawid Zagził , pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie wystąpił z wykładem "Wyklęci niezłomni 1944 - 1963", dzięki któremu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania historii Polski. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona bohaterom - żołnierzom AK, którzy nie złożyli broni po roku 1945.

 

galeria zdjęć

Elżbieta Stachowska-Bohdanowicz


28 lutego 2018 r.w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas piątych z Panią Lidią Cynt – przedstawicielem Wydziału Prewencji KWP. Spotkanie było poświęcone zagrożeniom w Sieci. Stanowiło ono podsumowanie projektu profilaktycznego ,,Tydzień z cyberprzestrzenią" realizowanego przez uczniów i wychowawców klas piątych. Podczas prelekcji zostały przedstawione materiały edukacyjne na temat bezpiecznego korzystania z możliwości, jaką daje nam Internet. Podczas prelekcji prowadząca zachęcała uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Uczniowie dzieli się spostrzeżeniami i wiedzą na temat cyberprzestrzeni. Dzieci często korzystają z Sieci. Dzięki powyższym działaniom uczniowie nauczyli się rozponawać niebezpieczeństwa i odpowiednio na nie reagować. Seredecznie dziękujemy Pani Lidii Cynt za ciekawe i pouczające spotkanie. Życzymy sukcesów zawodowych oraz liczymy na dalszą wspólpracę.

Ewa Grudzień

 


 

Na początku lutego został ogłoszony konkurs na logo szkolnego chóru "ROZŚPIEWANA DWÓJKA". Spośród wielu piękny prac członkowie chóru wybrali te, które najbardziej chcieliby zobaczyć na swoich koszulkach podczas występów. Głosowanie odbyło się na czwartkowej próbie chóru. Większością głosów chór wybrał pracę Ady Juśkiewicz z klasy V e. Gratulujemy twórczej pracy i bardzo dziękujemy za zaangażowanie wszystkim osobom biorącym udział w konkursie. Już niedługo logo chóru pojawi się na koszulkach "ROZŚPIEWANEJ DWÓJKI".

Tamara Janicka

 

 


SESJA REGIONALNA AKADEMII DWÓJKI

28 lutego odbyła się sesja regionalna w ramach innowacji Akademii Dwójki pod tytułem Baśnie i legendy warmińskie źródłem wiedzy o regionie.      Bakałarze- uczennice klasy Va i Vc zaprezentowały krótką historię pochodzenia naszego regionu, wyjaśniały skąd się wzięły baśnie i legendy, przedstawiły naszych regionalnych twórców oraz wartości płynące z baśni. Następnie żacy z klasy IIIc, IIId i IIIf zmierzyli się z zadaniami wyjaśniającymi pochodzenie nazwy regionu oraz obyczajami związanymi zwierzeniami, kulturą, zwyczajami i zajęciami dawnych Warmiaków. Niezwykle trudne okazało się wykonanie ściegu tkackiego z wycinanek. Cóż, życie Warmiaków nie było łatwe, o czym mogli się przekonać trzecioklasiści. Mamy nadzieje ,że mądrość płynąca z odczytanych baśni pozostanie na długo w pamięci żaków, podobnie jak przesłanie kończące sesję: Człowiek, który nie kocha ziemi, po której stąpa i  nie poznaje jej historii, nie jest jej godzien. Już w marcu kolejna Akademia Dwójki - zapraszamy!

                                                                 Anna Szałkowska    


Dnia 27 lutego w szkole gościła autorka książek dla dzieci i młodzieży  pani Monika Kowaleczko-Szumowska. Spotkanie rozpoczęła od wyjaśnienia , skąd w jej twórczości pojawiło się zainteresowanie historią. Opowiadała o swojej pracy w Muzeum Powstania Warszawskiego z racji bycia archeologiem i tłumaczem wystaw, o pasji rozmów z ludźmi – świadków historii, od których uczy się , tego co w życiu ważne. Motywem przewodnim uczyniła jedną ze swoich książek Fajna Ferajna- rozmów z uczestnikami Powstania Warszawskiego oaz prezentacji filmu, który powstał na jej podstawie. Uczniów interesował warsztat pisarski autorki: jak długo pisze się książki, skąd bierze pomysły na tytuły, jej bohaterów. Mamy nadzieję, że spotkanie zainspiruje uczniów do czytania książek tej autorki i zainteresowania historią, która jest naszym dziedzictwem narodowym.

Anna Szałkowska i Ewa Grudzień


 

W niedzielę 25 lutego odbyły się Regionalne Eliminacje 27. edycji Odysei Umysłu w Warszawie. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 5 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych.

W problemie 2. O co chodzi z emocji w I grupie wiekowej reprezentowała nas drużyna w składzie: Oliwia Anszczak, Zuzanna Czodrowska, Filip Gmurkowski, Hania Olejnik, Franciszek Podgórski i Marcelna Wawrzyn pod okiem trenerki Karoliny Cieśluk. Drużyna tych Odyseuszy okazała się w Warszawie niepokonana i zajęła najwyższą lokatę ze wszystkich drużyn w swojej kategorii. 24 i 25 marca pojadą do Gdyni na Finały Ogólnopolskie. 

W problemie 3. Bajdokument prawie prawda reprezentantów mieliśmy w dwóch kategoriach wiekowych:

I grupa wiekowa to drużyna z klasy VB: Julka Wójcik, Ola Strzyż, Kinga Kaczyńska, Oliwka Szulc, Rafał Parniewicz, Tymek Niedźwiedź i Mateusz Paliszewski. Trenowały tę drużynę Dorota Rogowska i Joanna Bieniecka. Ta drużyna również przeszła do Finałów Ogólnopolskich w Gdyni.

II grupa wiekowa to uczniowie klasy VIb: Kuba Brzostek, Maciek Flis, Kuba Kardaś, Asia Klimaszewicz, Karol Pietkun i Julia Wojnicka. Trenerki tej drużyny: Ania Lis, Grażyna Kwiatkowska i Iwona Tankielun. Spektakl był rewelacyjny, a Maciek Flis pokazał prawdziwą klasę aktorską.

W problemie Nieziemska miejscówka również mieliśmy  reprezentantów w dwóch kategoriach wiekowych:

I grupę wiekową reprezentowały uczeniowie klasy IVc: Eliza Błażewicz, Patryk Albin, Amelia Bącik, Kinga Poborska, Weronika Wilchowska, Stefan Kruczek. Uczniowie ci, trenowani przez panią Jolantę Dzieniszewską również zdobyli wysokie noty i będą występować na Finałach Ogólnopolskich.

II grupę wiekową w tym problemie reprezentowały uczennice z klasy VIIc: Lena Czerniak, Dominika Miarczyńska, Klaudia Ołtarzewska, Ola Melnicka, Natasza Gawryś i Emilka Karaźniewicz. Trenerkami tej drużyny były panie Magdalena Sydoruk i Agata Kozłowska. Dziewczyny pokazały piękne dekoracje, rekwizyty i bezbłędnie rozwiązały swój problem.

Wszyscy Odyseusze naszej szkoły godnie reprezentowali „Dwójkę” i pokazali, że są w stanie rozwiązać każdy problem – długoterminowy i spontaniczny. Tym, którzy 24 i 25 marca 2018roku będą wystepować na Finałach Ogólnopolskich w Gdyni, życzmy wielu kreatywnych pomysłów.

 

                                                                                                    trenerka O.U. Joanna Bieniecka

 


21.02.2018 w naszej szkole uczciliśmy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie podczas długich przerw brali udział w happeningu przygotowanym przez klasy Vb i VIb. Rozdawali językowe łamigłówki i krzyżówki, które miały rozwiązać ich koleżanki i koledzy. Pojawiły się hasła promujące dbałość o kulturę i poszanowanie naszego wspólnego dziedzictwa – języka polskiego. Happening był uzupełnieniem tematycznym odbywających się tego dnia lekcji.

                                                                                                      Joanna Bieniecka i Anna Klimek                       


 

Żywa   lekcja historii

 20 lutego 2018 r. w naszej szkole realizowana była kolejna edycja żywej lekcji historii. W tym roku temat brzmiał: ,,Rycerze i wojowie  za czasów Piastów.”  Uczniowie  klas IV i V  dzięki  Panu Krzysztofowi Góreckiemu  i aktorom  Teatru Historycznego „Chorągwi Komturstwa Gniewskiego” przenieśli się w czasy średniowiecza.  Poznali  elementy uzbro-jenia woja, giermka i rycerza. Dowiedzieli się, jak wyglądało pasowanie na rycerza, w jaki sposób strzelało się z kuszy. Uczniowie  były nie tylko widzami, ale również aktorami podczas tego widowiska. Jako widzowie dobrze się bawili i wykazali się dużą wiedzą o epoce wczesnych Piastów, a jako aktorzy poczuciem humoru, dużym zaangażowaniem w odgrywane role, a nawet siłą  i zręcznością.  Zgromadzonym bardzo podobał się taki sposób przyswajania wiedzy.

Bogumiła BerlińskaJak co roku, dzień zakochanych obchodziliśmy hucznie i różnorodnie. W przeddzień miłosnego święta Samorząd Uczniowski w obiekcie 2. zorganizował dyskotekę walentynkowo-karnawałową, która przyciągnęła nie tylko zakochanych, ale również wszystkich miłośników tańca i dobrej zabawy. 14 lutego był czas na wyznania miłości, które przekazała niezawodna "poczta walentynkowa". 

Tego dnia w całej szkole zapanował kolor miłości - czerwony, symbolizujący obchodzone święto i...zwalniający z odpowiedzi.​  Obdarowanych było wielu, więc miłosny i przyjazny klimat udzielił się wszystkim.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Elżbieta Mika

Z okazji walentynek w dniu 14 lutego 2018r.  nasza biblioteka w obiekcie 2. przygotowała zabawę czytelniczą "Randka w ciemno z książką". Uczniowie mieli okazję skusić się i wypożyczyć książkę "w ciemno"- bez rekomendacji, bez czytania recenzji, może z gatunku, który dotychczas omijali. Pięknie zapakowane książeczki rozeszły się jak "świeże bułeczki". Niebawem zaskoczymy znów naszych czytelników.​

W dniu zakochanych w naszej szkole odbył się Walentynkowy Kiermasz Ciast.  W myśl zasady "przez żołądek do serca" wszyscy zakochani mogli poczęstować się słodkimi wypiekami. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, co sprawiło, że wszystkie ciasta zniknęły ze stoiska. Pomysłodawcą i opiekunem akcji była pani Anna Kuskowska-Smułka wraz z uczniami z koła teatralnego

Anna Kuskowska-Smułka

 


Z serduszkiem radośniej – akcja Zespołu Promujacego Zdrowie

 

14 lutego- w walentynki Zespół ds Promocji Zdrowia promował ZDROWE SERCA. Uczniowie mieli okazję degustować serduszka z chleba razowego z przygotowanym kremem czekoladowym z awokado. Kanapeczki rozeszły się błyskawicznie:)  Kolejna zdrowa niespodzianka  niebawem...

Agata Kozłowska - szkolny koordynator SzPZ, Anna Matraś-czlonek zespołu                                                                                            

Przepis na pyszny i zdrowy krem czekoladowy z awokado:

  • 1 dojrzałe awokado
  • 2 łyżeczki karobu / lub zamiennie kakao/
  • 1 łyżeczka miodu lub syropu daktylowego
  • 3 łyżeczki  zmielonych migdałów, orzechów
  • prazone płatki migdałowe

Awokado obrać i zmiksować z karobem, miodem, migdałami i orzechami. Stosować do pieczywa i naleśników posypane prażonymi migdałami.


 

 Bal karnawałowy w klasach I-III

W dniu 9 lutego uczniowie klas I- III  bawili się na balu karnawałowym. W sali przystrojonej balonami , w takt najnowszych przebojów, bawiły się  królewny i czarownice. Nie brakowało też piłkarzy, policjantów, jednorożców i wielu innych bajkowych oraz filmowych postaci. W zabawie czynny udział brali też nauczyciele. Wszyscy wspaniale się bawili. Zabawa była doskonała, a wszystkim czas szybko minął.

 

Joanna Kuropatwa


 

8 lutego 2018r.  Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił naszą placówkę certyfikatemSzkoła Promująca Bezpieczeństwo. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest za wielopłaszczyznowe działania mające na celu bezpieczeństwo uczniów, włączanie do tych działań rodziców uczniów, społeczności lokalnej, instytucji działających na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy oraz doskonalenie procesu dydaktycznego i wychowawczego poprzez realizację w różnorodnych formach zagadnień z zakresu zapobiegania zjawisku agresji i przemocy.

Certyfikat nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym w szkole, potwierdza, że idziemy we właściwym kierunku i inspiruje do dalszych poszukiwań skutecznych systemowych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa.

Anna Kotyńska-Buryła

więcej o wydarzeniu: informacja na stronie KO i w lokalnych mediach

 

 

 


7-9 lutego odbyły się apele podsumowujące wyniki klasyfikacji oraz osiągnięcia uczniów klas IV-VII oraz oddziałów gimnazjalnych w I półroczu roku szkolnego 2017/2018.

Średnia ocen w szkole podstawowej wyniosła 4,6. Najwyższą średnią w szkole – 5,17 – uzyskała klasa 4 d, której przedstawiciele z dumą  odebrali po raz trzeci Puchar Najlepszej Klasy w szkole. II miejsce - klasa 5 e  ze średnią ocen 5,12, III miejsce – klasa 7 i ze średnią 5,11. Łącznie 314 uczniów klas IV-VII (44%) wyróżniono za wyniki w nauce, czyli średnią co najmniej 4,75 i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie.

I miejsce w szkole (średnia 6,0): Zuzanna Sierocka 5a,  Izabela Romanowska 5 e, Piotr Zakrzewski 6 d, Patrycja Jasińska 7 c

II miejsce(średnia 5,92): Kacper Siwecki 7i

III miejsce (średnia 5,91): Aleksander Tippe 4d,  Wojciech Grabowski 4i, Bartosz Kitewski  6b

Uczniowie otrzymali również dyplomy za stuprocentową frekwencję w I półroczu. Ponadto nagrodzono laureatów ogólnopolskich, wojewódzkich, miejskich i szkolnych konkursów przedmiotowych i zawodów sportowych.

Anna Kotyńska-Buryła

 

9 lutego odbył się apel podsumowujący wyniki klasyfikacji oraz osiągnięcia uczniów z oddziałów gimnazjalnych w I półroczu roku szkolnego 2017/2018. Średnia ocen w oddziałach gimnazjalnych wyniosła 3,78. Najwyższą średnią – 4,76 – uzyskała klasa 3Gd, II miejsce – klasa 3Gc ze średnią ocen 4,45, III miejsce – klasa 2Gd ze średnią 4,08. Łącznie 40 uczniów klas (16,6%) wyróżniono za wyniki w nauce, czyli średnią co najmniej 4,75 i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie.

I miejsce (średnia 5,47): Piotr Hajduk z klasy 3Gd, Wojciech Domaleski z klasy 3Gc

II miejsce(średnia 5,40): Jakub Młodzianiwski z klasy 3Gd

III miejsce (średnia 5,33): Paweł Krawczyński z klasy 3Gc, Klaudiusz Leszczyński z klasy 3Gc

Uczniowie otrzymali również dyplomy za stuprocentową frekwencję w I półroczu. Ponadto nagrodzono laureatów ogólnopolskich, wojewódzkich, miejskich i szkolnych konkursów przedmiotowych i zawodów sportowych.

Marcin Dłuski


 

W piątek 9.02.18r uczeń klasy VIb Arkadiusz Niewęgłowski w nowo wyremontowanej sali przyrodniczej przeprowadził  zajęcia na temat działania baterii. Lekcję rozpoczął od ciekawego doświadczenia, które wykonali wszyscy uczniowie z klasy. Mieli za zadanie stworzyć najprostszą baterię z łyżeczki, folii aluminiowej i kwasu znajdującego się w jamie ustnej. Większość uczniów poczuła różnicę w smaku dzięki czemu można wnioskować, że ich bateria działała. Arek badał ph substancji kwaśnych, zbudował baterię z owoców i warzyw, na której działał zegar elektroniczny . Wytworzył prąd o napięciu 3,5 wolta. Na koniec zajęć stworzył z metalowych blaszek i octowych wacików ogniwo Volty wytwarzając 7 V. Lekcja przeprowadzona była bardzo profesjonalnie, co wymagało długich przygotowań Arka  dzięki czemu  koledzy z klasy  chętnie brali w niej udział. 

Sylwia Kuca


 
8 lutego uczniowie klasy 4e zorganizowali pierwszy kiermasz ciast i innych słodkości. Chętnych do degustacji było bardzo wielu i to w dobrej sprawie, ponieważ zebrane fundusze zostały przekazane na rzecz Samorządu Uczniowskiego. Dzięki temu, będzie można zorganizować dyskotekę szkolną oraz wiele innych akcji Samorządu. W każdy czwartek aż do końca roku szkolnego będzie odbywał się kiermasz organizowany przez inną klasę. Klasa, która zdobędzie najwięcej funduszy, zdobędzie dofinansowanie do wspólnego wyjścia. 

Irmina Kłoss, opiekun SU


Choć zimowe ferie minęły, to miłe wspomnienia związane z nimi jeszcze na długo pozostaną w pamięci. W drugim tygodniu ferii naszą szkołę odwiedziły dzieci z olsztyńskich przedszkoli: Pluszowego Misia oraz Krasnal. Dzieci uczestniczyły w ciekawych - godzinnych warsztatach laboratoryjnych, które poprowadziła w obiekcie nr 1 Pani Anna Wiekiera – nauczycielka chemii. Warsztaty poprzedzone zostały pokazami doświadczeń. Dzieci mogły zobaczyć: spalanie magnezu w powietrzu, działanie kwasu octowego na wodorowęglan wapnia – sodę, działanie kwasu octowego na skorupę jaja kurzego i wiele innych… Zajęcia cieszyły się tak dużym powodzeniem, że planowane są już kolejne zajęcia (nie tylko z chemii) na kwiecień.

Anna Wiekiera


W dniach  22.01.2018 – 02.02.2018r. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego odbywały się zajęcia w ramach wypoczynku zimowego „ Zimowe zabawy z Dwójką”. Zajęcia odbywały się w trzech grupach w godzinach od 6.30- do17.00. Prowadzone były przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego. Uczestnicy wypoczynku każdego dnia mieli zapewnione dwa posiłki: śniadanie i obiad. Dzieci na zajęcia w ramach wypoczynku zimowego przychodziły  od godz. 6.30. W tym czasie zaznajamiały się z programem dnia i zapisywały się na listę uczestników. Od godziny 8.00 uczestniczyły w zajęciach integracyjnych, konstrukcyjnych, stolikowych; o godzinie 9.00 jadły śniadanie. Od godziny 9.30 odbywały się zaplanowane  zajęcia oraz planowane wyjścia. Uczestnicy dwukrotnie odwiedzili Kino Helios, Planetarium, Małpi Gaj, Olsztyńskie Centrum Bowlingu oraz Teatr Lalek. W godz. 13.00-13.30  dzieci jadły obiad. Po obiedzie od godz. 13.30 do godziny 15.00 odbywały się  gry, zabawy, zajęcia ruchowe i rekreacyjne. Między 15.00 a 17.00  trwały zajęcia w grupach wg preferencji i zgodnie z zainteresowaniami oraz rozchodzenie się dzieci. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach sportowych, plastycznych, muzycznych. Codziennie uczestnicy byli beneficjentami   zajęć ruchowych, rekreacyjno- sportowych  na boisku szkolnym i w sali gimnastycznej  prowadzonych przez  panią Katarzynę Ziółkowską.

Elżbieta Strzałka


Bardzo dziękujemy za pomoc w zbiórce rzeczy do Domu Dziecka w Szymonowie. 21 stycznia zawieźliśmy wszystkie dary zebrane razem ze Szkołą Muzyczną Casio. Większość wychowanków wyjechała na ferie, ale jak wrócą, to będą mieli miłą niespodziankę. Dzieci i kadra, którą zastaliśmy przywitali nas bardzo ciepło i serdecznie. Wspólnie pośpiewaliśmy kolędy, nawet były przymiarki do gry na gitarze. 

Tamara Janicka